Neuvoa kädestäpitäen tarvitsen kun on seuraavanlainen tehtävä:
Pitäisi tehdä eräs paperi esim Abiwordillä tai vastaavalla,tekstin lisäksi tulisi arkkiin liittää valokuva omista kuvatiedostoista,tiedän että se onnistuu mutta en osaa.
Olisi yksinkertaisempaa kuin kirjoita-leikkaa-liimaa-kopioi systeemillä,kiitos kovasti ennakkoon mahdollisista asiallisista vastauksista.
Selkokielellä ja
4
203
Vastaukset 4
- Abiwordista
tiedä mutta "tavallisella" MSWordilla löytyy valikosta "kuvakehys" -niminen juttu
jonka voi laittaa tekstin joukkoon mihin ja minkäkokoisena haluaa
ja siihen sitten voi hiiren kakkosnäppäimen klikkauksella laittaa haluamansa kuvan.
Eiköhän kaikilla tekstinkäsittelyohjelmilla tuo menne aika lailla saman kaavan mukaan.kun sattuu tässä Xubuntussa olemaan Abiword. "Lisää"-valikosta "tiedosto" olis mielestäni se oikea tapa, mutta tässä se ei kyllä onnistunut, jumittui koko nuhapumppu kone ja piti bootata. Mutta eikös se noin menis? Et maininnut käyttistä.
ThreeMice kirjoitti:
kun sattuu tässä Xubuntussa olemaan Abiword. "Lisää"-valikosta "tiedosto" olis mielestäni se oikea tapa, mutta tässä se ei kyllä onnistunut, jumittui koko nuhapumppu kone ja piti bootata. Mutta eikös se noin menis? Et maininnut käyttistä.
"Lisää kuva" löytyy ihan siitä yläpalkin pikatyökaluista ja "lisää"-valikosta. Tämä siis Linuxilla. On vähän vieras, kun teen normisti Win-puolella Word'illa. Ihan samat metkut tässä.
- aloitt.
Kiitos teille vastauksista.
Joo,käyttikseni on todellakin XP Home ja SP3,nyt se onnistui Abiwordilla,sillain se tosiaan menee että lisää>kuva>kuvan valinta ja sitten vaan lisäys.
Kuvan klikkaus oikealla hiiren napilla>muokkaa kuvaa ja kuvakoon säätö,näin se onnistui.
Hyvää la-illan jatkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 110675
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?64516- 39506
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha71437Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät37432Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!21419- 152414
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett38399Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust6394- 20371