1970 - luvulla , oli tapana mennä rantasaunaan lauantaisin. Kiukaalle tulet ja avannon tekoon , sieltä sitten löylyvettä . kun saunassa 65 astetta niin siellä voi olla jo ilman vaatteita . Sitten kaveri tektiili - DI rupesi heittelemään vettä " kiukaalle " olihan rauta jo kuuma , höyryyähän sieltä tuli . ( silloin väittämä , olivat kokeilleet teekkarina minkä lämmön ihmisiho kestää so 67 astetta )
Vaikka saunan lämpö ei noussut yli 70 astetta , siitä huolimata oli olkapäämme saaneet liikaa lämpöä ( kotona huomattiin )
Eihän Iki - saunassa vikaa ole ; on vaan " tyydyttävä " Höyry Löylyihin "
Vaikka saunan lämpö ei noussut yli 70 astetta , siitä huolimata oli olkapäämme saaneet liikaa lämpöä ( kotona huomattiin )
Eihän Iki - saunassa vikaa ole ; on vaan " tyydyttävä " Höyry Löylyihin "
Vastaukset 48
Vanhimmat
Hiukan erikoista että palstan vakiokaksikko tuntee Suomalaisen saunan kaikein heikoiten kaikessa laajudessaan kiuastekniikan lisäksi?
KERTAlämmitteiset, suurten kivimäärien kiukaat:
Suuri määrä kuumia kiviä, saunan lämpötila suhteellisen alhainen ja lämpötilaa säädellään runsaalla löylynheitolla.
(Alkuperäinen Suomalainen sauna)
JATKUVAlämmitteiset, pienten kivimäärien kiukaat:
Sauna on kuuma ja kuiva (polttava?) eikä löylyn heitolle jää paljon tilaa.
Jatkuvalämm.kiukaan toimintaperiaate edellyttää saunan lämmittämistä kuumaksi, koska pienestä kivimäärästä johtuen kiukaassa ei ole riittävää kapasiteettia runsaaseen löylynheittoon, mikä on mahdollista matalissa lämpötiloissa. Pieni kivimäärä ei mahdollista matalampia saunalämpötiloja ilman kiukaan löylynantokyvyn vaarantumista (hyytymistä).
Tuon yksinkertaisemmin en osaa asiaa esittää.
-Jatkuvalämm.kiukaan pienestä kivimäärästä johtuen löylynantokapasiteetti on rajallinen jonka takia saunatilan on oltava kuuma. Muuten ei aikaansaada löylyä vaan kiuas ns. "hyytyy".
-Kertalämm.kiukaan suuri kivimäärä muodostaa huom. laajemman löylynantokapasiteetin jonka takia saunatilan ei tarvitse olla kuuma. Löylyä riittää.
Jos näitä kahta perusasiaa ei kykene eroittamaan toisistaan, en osaa auttaa.
Lämpötilan noustessa löylyjen kosteus vähenee (Jatkuvalämm.): Kuivat ja kuumat löylyt.
Lämpötilan laskiessa löylyjen kosteus lisääntyy (Kertalämm.): Kosteat ja kuumat löylyt.
IKI on suunnittelussa tavoitellut suurella kivimäärällä kertalämmitteisen kiukaan matalia saunalämpötiloja ja suurta löylynantokapasitettia. Tämän asian ymmärtäminen on muutamalle täydellisen ylivoimainen asia ymmärtää. Ostakaa saunaanne muutaman kiven kamina ja tyytykää siihen. En ymmärrä miksi kiuasmerkki aiheuttaa traumoja??
Ymmärsikö Jerkki mitä IKI on tuotteidensa toteutustavoilla pyrkinyt tavoittamaan? Kuinka mielestäsi IKI on onnistunut tavoitteissaan? Jos IKI on pyrkinyt eroamaan perinteisistä kiukaista ja niille tyypillisistä ominaisuuksista, miksi se muodostaa ongelman? Eikö kaksi erityyppistä jatkuvalämm.kiuasta sovi markkinoille joita moni kuluttaja kaipaa hakiessaan mieltymyksiään vastaavaa kiuasta?
Ymmärsitkö miksi jatkuvalämmitteisen kiukaan ominaisuuksia IKI on pyrkinyt muuttamaan tai tuomaan vaihtoehdon totutun tavan tilalle/rinnalle joka on/oli muodostunut vuosikymmenien saatossa opituksi tavaksi saunoa?
Vastasin kysymykseesi koska olet harvoja jotka joskus pyrkivät keskustelemaan oikeista aiheista vaikka sinunkin asenteesi ja ajattelutapasi ovat muodostuneet vakioiksi rutiinien tuomien tottumuksien perusteella tai syystä.
Miksi tuotekehitys kohtaa noin suurta vastarintaa vaikka tavoitteena ja ajatuksena on luoda vaihtoehto ylikuumalle saunalle ja kuiville/koville löylyille joihin on totuttu ja opittu koska tarjolla ollut kiuastekniikka ei ole muuta kyennyt tarjoamaan vuosikymmeniin jatkuvalämmitteisten kiukaiden rintamalla?
Onko niin että suuri osa Suomalaisista on niin tottunut "perinteisiin" löylyihin etteivät ymmärrä että tilanteeseen on pyritty tuomaan muutos jota vierastetaan ymmärtämättä että tavoitteena on parantaa löylyjä?
Itse koen että IKi on pyrkinyt saavuttamaan kertalämmitteisen löylyt nykyaikaisemmalla tekniikalla eli jatkuvalämmitteisen avustuksella. Mielestäni se on kerta- ja jatkuvalämmitteisen välimuoto hyvine ja huonoine puolineen.
Jos saunomiseen liittyvistä asioista puunkulutus on edelleen tärkein asia, kannattaa pysyä jatkossakin "vanhassa" tekniikassa eli pienten kivimäärien kiukaissa ja niille tyypillisissä löylyissä.
Toivottavasti aihepiirin käsittely saa muutkin miettimään asian todellista puolta merkkifanatismin sijaan. Tällä palstalla on IKIä vain ja ainoastaan joko haukuttu tai kehuttu sanoilla hyvä tai huono (siivottu versio) ymmärtämättä itse asiaa. Molemmat osapuolet pääsääntöisesti ei ole kyennyt ymmärtämään ajatusta teknisellä tasolla tai olen lukenut vain murto-osan keskusteluista.
Keskustelua?
Tunnut tuntevan asian . Silloikun kiukaaltani rupee nousemaan " Höyryä " niin silloin viimeistään lopetan saunomisen . Iki- saunassa silloin aloitetaan .
Kyllähän joku on ostanut iki-kiukaan , yrittänyt sen sitten lämmittää johonkin 100 - 110 , tai yli ( lehdethän niintä sitten kirjoittelee .
Alkeellisin Höyrysauna jossa olen " höyryni "ottanut : Höyrylaivassa 1961 S/S Petäjäs , oli koppi 1,5 m kanttiisa 2,5 m korkee siinä höyrypilli 12mm sulkuv. Jätin vaatteet ulos ja aukaisin hötryv. ( höyry 7-8 aty n 165 astetta.) Kyllä siellä " hiki " tuli pintaan , vai tuliko ( höyry kondensoituin iholleni ) aivankuin tänäpäivänä " kienossa Iki-saunassa .
Sitten on saunoja jossa on Höyrykiuas ( siitä joskus enemmän )
saunomassa faijan työpaikan duunarien saunassa (siihen aikaan se oli mahdollista, ei kuljettu kortit kaulassa ja kulkuavaimet taskussa), iso monen kymmenen hengen löylyhuone jossa oli puolentoista kuutiometrin kokoinen sähkökiuas, joka jostain syystä aina lämmitettiin niin penteleesti että mittarit näytti 120 astetta. Kai se oli jotain karskia työmiesmeininkiä olevinaan. Muistan vieläkin miten epämiellyttävää siellä minusta oli, niin kuumaa ja kuivaa että hiki haihtui suoraan iholta. Enpä semmoisia löylyjä enää omaan saunaani kelpuuta mutta makuasioitahan nämä ovat.
Lopetat saunomisen kun kiuas alkaa hyytymään. Etkö lukenut mitkä on tyypilliset ominaisuudet peltilaatikolle?
-Jatkuvalämm.kiukaan toimintaperiaate edellyttää saunan lämmittämistä kuumaksi, koska pienestä kivimäärästä johtuen kiukaassa ei ole riittävää kapasiteettia runsaaseen löylynheittoon (hyytyminen).
(Iki-saunassa silloin aloitetaan)
-Suuri määrä kuumia kiviä, saunan lämpötila suhteellisen alhainen ja lämpöä säädellään runsaalla löylynheitolla.
Hyvä esimerkki ikin lämmittäminen sataan asteeseen. On opittu että sauna on "valmis" kun mittari on sadassa asteessa. Opittujen tapojen takia ei ymmärretä että siihen ei ole tarvetta koska "lämpö" on kivissä, ei saunatilan huonelämmössä. Olen ollut itsekkin savusaunassa missä yksi sankari alkoi harrastamaan löylykisaa!?!? Hänen laisensa kuuluisivat lähinnä saunan taakse tai vaatekomeroon kaminan kanssa. Palovammojen aiheuttaminen ei ymmärtääkseni ole löylyjen tavoite? Kuitenkin siitäkin on muodostunut yksi sankariteko alkoholimyrkytyksen saavuttamisen lisäksi täällä luolamiesten maassa. Suon kuokkijat vain istuu nykyaikana toimistossa näyttöpäätteellä. "Tavat" ei ole kuitenkaan muuttuneet.
Lehtijutuista tuli mieleen kopiot. Testissä verkkovaipalla vuoratut "peltilaatikot" toimivat kuten niille on tavanomaista. Kuuma saunatila mutta heikko kivien lämmityskyky. Siinä on höyrysauna. Iso kasa kiviä joiden lämpötila ei ole riittävän korkea antamaan löylyjä. Kyseessä siis tav. peltilaatikko joka on kaikenhyvän lisäksi täytetty kivimäärällä jota sen tekniikka ei kykene lämmittämään. Siksi kaminoissa on niin niukasti kiviä koska tekniikka on rajallinen. Iki on nähdäkseni ainoa markkinoilla oleva jatkuvalämm. isonkivimäärän kiuas joka jopa toimii ajatellulla tavalla.
Varmaan juuri esimerkkiäsi käyttäen iki on niin suosittu.
Sadomasokistityyppinen itsensä rankaiseminen istumalla sata-asteisessa huoneessa jossa hengittäminenkin on lähes mahdotonta ja missä istutaan pää polvien välissä kuunnellen selkänahan rullaantumista, ei ikin ilmestyessä markkinoille ole kovinkaan suosittua koska saunomisesta voi ja saa jopa nauttia. Se on sitä kehitystä ja vielä hyvään suuntaan. Kaikki tietää ettei mikroateriasaunassa saa kunnon löylyjä vaikka on nopea ja edullinen. Suomalainen vaatii enemmän varsinkin koska sauna on Suomalaiselle hyvin tärkeä paikka.
Itsellä vastaavanlainen tarina. Kotipaikan sauna oli jotain aivan uskomatonta kärsimystä ja sitä vieläkin. Oma sauna hyvin kaukana siitä, kelpaa oikein hyvin myös vanhemmille.
Ei kaikki ole tyhmiä, saunan muodostumien sellaiseksi kuin se tänään vielä pääsääntöisesti on, johtuu markkinoista ja rakentamisen "kehittymisestä". Maalta muutto yms. rakenteelliset muutokset teki saunoista sen pienen kidutuskopin jonka valtaväestö on oppinut ymmärtämään "saunana". Arkisaunat tulee pysymään aika lailla samanlaisina jatkossakin. Sisustettuina luonnollisesti kuten nykyään tapana on!!??
Mistä iki-itkijät poraa seuraavaksi kuin kaminaideologiakin ammuttiin alas?
Testin voittanut "verkkokiuas" on jatkuvasti lynkattavana ja hävinneet kiuasmerkit ohitetaan sujuvasti edelleenkin.
Mikä vaivaa kun pääasiallinen tavoite on VAIN tuotemerkkikohtainen mollaaminen vaikka muut merkit ei yllä edes samalle tasolle? Syyt on jossain aivan muualla.
Kun varmuudella muistan kesän 1965 " Sölvikin " vastapäätä rannalla " Silvik " tuolla kalastajan saunassa Org Iki -kiuas ilman verkkoa . Miksi siitä tuli Huipputuota kun laitettiin verkko ympärille . Jätettiin rostit pois koska savukaasujen lämpö olisi noussut liikaa ( 1000 asteeseen olen muuten kokeillut ) siksi minun " Ikissäni " vaakatasossa 2 kpl 180 astaan tuubia ( toisestayhteys tulipesää , toisesta savuhormiin ) Tuollainen iki-kiuas mulla Taivalkosken Kostonjärven rannalla Ingeellä Kynsiperässä.
Kait se avonaisen vaipparakenteen muodostama "kiviläjä" on monen silmälle mukavampi kuin harakanpesä kiiltävine killuttimineen? Siksi se kopioitiin kun se myy hyvin. Juuri samainen asia herätti ensimmäisenä mielenkiintoni kyseistä tuotetta kohtaan. Paukkuva kiiiltävä pelti on minun mielestä p..rseestä. Koska kyseessä oli alunperin hyvin vaatimaton nyrkkipaja, luulen ominaisuuksien perusteella viidakkorummun toimineen nosteena pienen yrittäjän tuotteelle. Sen jälkeen markkinointi on suoritettu varsin mallikkaasti. On ollut joka paikassa esillä formaatista riippumatta. Katson ammattimaisella markkinoinnilla olleen suuren vaikutuksen tuoteominaisuuksien lisäksi.
Rostit on varmaan jääneet senkin takia pois kun sillä saadaan valmistuskustannukset alhaisemmiksi ja kate valmistajalleen kannattavaksi. Moni kilpaileva tuotevalmistaja tekisi saman heti kun pokkaa löytyisi. Vaikka käräjillä iki joutuikin rangaistujen penkille, estää se muita viemästä kopiointia vieläkin pidemmälle.
Ikin rakenne on valmistajalleen kannattava. Esimerkiksi sydärin ajoi markkinoilta ulos valmistuskustannuksien muodostama korkea myyntihinta. Vastaavan peltilaatikon kun saa muutamalla huntilla.
Ikin hinta taas muodostuu osiltaan myös siinä käytetyistä materiaaleista. Muutama tuttu on aikonut tehdä vastaavan itse, mutta hintatiedustelujen jälkeen ovat jättäneet tekemättä. Tai sitten ovat tehneet vastavanlaisen kiukaan mutta heikommista materiaaleista kustannus-syistä? Ne on sitten näitä putkenpätkä ja kanaverkkojärkytyksiä missä ei ole muuta samaa kuin perusajatus.
Taas tämä meni iki/sydäri linjalle mutta kaksi samanhintaista tuotetta ja myyntimäärät toistensa ääripäät. Toinen menestyy ja toinen on jo pelistä pois. Ajan kysymys milloin siirtyy tornaadon seuraan. Lähempi tekniikan ja toteutustapojen tarkastelu selvittää syyn miksi toinen toimii ja myy ja toinen ei toimi eikä myy.
Onkos sinun "ikissä" rostit? Voisit kuvailla toteutustavat tarkemmin kokonaisuudessaan. Mikä on tuubi? Savukanavisto?
Ei ole salaisuus. Tulipesä 8 mm paksu 350 mm halkasia tulipesä 400 mm pitkät puut . Rostit n 120 kertaa 300 mm . Jossa tuhkalaatikko ( tuhkaluukun takapäässä 2 kpl 15 mm reikää , toisio -ilma )
Putki , st 37 ( siis vähähiilistä ) 120 mm putkesta 2 kpl 180 asteen käyrää , sokeelaippa väliin jo hitsattu yhteen ( siis kuin auton sisäkumi ) . Tästä sokeen vierestä yhdistetty tulipesään , ja sokealaipan toiseltapuolelta ylös savuhormiin . Niinkun minun " metsästysmajassa " suoraan katolle .
Peltipytty ympärille ja kivet , pyttyyn upotettu 10 l lämminvesisäiliö.
Tuolloin kun sauna pystytettiin kahvit keitettiin kiukaan kivillä.
Mahtavat löylyt , tällä lämmitettiin myös tuo kämppä
Onhan tuosta jo aikaa , Olen Ylihöyrykonemestari ja mulla oli hyvät raaka-ineet.
Yhden samanlaisen kiukaan tein silloisen Vesionnisen Myyntipäälikölle ( Eino Salminen Hyvinkää )
Hän ja Lahden konttorin myyntimies oli ( esisaunomisessa ) tee näitä kiukaita , kaikki myyn.
Enpä tehnyt yhtään myyntiin , koska liian korkeat lämmöt savukaasuissa . Mulla itsellä on parempi , joka on kaupan .
Tulipesän muoto? Pyöreä/kantattu? Kivimäärät?
Mikä tämä toinen kaupattava versio on? Kuvia?
Kuinka tärkeää kiukaassa on siinä käytetyillä materiaalivalinnoilla lämmönsiirtotaloudellisesti ja kestävyyttä ajatellen?
Metallilaaduista en ymmärrä hölkäsen pöläystä. Mitä ikin käyttämä teollisuusputki on? Kuinka se eroaa kestävyytensä ja lämmönsiirto-ominaisuuksiltaan muista vastaavista?
Mikä on sopiva materiaalivahvuus tulipesässä ja savukanavistossa? Tarkoitan että mikä kestää mutta mikä kykenee vielä tehokkaasti hyödyntämään jatkuvalämmitteisen "tekniikan" eli lämmönsiirtoon tulipinnoilta kiviin? Suosituksia?
Täytyy korjata , muistivirhe : toisioilma tulee tulipesään , perinteisellä tavalla uunilukun " räppänästä "
Ikissä huono tulipesä . ( niin minunkin Ikissä ) Aine vähähiilistä , ei karkene ( Kiuasta karkaistaan joka kerta kun lyödään löylyä )
Minun kiukaassa " jlkipolttokammio " Liekin virtausnopeus oikeen säädettävissä ( Org - Ikissä liian suuri savukaasujen virtausnopeus , ei voi korjata ( pitäis olla " spirari putkessa " hidastamassa virtausta .
Minun kiukaalla on nimi , josta voin vaan keskustella ( kun otat yhteyttä )
Miten ikissä on liian kova virtausnopeus koska vedonsäätö mahdollisuus löytyy luukusta? Virtausnopeutta edelleen "hidastaa" arinattomuus koska falskaava tuhkaluukku rakenneosineen puuttuu.
Ensiöilma säädettävissä ja toisioilma saadaan "silmistä".
Hidasteet spiralissa tekisi siitä huonon huollettavan. Hidasteet keräisi karstaa ja puhdistaminen muuttuisi ongelmalliseksi ja lämmönsiirto-ominaisuudet kärsisi koska karsta toimii "eristeenä" savukaasujen ja tulipintojen välissä.
Se ikin kiemura on hidaste, joka kerää karstaa ja vaikeuttaa huoltamista. Tehokkain tapa olisi suora putki.
" Huono " tulipesä , mielestäni . On se kyllä saanut kehujakin = kestävä ( ei repeile / vapaasti saa laajentua )
Palamisen , ensiöilmaa ei saa rjoittaa = epätäydellinen palaminen . Tulipesässä tulisi olla " Slammuuni " = tila jossa tapahtuu jälkipalaminen toisioilma . ( tässä höyrykattilan periaata ) KATSO :V. NYGREN HÖYRYKATTILAT JA - KONEET s. 64
Tuolla , tarkastellaan virtausnopeuksista , ja haitoista.
http://www.ikikiuas.com/asennusohje_puukiukaat.pdf
Sivut 5-6.
Kakkapuhetta jonka tarkoitusperää en ymmärrä? Hakemalla haetaan vikoja keksimällä niitä.
Suoralla putkella tulipinta-ala pienenisi ja lämmönsiirto-ominaisuudet kärsisi. Huoltaminen ei ole onglma kuten linkin sivuilta voit todeta. Lisäksi suora putki vaatisi kulmapalat jotka oleellisesti vaikeuttaisi huoltamisen helppoutta.
Ensin iki räjäyttää hormin ja lämmöt menee harakoille koska vetoa ei pystynyt säätämään?
Tuotekehityksen jälkeen vedonsäätö mahdollisuus lisättiin jokaiseen puuikiin. Nyt ensiöilmaa ei saa rajoittaa? Yrittäkää nyt päättää mitä mieltä olette?
"Slammuuni" taisi olla hyvin esitelty ex-puulämmön sivuilla ainakin Valu- ja Modulikodan rakenneleikkauskuvissa? Omasta mielestäni hiukan turha niinkin toisarvoisessa tulisijassa kuten puukiuas. Ei merkittävää etua muualla kuin päästöarvoissa joilla ei itse saunomisen kanssa ole mitään tekemistä.
En ihmettelisi vaikka ikin sisuskalutkin kopioitaisiin seuraavaksi. Jos tuota nyt perustella pitää niin haitekkikiukaat monimutkaisine rakenneratkaisuineen hävisi ikin luolamiestekniikalle ja raskaasti. Korkeammat hormilämpötilat, nopein lämmitysaika ja kuumimmat kivet. Arvostelua tulee mutta tosiasiat kertoo päinvastaista kuten esittämänne vikalista. Miksi iki oli niin ylivoimainen jos sillä ei mitään tee??
Siis alhaisimmat hormilämpötilat testiryhmän kiukaista.
On turha jauhaa putkien mitoista jos h-suhde on 30 - 40 % luokkaa.
Päästöt, hyötysuhde ja savukaasujen lämpötilat kertovat, miten mylly pelaa ja mitä on tullut ostettua.
"KANNATTAA OLLA MUKAN25.4.2010 15:06 " Huono " tulipesä , mielestäni . On se kyllä saanut kehujakin = kestävä ( ei repeile / vapaasti saa laajentua )
Palamisen , ensiöilmaa ei saa rjoittaa = epätäydellinen palaminen . Tulipesässä tulisi olla " Slammuuni " = tila jossa tapahtuu jälkipalaminen + toisioilma . ( tässä höyrykattilan periaata ) KATSO :V. NYGREN HÖYRYKATTILAT JA - KONEET s. 64
Tuolla , tarkastellaan virtausnopeuksista , ja haitoista. "
Sytärissä nuo asiat on viety saunomisominaisuuksia unohtamatta erittäin pitkälle.
Kun palamisen ensiöilma tulee rostin alle niin miten säädetään kun ei ole rostia ?? Miten ?
" Slammuuni " el , Kääntökammio , ( jälkipoltto )
Jos jokin on turhaa niin ajan haaskaaminen vihanneksen kanssa keskustelupalstalla.
Mikä ihmeen virhe? Edelleen ominaisuudet menee haitekkikaminoiden ohi! Vastausta ei tullut vaan mutupohjainen arvostelu sen kun jatkuu? Yhtään vastausta perusteluineen ei tullut mutta negativismi sen kun jatkuu. Motivaatio?
Miten se ensiöilma nyt tulee rostin alle jos rostia ei ole? Hmm, ei mitenkään koska sitä rostia ei ole!! Olihan kysymys..
Palamisilman määrä säädellään siihen tarkoitukseen tehdyllä säätömekanismilla joka sijaitsee luukussa koska rostia ei ole. Mikä tässä nyt maksaa?
Hiukkaspäästöt , kertoo samoin CO2 / CO - määrät . onko Ikistä koskaan mitattu ? , ja mitataanko ??
Eiköhän siirrytä sähkökiukaisiin, kaksi uutta ydinvoimalaa tullaan rakentamaan niin voidaan harrastaa maailman pelastamista?
Tämä nyt menee p..skan jauhamiseksi ja pulun n..ssimiseksi. Ota valmistajaan yhteyttä. Voin kertoa etten tiedä co2/co päästöistä hevon v..ttua enkä aio ottaa selvää. Saunaan menen löylyihin enkä fysiikan lakien luennolle. Thans but no thanks..
Olipa taas niin hyviä vastauksia kysymykseen miksi luolamiestason kiuas hakkaa haitekkikaminat mennen tullen että pitää ihan sulatella tätä tietomäärää. Adidas!
Kyllä " sulattamista " TM testi oli yllätys / pettymys minulle .
Yllätys se oli itsellenikin suuren suurien erojen takia mutta miksi pettymys? Tosin täytyy myöntää että pieni nyrkkipaja sai sympatiat puolelleen käräjien jälkeen ja kun samainen paja pesi samat ISOT POJAT, aiheutti se henk. koht. tasolla hilpeyttä.
Miksi jokin tuotemerkki on noin kova pala nieltäväksi? En edelleenkään ymmärrä?
Enkä oikein sitäkään ymmärrä vieläkään miten erot oli niin suuret verrokki kiukaisiin nähden?
Sulattelua ei tarvinnut harrastaa koska aihepiirin en katso antavan siihen aihetta. Vaikka kiukaat kiinnostaakin ei siitä elämää suurempaa asiaa tarvitse muodostaa?
Minulle ei ylätys lopputuloksessa ( pieni jälkiviisaus ? )
Pettymys ( tai oikeen ) mennä kopsaamaan ( rahan-ahneus ) . mutta se suuri amattitaidottomuus joka on ISOILLAPOJILLA JA HE MÄÄRÄÄ KIUASMAKKINAT JA NORMIT .
Kuluttajat hyväksyy.
Tuo TM testi , hämmensi minut niin , on ekakerta kun jotain sanon ( tottahan Iki voitti kun maksoi viulut )
Viulut kannatti maksaa , kun tiesi etukäteen , että voittaa. NÄKIHÄN TUON SOKEA KREETAKIN .
Kuluttajia ei kiinnosta muu kuin paljonko heidän rahakukkaro kevenee kiuaskaupassa. FAKTA. Ei niitä kiinnosta päästöt tai muut.
ISOT POJAT tietää mitä ovat tekemässä. RAHAA! Kaikki muu on merkityksettömiä sivuseikkoja. Heitä kiinnosta tehdä mahdollisimman paljon rahaa pienellä sijoituksella. Näin se rahamaailma pyörii ja tulee pyörimään.
Tuota kommenttia en korkealle arvosta kun väität ikin maksaneen testin. Sinulla on paha merkkikohtainen asennevamma. Testi perustui suoritettuihin mittaustuloksiin ja väittämäsi että iki olisi ostanut tulokset on p..skapuhetta ja kertoo sinun vaikeuksista hyväksyä lopputulosta. Olet jopa kehittänyt omassa mielessäsi teorian jolla kiellät totuuden. Tiedän toki TM:n syyllistyneen ihan puhtaaseen mainostamiseen rahallista korvausta vastaan mutta kyseessä on ollut ostettu, yksittäinen tuotemainos.
En omista ikiä enkä ole puolueellinen.
Syytät edelleen ISOJA POIKIA mutta unohdat että maksattivat ikillä käräjät ja sen että ISOT POJAT syö ikin leipää tuomalla kauppoihin halvat iki-kopiot.
Et näe kokonaisuutta. Iki on kaikkein pahiten saanut turpaansa isoilta pojilta.
Se vaan on niin, että reiskalle ja jerkille totuuden hyväksyminen on ylivoimaista.
katkera iso poikako se siellä inisee. IKI rules ja osaavat käyttää mielikuvitusta, joten hajoo omaan hirttosilmukkaasi pelle.
Tekniikan Maailmalta ei voi testejä ostaa - naurettava väite.
http://ikikiuas.com/yritys.htm
kannattaa lukea. Kyllähän Kiinassa hienoja autoja valmistetaan, mutta kehtaisko semmoisella ajaa jos on varaa Mersuun ;)
Nousevat ylöspäin mentäessä.
Alkaen tulipesä n. 570 ..................................liekit katolla ja avantouimareiden sauna ei silti lämmennyt.
Ilmankos jutut on tota tasoa kun palellutit nuppis. Vie iki käräjille aivovamman aiheuttamisesta tai hyppää takaisin järveen.
Mikä on mennyt elämässä päin p..rsettä kun aamulla ensimmäiseksi pitää haukkua aina yx ja sama teollisesti tuotettu tulisija.
Tajusitko? Sairasta! Kumma kun et käy poraamaan leivänpaahtimesta? Mitä jos hankkisit elämän itsellesi?
Toi oli kyllä jerkki. Tavallaan jerkin toiminnan tajuaa koska heebo on ihan eri levelillä teknisellä tasolla kuin muut ja siinä mielessä ikin toimivuus ampuu yli yksinkertaisuutensa takia. Siis liian yksinkertainen tuote on ylivoimainen ymmärrettävä ihmiselle joka tietää höyrykattiloista ja vastaavista ihan kaiken. En minäkään ymmärrä testin tuloksia? Erot ON liian suuria ikin eduksi tekniikka huomioiden.
Rieska taas ei tajua hevon peetä kiukaista ja siinä kohtaa jerkki ajaa kiville koska tuijottaa paloprosessia eikä tajua miten päin h..ttiä kaikki muu on sydärissä. Siis taas liikaa tietoa joka pimentää maalaisjärjen.
Testejä ei voi ostaa mutta yksittäiselle tuotteelle voi. Käykää vaikka reiskan sivuilla ja lukekaa ensin itse valmistajan sivut ja sen jälkeen tm:n artikkeli.
Sanasta sanaan samaa paatosta 100-0.
Väittääkö hää että iki ei nostaisi liekkiä katolle?
No on olemassa kyllä mersujakin joiden ominaisuudet vastaa katuporaa. Rahalla ei aina saa laatua. Iki on poikkeus.
Toi on hauskaa että jos ikiläiset ei ois tuonu pönttöönsä markkinoille, kukaan muu ei olisi sitä tehnyt. Sillehhän naurettiin vain alussa. Siis haloo, putkenpätkä katiskassa heko ehe ja sitä rataa. Ei kelvannu ei sitten millään. Sitten kun isot pojat hokas että sehän p..kele myy ja hyvin ilmestyi kopiot heti myyntiin todella laajassa rintamassa. Tsiigatkaa tämän päivän kiuasvalikoimia, valtaosa on IKI kopiota!!??
Toinen hauska juttu ikissä on se, ettei sitä mitkään avaruusteknogian ydinfyysikot ole olleet kasaamassa. Meinaan että ikin toimivuus on varmaan valmistajilleenkin yhtä suuri ihme kuin muillekkin..?
Joskus luin jutun jostain että se eka idea olis tullu jostain kyläsepän tekeleestä ja sitä tarinaa tais kertoa itse vanha herra iki kuka olikaan?
Jatka tumputtamistas ihan omin avuin..
siispä siis.,..
kiukaana oli avantokavereilla siis MISA.. koko kansan suursuosikki
Aineen paksuus = on vaan viive . Tärkeitä on virtausnopeus , olis montaesimerkkiä , jossa saatu tehoa lisää kun savukaasujen nopeutta on hidastettu .( Teollisuuskattiloissa laitettiin tuupeihin " spiralit " jotka piti aina ottaa pois kun nuohottiin . ( S/S Arturus ) kuuluisin .
Mutta nyttenhän on kysymyksessä kiintee polttoaineen polttaminen joka palaa kaasuna .Siksi tarvitaan rostit.
Aineen paksuus on markkinapolitiikkaa. Ohut pelti on halvempaa kuin vahvempi. Siitä saadaan edullinen myyntihinta ja sama asiakas palaa parin vuoden päästä takaisin koska kamina paloi puhki.
Mikä tekee rosteista pakolliset kiukaassa?
Originaali iki oli tuollainen: http://www.ikikiuas.com/img/vanha01.jpg
Raudan kallistumisesta johtuen pelti piti reijittää, siinä syy nykyiseen pula-aikamallistoon.
Erikoinen pula-ajan mallisto koska on kalliimpi kuin umpivaippa??
Mökkinaapuri teki "pula-ajan" kiukaan ja pelkkä verkko maksoi pari hunttia ja oli huom. heikompaa kuin ikssä käytetty rosteri.
Muuten ihan hyvä tarina.
Osta vironpojan versio jos raha on tiukassa. Virossa "rauta" on näköjään halvempaa. Vai johtuisiko hintaero käytetyistä materiaaleista ja niiden vahvuuksista? Meidän rautakaupassa naulat myydään painon perusteella. Seuraava hintaan vaikuttava seikka on käytetty materiaali. Ruostuvan saa halvemmalla kuin ruostumattoman you know?
Onko käynyt mielessä että avonainen vaipparatkaisu ulkonäköasioiden toimisi lisäksi kuumien rakenneosien jäähdyttäjänä?
PULA-AJAN KIUAS on muutaman vuoden välein puhki palava peltilaatikko. Kiviä niukasti koska köyhällä ei ole vara polttopuihin. Todellinen pula-ajan kiuas köyhemmälle väestönosalle = KAMINA.
Moderni luterilaisen kirkon kidutusmuoto syntiselle jota rangaistaan synneistään helvetin esikartanon kuumuudella.
Varakkaammalla väestönosalla on taloudellisesti varaa ostaa vahvasti rakennettu kalliimpi kiuas jossa on suuri määrä kiviä. Puita palaa mutta siihen on varaa. Laatukiuas = IKI.
myy mustarauta-stovermannia alta 4 huntin. Sinne ostoksille niin ei tarvi kadehtia.
Onko se sama kiuas jonka edustaja löi luurin korvaan kyn kysyttiin kiinnostaisiko testiin osallistuminen?