Tollo Peloton kyselee

12

eli :ostin 250.000 ajetun vm -00 olevan farmari Lagunan johon on:vaihdettu kytkinpaketti(syyskuu-09),vaihdettu jakopäänhihna vesipumppu v -07(ajokilometrejä silloin 213 000).Ja oli siihen jotain muutakin vaihdeltu(onneksi ed omistaja laittanu kaikki lapulle ylös). Nyt mua kiinnostaa se,etä mimmosin väliajoin/kilometrein se jakopään hihna pitäis vaihtaa? Meinaan oli aika kallis remppa ed omistajalla ku ajeli sen poikki > 2600 euroa.
Asiallisista vastauksista jo etukäteen kiittäen Ressu :D

2

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aapeli123

      suositeltiin 80 000 km välein vaihtamaan...

      • mexmanni

        Tässä mallissa hihna vaihtoon kun tulee joko 80t km täyteen tai neljävuotta edellisestä vaihdosta. Pitää huomioida siis se seikka että hihna haurastuu, vaikka autolla ei ajettaisi metriäkään, joten neljä vuotta on ehdoton takaraja hihnan vaihdolle. Ei haittaa, vaikka hihnan vaihtaa ennen kuin täydet kilsat tulee täyteen, koska hihnoilla on taipumus katketa juuri ennen kilsojen täyttymistä. Jos on paljon kaupunki ajoa, niin hihna pitää vaihtaa aikaisemmin, koska moottori pyörii tällöin enemmän. "Jakohihnat" nimisessä kirjassa suositellaan vaihtamaan hihna kyseiseen automerkkiin jo kuudessakymmenessä tonnissa ihan varmuuden vuoksi, koska hihnan vaihto on halvempi kuin koneremppa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5733
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5614
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4613
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4053
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3930
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3576
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1434
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1360
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1035
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      960
    Aihe