Tollo Peloton kyselee

12

eli :ostin 250.000 ajetun vm -00 olevan farmari Lagunan johon on:vaihdettu kytkinpaketti(syyskuu-09),vaihdettu jakopäänhihna vesipumppu v -07(ajokilometrejä silloin 213 000).Ja oli siihen jotain muutakin vaihdeltu(onneksi ed omistaja laittanu kaikki lapulle ylös). Nyt mua kiinnostaa se,etä mimmosin väliajoin/kilometrein se jakopään hihna pitäis vaihtaa? Meinaan oli aika kallis remppa ed omistajalla ku ajeli sen poikki > 2600 euroa.
Asiallisista vastauksista jo etukäteen kiittäen Ressu :D

2

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aapeli123

      suositeltiin 80 000 km välein vaihtamaan...

      • mexmanni

        Tässä mallissa hihna vaihtoon kun tulee joko 80t km täyteen tai neljävuotta edellisestä vaihdosta. Pitää huomioida siis se seikka että hihna haurastuu, vaikka autolla ei ajettaisi metriäkään, joten neljä vuotta on ehdoton takaraja hihnan vaihdolle. Ei haittaa, vaikka hihnan vaihtaa ennen kuin täydet kilsat tulee täyteen, koska hihnoilla on taipumus katketa juuri ennen kilsojen täyttymistä. Jos on paljon kaupunki ajoa, niin hihna pitää vaihtaa aikaisemmin, koska moottori pyörii tällöin enemmän. "Jakohihnat" nimisessä kirjassa suositellaan vaihtamaan hihna kyseiseen automerkkiin jo kuudessakymmenessä tonnissa ihan varmuuden vuoksi, koska hihnan vaihto on halvempi kuin koneremppa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      221
      4096
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2583
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2305
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      903
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      881
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      876
    Aihe