Katkennut verisuoni silmässä

eienääpunasilmä

Minulta on kerran katkennut verisuoni silmästä niin, että puolet silmän valkuaisen näkyvästä osasta oli aivan punaisena. Se säikäytti, sillä en ole koskaan kellään nähnyt vastaavaa, enkä siis tiennyt, että niin voi käydä. Aloitin uuden koulun ja itsetuntoni oli aivan pohjalukemissa tuon ensimmäisen kuukauden ajan. Silmää ei voinut millään peittääkään, sillä olisi ollut todella outoa kulkea aurinkolaseissa sisätiloissa ja vieläpä keskellä talvea. En jaksanut meikata silmiä, enkä panostaa muutenkaan ulkonäkööni, sillä tunsin itseni todella rumaksi.

Kysymys kuuluukin, että mitä tekisitte vastaavassa tilanteessa? Silmää on vaikea peittää. Antaisitteko olla vaan, vai yrittäisittekö saada ihmisten huomion kiinnittymään johonkin muuhun asiaan ulkonäössänne?
Jospa voisin saada vinkkejäkin vastaisuuden varalle, jos noin käy toistamiseen. :)

3

2623

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • verisuoni

      Mullakin on katkennut monia kertoja silmästä verisuoni ja silmä tullut kokonaan punaseks, mutta en mä sitä oo mitenkään peitelly, annan silmän vaan olla, ihan kun siinä ei olisi mitään enkä välittänyt toisten katseista, sillä eihän sille silmälle voi mitään tehdä.

      • 7+20

        mulla leikattiin silmä, katkenneen verisuonen takia :/


      • meikkaaja..
        7+20 kirjoitti:

        mulla leikattiin silmä, katkenneen verisuonen takia :/

        ala vaan meikkaamaan ja koita kiinnittää huomio johonki muuhun, esim huuliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      579
      1390
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      743
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    5. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      519
    6. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      474
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      467
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      149
      434
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      412
    Aihe