Allergia linnusta?

Entinen astmaatikko

Itselläni pitäisi olla jonkinlaista lievää eläinallergiaa ja lapsena on ollut astmakin. Nyt omistan kanin, eikä siitä ole tullut minkäänlaista allergiaa. Haluaisin kauheasti hankkia linnun/lintuja. Onko mahdollista, että linnut saisivat minut allergisiksi kaikille eläimille (myös kanilleni), kun kerran pölyävät niin paljon? Vai puhkeaisiko allergia pelkästään lintuihin? Ja jos nyt kuitenkin hankkisin lintuja, niin mitkä pölyäisivät vähiten?

3

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Allergiat on niin hirveän yksilöllisiä ettei niistä ikinä mitään kiveen hakattua voi sanoa. Lintupöly on aika pahaa nimenomaan astmaan taipuvaiselle, joten jossei lintu ole ihan huippuhaave keskittyisin ehkä mielummin muihin lemmikkeihin. On kuitenkin helpompaa olla ilman lemmikkiä, kuin sitten itkun kanssa etsiä uutta kotia jo rakkaaksi käyneelle otukselle jos oireilua tuleekin.
      Toki linnuille voi olla allerginen vaikka kanille ei olisikaan( tai päinvastoin), mutta ei sitä oikeastaan kokeilematta voi varmaksi tietää. Ja sekin on toki mahdollista, että jos linnusta tulee kovin pahat oireet voi elimistö mennä sen verran puolustustilaan että alkaa reagoida kaikkeen muuhunkin eläinpölyyn tai muihin allergeeneihin. Toisaalta mahdollista on myös siedättyä niille omille lemmikeille niin että mahdolliset oireet häviävätkin alkuvaiheen jälkeen, tai jäävät niin lieviksi että niiden kanssa voi elää.

      Pahimpia pölisijöitä ovat harmaapapukaijat ja erilaiset kakadut, niillä on erityisiä puuteriuntuvia jotka sukiessa hajoavat hienoksi höyheniä hoitavaksi tomuksi. Pienellä linnulla luonnollisestikin irtoavan pölyn määrä jää pienemmäksi kuin isommalla. Samoin tietysti yksi tai kaksi lintua pölisee vähemmän kuin isompi parvi. "Turvallisin" valinta näin ollen voisi olla erim kanarialintu tai seeprapeippopari.

      Ilmansuodatin on hyvin hyödyllinen hankinta lintutalouteen jos on allergiataipumusta. Samoin kannataa rajoittaa pölyaltistusta pitämällä linnut kokonaan pois makuuhuoneesta. Ahkera siivoaminen ja lintujen suihkuttelu/kylvetys pitää myös keuhkoihin päätyvää pölyä kurissa.

    • ******

      On lintuja ja astmakin, mutta linnut eivät aiheuta oireita, vaan ulkoa tuleva siitepöly ja ns. vieraat koirat, eli sellaiset joita harvemmin näen. Aikoinaan oma koira ei aiheuttanut mitään, mutta kaverin koira sai silmät vuotamaan. Vaikkei allergiaa eläimille olekkaan, vaan siitepölylle ja ruoka-aineille.

      • -ara-

        Minulla on kissa, 2 koiraa,siili ja akvaario ja miinulla oli noin. 3 vuotta sitten hamstereita ja 2 undulaatta. Kävin astmatesteissä ja olin allerginen linnuille. Hamstereillekkin. Etsin sitten niille hyvät kodit ja nyt on ollu 2 vuotta kissa ja koira jotka on pitkäkarvaisia ja käyn usein ystävällä, jolla on papukaija. Unelmana olisi ostaa kun muutamme perheen anssa ok-taloon niin unemlmana olisi vihersiipiara. Tiedän, että on olemassa riski, että olen allerginen, mutta en usko enään olevani, kun koirasta ja kissastakaan ei tule mitään ja olen yötäkin ystävällä jolla on papukaija. juu ja tiedän minkälaisia nuo vihrsiipiarat on vaatii aikaa ja muuta. En ole saanut tietoa, että onko Heinolan llintutalo lakkautettu?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe