onneksi olkoon

mutabakylään

Päätitte sitten pilata hienon ja idyllisen kaupunkinne noilla hemmetin turvapaikkashoppailijoilla, eipä tarvitse enää poikkeilla torin alue muistutti stadin itäkeskusta. todella kovaa mannaa alueen matkailulle ja kesäturisteille että kiitos vaan oli kiva käydä

5

473

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan aivan

      Monta vuotta katselin Kristiinankaupungista edullisilta rivitalo tai kerrostaloasuntoa kesäksi hinnat kun oli sopivat ja osittain halvat. Jäänyt sellaisena pienenä kipinä elämään että miksei voisi ehkä muuttaa ympärivuotiseksi asukkaaksi, miksei.
      Kristiinankaupungissa on tullut vietettyä kesät aikoinaan lapsena ja jo silloin vaikka ipana olin rakastuin pieneen kaikki lähellä rauhallisen kauniiseen merenrantakaupunkiin.

      Järkytys oli suuri kun aikoinaan luin kaupungin tiedoitteita että olivat hyväksyneet vastaanottokeskuksen, aivan joka paikassa on ongelmia ilmennyt sen jälkeen jopa siinä määrin että niitä ovat jotkin kaupungit lakkauttaneet. Mutta se oli sellainen uutinen että suunnitelmat muutosta edes kesäasukkaaksi kariutui samantien. Tuskin siellä edes viitsi enää käydä kun se tuskin eroaa "kohta" edellisen kirjoittajan mainitsemasta itäkeskuksesta jossa nykyään polkupyörätkin pitää pultata seinään kiinni jos aikoo omaisuutensa turvata.

      Pitäkää kaupungin päättäjät musunne niin kyllä rahaa tuovat turistit löytää paikkansa jostain muualta.

      • somppu siipyynraitil

        ..eka ajatus suunnilleen että mikä ei kuulu joukkoon/ katukuvaan..


      • näinoo

        Ei täällä ongelmia ole....mummojen puheita tommoset. Eivät ne mamut käy täällä kuin kääntymässä. Mitä noista....värittävät kaupunkikuvaa, ei niitä tarvi pelätä.


      • moolokki
        näinoo kirjoitti:

        Ei täällä ongelmia ole....mummojen puheita tommoset. Eivät ne mamut käy täällä kuin kääntymässä. Mitä noista....värittävät kaupunkikuvaa, ei niitä tarvi pelätä.

        vai ei mikäs se raiskausjuttu taas olikaa että se siitä viihtyisyydestä.


      • rikastuttavat katua
        näinoo kirjoitti:

        Ei täällä ongelmia ole....mummojen puheita tommoset. Eivät ne mamut käy täällä kuin kääntymässä. Mitä noista....värittävät kaupunkikuvaa, ei niitä tarvi pelätä.

        samapa tuo silti että kuunteleeko somalin vai ruotsin mölinää ja molkotusta,ruattalaaset vaan kuppaavat sossuamme huomattavasti vähemmän kun ovat sitä rikkaampaa ja fiinimpää porukkata


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2218
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1833
    3. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1450
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      21
      1424
    5. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      174
      1081
    6. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1069
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      21
      1064
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      103
      1026
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      902
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      75
      888
    Aihe