ensimmäinen vuokra-asunto

Vituttaa, ei ole oikeen muuta paikka kuin tämä mistä kysyä. Muutin 30 neliön yksiöön missä sauna ja kylpyhuoneessa lattialämmitys. Asunnossa on koneellinen ilmastointi,jääkaappipakastin, pyykinpesukone ja 42" taulutelevisio. Sähkölaskusn arvio on 93 euroa 2 kuukaudessa, mulla on kaukolämpö vielä kaiken lisäksi. Onkohan sähköfirman täti lyönyt ruksin johonkin väärään kohtaan vai mitä vittuja????? Kaverin kolmiossa on pienempi sähkölasku kun mulla.
4832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lisäyksenä tohon vielä että tämä kerrostalo on valmistunut vuonna 2005, joten luulisi nyt pikkuisen pienempi ton sähkölasun olevan. Kokemusta ei oikeen ole joten siksi kysyn täältä. Ei ehkä oikea palsta kysyä mutta en nopeasti parempaa löytänyt.

Äänestä
  • Kuulostaa kyllä vähän epärealistiselta. Ehkäpä tuommoiset 60e olis lähimpänä totuutta. Sähkö yhtiöt yleensä laskevan kulutus arvion reippaamman mukaan. Asiakkaat on onnellisempia kun tasaus menee ploussan puolelle ja tulee ilmaisia kuukausia. Tosin tota arviota suurempiakin sähkölaskuja on tullut.

    Elikkä riippuu kulutus tottumuksista.

    Äänestä

Paljonko on kahden kuukauden kulutus? Perustuuko mittaukseen vai arvioon?

Miten rakennsuvuosi muka voisi vaikuttaa taloussähkön kulutukseen?

Äänestä

Onko nuo lattialämmitykset kaukolämmöstä, vai suoralla sähköllä?

Huoneistokohtainen koneellinen ilmastointi, kyseessä on varmaan rivitalo-osake?

Onko sauna hetivalmis vai tavallinen? Onko taulutelevisio LCD vai Plasma?

Niin ja paljonko on se ennusteen mukainen vuosikulutuksen ENERGIAMÄÄRÄ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


fjjfjfurjfufufururur kirjoitti:

Vituttaa, ei ole oikeen muuta paikka kuin tämä mistä kysyä. Muutin 30 neliön yksiöön missä sauna ja kylpyhuoneessa lattialämmitys. Asunnossa on koneellinen ilmastointi,jääkaappipakastin, pyykinpesukone ja 42" taulutelevisio. Sähkölaskusn arvio on 93 euroa 2 kuukaudessa, mulla on kaukolämpö vielä kaiken lisäksi. Onkohan sähköfirman täti lyönyt ruksin johonkin väärään kohtaan vai mitä vittuja????? Kaverin kolmiossa on pienempi sähkölasku kun mulla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu