Welsh Corgi Pembroke

Exitos

Elikkä olen 18-vuotias nuori Tampereelta ja muuttamassa yhteen ukkoni kanssa kun tämä pääsee armeijasta kesällä. Kun olemme sitten asettuneet uuteen kotiin olisi aikomuksena hankkia yhteinen koira, joka on ollut suuri haaveeni jo kauan. Kummallakaan meistä ei ole koskaan ollut ihka omaa koiraa mutta olemme olleet niiden kanssa tekemisissä jonkin verran. Itse omistan myös 3-vuotiaan luppakorvakanin, joka tottakai muuttaa mukanani. Pohdinnan ja tutkimisen jälkeen olemme päätyneet corgi pembrokeen, mutta haluaisin hieman omakohtaisia näkökulmia corgista niiden omistajilta. Elikkä:

1. Soveltuuko pemu kuinka hyvin ensimmäiseksi koiraksi? (innolla olemme molemmat mukana koulutus ja liikkumisaikeissa)
2. Jotkut väittävät että pemu on suht "kovakalloinen" rotu ja jotkut että todella helppo koulutettava, kumpi näistä on lähempänä totuutta?
3. Kuinka paljon liikuntaa ja aktivointia pemu käytännössä tarvii?
4. Soveltuuko pemu kerrostaloasuntoon? (n. 40-50neliömetriä)
5. Onko mitään käytännön havaintoa kuinka pemu ja kani tulisivat toimeen?

Kiitos vastauksista jo etukäteen! :)

1

430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pemulini

      1. Pemu soveltuu hyvin ensimmäiseksi koiraksi, jos sille on tarpeeksi aikaa ja huolenpitoa sekä kärsivällisyyttä :)
      2. Kyllä pemu osaa kovakalloinenkin olla jos sille päälle sattuu. Jotkut taas ovat hyvin helposti koulutettavia lussukoita, useimmat tältä väliltä. Eli koulutus voi välillä olla haastavaa ja vaatii kärsivällisyyttä, mutta asiantuntevan koulutuksen jälkeen pemu on ihana, kiltti seuralainen.
      3. Pemu on paimenkoira ja vaatii suht paljon liikuntaa ja aktiviteettiä. Pemu on yllättävän ketterä koira ja vaikkapa agility voisi olla hyvä harrastus. Eli pemu on tyytyväinen sellaiseen 1 km lenkkiin, mutta tiedänpä yhden corgin, joka on juossut isäntänsä kanssa 10 km ;).
      4. Sopii varmastikkin. Itse asun kahden pemuni kanssa 60 neliön kerrostaloasunnossa (6 kerroksessa), eikä mitään ongelmia ole tullut. Joskus pemu saattaa tosin räksyttää hiukan tyhjänpäiväistä, mutta yleensä melunaiheuttajana on postiluukku, ovikello tai jokin vieras, epäilyttävä esine ;D.
      5. Pemu on paimenkoira ja saattaa joskus "paimentaa" kania, mutta en usko, että mitään vaaratilanteita sattuu. Tietenkään kania ja koiraa ei pidä jättää vahtimatta eikä mielellään samassa tilassa vapaana, mutta uskon, että tulevat ihan hyvin toimeen.

      Onnea pemun ottoon, ihana ja valloittava pötkylä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      66
      2231
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1856
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1380
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      216
      997
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      990
    6. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      94
      983
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      22
      957
    8. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      20
      794
    9. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      71
      775
    10. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      760
    Aihe