Olen n.15v. tyttö ja epäilen että mulla olis hiivatulehdus. Se alkoi pari päivää sitten kun menkat loppuivat. Parin päivän ajan on kutittanut "sieltä" mielestäni aika usein. Kutittaako hiivatulehduksessa KOKO ajan ihan järjettömästi, vai pari kolme kertaa päivässä miedosti? (omassa tapauksessani jälkimmäinen) Muita hiivan oireita mulla ei ole, esim kokkareista valko vuotoa, kun menkat loppuivat ihan äsken. Vai onko tämä jotain muuta, vai loppuuko se jos lopetan sen miettimisen jos kyse on vaikka luulotaudista? Saattaako menkoilla olla myös osuutta asiaan? En ole kertonut äidille, koska en ole asiasta varma. Voiko hiivan hoitaa pois kotikonstein, kun en haluaisi mennä lääkärille. Vai saattaisiko olla että olen allerginen nykyisten pikkuhousujeni materiaalille? AUTTAKAA! :(
Hiivatulehdus?
1
284
Vastaukset
- hiivaton
Hiivatulehduksessa voi kutia koko ajan hullunlailla tai sitten kuvailemallasi tavalla - silloin tällöin -.
Apteekista saa käsikauppatavarana hiivatulehdukseen tarkoitettuja voiteita. Jos, sinulla on ensimmäistä kertaa hiiva, olisi hyvä näyttää sitä vaikka koulusi terveydenhoitajalle. Hän osaa ohjata eteenpäin, jos tarvetta tai suositella sopivaa hoitovoidetta. Myös äitisi auttaa sinua varmasti.
Pikkuhousujen materiaali saattaa myös herkistää hiivalle, samoin liika alapään pesu, liika sokeripitoinen ruokakin saattaa lisätä hiivan riskiä.
Vaikka et itse ole varma hiivasta, juttele äitisi kanssa. Hänellä saattaa olla omia kokemuksia hiivasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492139
- 1211445
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3341232Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401190IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31161Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni651155- 1411129
- 491099
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470967Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98955