Ollaan lähdössä heinäkuun toisella viikolla ajelee autolla ympäri Sveitsiä ja mietitään tarviikohan varata majoitukset etukäteen. Tarkoitus on yöpyä kylissä isojen kaupunkien ulkopuolella, edullisissa ja vaatimattomissa majapaikoissa. Kellään kokemuksia, onko tarjontaa hyvin tuohon ajankohtaan?
Kiitti vastauksista!
Majoitusta heinäkuussa
6
600
Vastaukset
- qw
.
- Simixx
Jos on vähän hajua mihinpäin olette menossa,sweitsi on kuitenkin pieni maa.Ollaako ranskan,italian vai saksankielisellä alueella.Ite oon 30.062010-03.072010,kesäkomalla 4.s kesä,katso interlaken.ch tai beatenberg.ch tai parhaat matkavinkit Myswitzerland.ch tai jotakin norja on palon kalliimpi.
- P&S
hotelleiden hintataso näyttää olevan 80 € - 160 €/yö riippuen paikasta. Esim. St. Moritzissa todella kalliita hotelleja. Monet hotelleista/majoituspaikoista perheiden pitämiä, joilla monelta löytyy nettisivut, kannattaa kysyä tarjousta ko. ajankohtana. Tosin löytää sitä majoituspaikkoja aivan takuulla varaamattakin, sesonkiaikana hieman hankalampaa.
Me olemme lähdössä heinäkuun toisella viikolla Munchenista vuokra-autolla ensin Itävaltaan noin viikoksi ja sieltä Italian kautta Sveitsiin vielä muutamaksi päiväksi. Itse kysyimme sähköpostitse tarjoukset usemmmasta paikasta ja saimme hyvät tarjoukset ja varasimme kaikki majoitukset etukäteen. Yleisesti ottaen Itävalta (esim. meillä majoitus bed&breakfast 30 €/yö) puolet halvempi kuin Sveitsi, myös majoituksen osalta. Vaikkakin molemmat maat varmasti yhtä mahtavia!!- juuso1234
Hyvä vinkki tuo sähköpostitus. Nettisivuilla löytyy joitain hintoja mutta nekin tuntuu aika kovilta vaikka ei ole edes vessaa/suihkua huoneessa. Majoitus näyttää olevan selkeästi kalliimpaa kuin Saksassa tai Itävallassa. Kohteena meillä Interlaken, Basel, Geneve (johon lennot), Lausanne, Luzern ja pari muuta paikkaa pohjoisesta.
- Simixx
juuso1234 kirjoitti:
Hyvä vinkki tuo sähköpostitus. Nettisivuilla löytyy joitain hintoja mutta nekin tuntuu aika kovilta vaikka ei ole edes vessaa/suihkua huoneessa. Majoitus näyttää olevan selkeästi kalliimpaa kuin Saksassa tai Itävallassa. Kohteena meillä Interlaken, Basel, Geneve (johon lennot), Lausanne, Luzern ja pari muuta paikkaa pohjoisesta.
Ite olen varannut hotellit tämän palvelimen kautta/hrs.de on toinen,itellä on hotelli heinäkuun alulla Dorint Beatenberg ei halpa,mutta aamupala sika hyvä.Yleensä guntterit ilmoittaa hinnan ilman aamiaista.
Jos aamulla tankkaa täysillä jaksaa ilta 18.00 asti,paikalliset ravintolat aukee ainakin Interlaken.ch siihen aikaan.Hotelli Beatenberg,lähettivät Post auto aikataulut,pääsee visitor cardilla ilmaiseksi Post Autolla alas kaupunkiin syömään (ostos helvettiin).3yötä 357 chf.
- paras vaihtoehto
Omat kokemukset on sellaisia, että majoitusta löytyy pilvin pimein ainakin hiihtokeskusten läheisyydestä, kun ei siellä kesällä hiihdellä. Mutta järkevintä ja halvinta on varata lomahueneisto viikoksi sopivasta paikasta. On mukavaa ja helppoa lomailla, kun oma asunto on aina odottamassa ja ei ole väliä viivytäänkö päivän reissulla pitempäänkin. Vaikka Sveitsi on pieni maa, ei sitä viikossa voi nähdä, vaan korkeintaan pienen alueen. Kun on oma huoneisto esim lähellä Zermatia tai Jungfrauta, niin lähettyviltä löytyy näkemitsä, kokemista ja vaeltamista koko viikoksi yllin kyllin. Kun on auto käytössä, kannattaa ajella alppien ylitystiet edestakaisin - komeampia maisemia ei löydy. Voipi pistäytyä vaikka Italiassakin. Eikä maksa paljon, yksiöt ja kaksiot 200-400e. Löytyy kaupunkien nettisivulta, yksityisltä halvimmalla.Helpoiten Interhomen kautta, joka toimii Suomessakin. Kannattaa varata vasta viime tingassa viikkoa ennen lähtöä, alennukset on silloin huomattavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495607Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998