Moviemaker..

Tietämätön90

Hei voiko joku auttaa. En saa laitettua movie makeriin digikamerallani ottamia videoleikkeitä kun se sanoo kokoajan että:
Tiedosto C:\Documents and Settings\HP_Administrator\Desktop\blääblää\M4H01199.MP4 ei ole tuettu tiedostotyyppi, joten sitä ei voi tuoda Windows Movie Makeriin.

Niin mitä kannattaisi tehdä?

8

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo no toinen ohjelma vaikka kun Movie Maker ei tajua näköjään tavallista Mpeg-4:sta tai sitten vaikka muutat Avidemuxilla sen Movie Makerin tajuamaan muotoon.

      • älytön ongelma: Kun sellaisen Mpeg-4:n konffaat vaikka HandBrake'lla Mpeg-4:ksi, alkaa MM tajuamaan sitä. TIedostopääte pysyy samana, mutta jotain konffatessa tapahtuu. MM on aika toisaikainen noiden kanssa.


    • Osta heti hyvä

      Älä välitä noista: ne on niin äkkinäisii näissäkin hommissa, että ne ei tajuu, että sun kameranvalmistaja ja sen yhteistyökumppani saattaa yrittää myydä sulle vielä yhtä ohjelmistoa, jota et tarvitse.

      • kuitenkin tuo HandBrake.


      • Kato rompulta
        ThreeMice kirjoitti:

        kuitenkin tuo HandBrake.

        Kameran mukana tulee ilmaiseksi ohjelmisto, jolla voi muuntaa formaattiin.


      • Kosta niille
        ThreeMice kirjoitti:

        kuitenkin tuo HandBrake.

        Jos kameran mukana ei tullut ilmaiseksi ohjelmistoa, jolla voi muuntaa formaattiiin, wareta waikka QuickTImePro (se on ihan helppoa ja täysin ilmaista, temppu on tiedossa) ja kosta niille, jotka kirjoittivat kameran spekseihin, että sillä tulee formaattiakin.


    • lataa ilmaienen muunto ohjelma esm. Format Factory ja sitten sil muutat wmv

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2576
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      45
      1652
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1369
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1246
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1173
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1105
    9. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      62
      1010
    Aihe