Velkaa se perus 50 tuhatta ja alussa oli 200-15000 kokoisia velkoja, joukossa yksi reilu tonnin sakko. Noita 200-300euron maksuja uo on tilittäny eteenpäin mutta sakoista ilmoittanut oikeusrekisterikeskukselle että ei tavoitettu.. Nyt on sitten haku päällä ja jos poliisiin törmää niin tulee haaste muunto oikeuteen.. UO mies sanoo että on niin paljon isompia summia hoidettavana ettei sakkoja tilitetty sen takia. Kuitenkin on hoidettu näitä pienempiä summia pois mutta sakkoa ei. Onko tämä laillista kiusantekoa? Maksan joka kuukausi yli 600 euroa ulosottoon mutta tuohon sakkoon siitä ei kuulemma irtoa. Ulosotto siit palauti sakon ORK:hon eikä se enää ole uo:ssa. ??!!??!
Voiko näin tehdä, uskomatonta?
kusetetaan kokoajan
141261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Sakosta on tullut sulle useampi karhukirje, ennen kuin menivät ulosottoon. Kas kun et silloin tehnyt maksusopimuksia oikeusrekisterikeskuksen kanssa.
on mullakin kaikkien muitten velkojen lisäksi uo:ssa yksi ylinopeussakko ja vitut ne mitään muistutuksia lähetellyt! onko nyt niin että kun suurempia velkoja maksellaan uo-virastossa ensin jää tämä 100 euron ylinopeussakko vuosikausiksi roikkumaan ja minä päädyn sitä ennen sähkötuoliin ?
Juu ei oo mitään ilmoitusta tullu et se sakko on sieltä lähetetty pois... Hain ajokorttia ni käskivät poliisilla käymään naapurirapussa ja jostain sakoista mumisi, no en menny käymään vaan soitin ORK ja sieltä sanottiin että sakot on lähetetty takas sinne UO:sta syyllä "ei tavoitettu". UO mies sanoo että ei riitä jakoa sinne sakkoihin mutta on kyllä pienempiäkin velkoja tilittänyt pois. UO mies vielä kommentoi tyyliin "mee istumaan vaan" Yritän kyllä tehdä valituksen tästä mulkusta.
Hehheh, anteeks, ei sais nauraa mutta repesin kyllä tuolle ulosottomiehen "mee istumaan vaan" kommentille. Täytyy kyllä sanoa että aika käsittämätöntä paskaa tommonen. Luulisi nyt että tuollaiset maksut maksettais ulosotossa ensimmäisenä pois. Sehän on vaan kaikkien velkojienkin etu ettei velallinen istu linnassa. Pahimmassa tapaukauksessahan tossa vois työpaikkakin mennä tuon takia. On sulla kyllä mulkku ulosottomies.
Katso ensin:
Laki velkojien maksunsaantijärjestyksestä 30.12.1992/1578 ja 6 §. Eli kyllä sakot on ihan viimesijaisia saatavia.
Toiseksi ja tärkeimpänä:
Ulosottokaari 6 luku 2 §:
"Ulosmittauksesta kertyneet varat jaetaan säädetyn etuoikeusjärjestyksen mukaisesti. Jos velkojalla on useita saatavia samalla etuoikeudella, kertymä kohdennetaan ensin vanhimmalle ulosottoperusteelle tai vanhimmalle ilman ulosottoperustetta olevista saatavista, jollei velkoja ole muuta pyytänyt."
Eli palkasta kertyvä summa jaetaan velkojien prosenttiosuuksien mukaan ja edelleen hakijan vanhimmalle saatavalle. Jos jako-osuutta pienelle velkojalle ei ole, laitetaan se pois.
Kyllä tuo uomiehen menettely on ihan laillista. Kannattaa seuraavalla kerralla maksaa sakko erikseen pois ja itse asiassa jo aiemmilla maksukehotuksilla...! Ja pystyyhän sen vielä maksamaan vankilan porteille asti...
Kantelin juuri tuosta samasta asiasta Eduskunnan oikeusasiamielelle. Tärkein peruste oli, että saadussa sakon perimislapussa lukee , jos sakkoa ei makseta se ulosmitataan ja jos ei saada ulosmitattua niin sakko voidaan muuttaa vankeudeksi. Minulla oli suojaosuuden jälkeen n, 80 € tuloa, enkä halua maksaa sakkoa suoja osuudesta. Eli perimiskuitissa valehdellaan. Tietokoneella ne maksuut ilmeisesti joatellaan.
Olisi syytä muuttaa lakia takaisin niin että sakot otettaisiin ensiksi. Äänestääkää vain vihreitä ja kokoomusta niin mikään ei tästä muutu. sakkolaisilla ja persaukisilla ei ole omia lobbareita .
onko sakko oikeuden vahvistama?Rangaistusmääräysmenettelyssä annettua sakkorangaistusta ei muunneta vankeudeksi.
Vaihda ulosottomies toiseen tai valita voudille. Niin minäkin tein ja oli ihan toinen ääni kellossa ja homma hoitui.
Alkuperäinen kirjottaja. Joko valitit voudille ja se mulkku ulosottomies sai potkut?
Tuossa aiemmin tulikin jo vastaus, muttei näemmä mennyt kaikille jakeluun: jos jollain on isoja velkoja ulosottoperinnässä, ei sakoille yksinkertaisesti riitä jako-osuutta palkan ulosmittauksesta(tai vaihtoehtoisesti maksusuunnitelmasta, jos sellainen on palkan ulosmittauksen asemasta tehty).
Siksi sakko on maksettava ns. "itse", eli esim. maksukehotuksella tai uo-miehen kanssa erikseen sovitulla maksuaikataululla(siis pelkästään sakon osalta). Jos et maksa, niin lusit.Niin yksinkertaista se on.
Ei siitä kukaan mitään nautintoa saa, jos joku menee lusimaan tai muutakaan henkistä tyydytystä. Lakia vaan tarttee noudattaa, myös uo-miesten. Miksi kukaan uo-mies haluaisi vaarantaa omaa työpaikkaansa/hankkia itselleen vahingonkorvausvelvollisuutta tilittämällä sakot "päältä" velallisen palkasta pidätettävällä määrällä, jos ei sakoille kerta kerry jako-osuutta? Velkojat ne on,jotka saataviensa perään kyselee: luuletteko, että uo-mies alkaa niille selitellä "joo, olin sen verran mielistelijä, että maksoin teille kuuluvasta osasta päältä parit rattijuopumussakot, kun en jaksanu/uskaltanu kuunnella velallisen rutinaa.." Herätkää pahvit.
Jos sakko on poliisin antama niin sitä ei muunneta eli ei lusimista, luultavasti ei maksua. Itse asiassa nyt herääkin kysymys vanheneeko 5 vuodessa?
Jos sakko on oikeuden tuomitsema eli muuntouhka on päällä niin kyllä se ulosottomies vaan maksaa sen ohi isompien velkjojen. Maksoi vaikka pyysin että pääsisin lusimaan. Juju on näes siinä että ulosototolla on valtuudet poiketa siitä normaalista jako-osuudesta melko pitkälle. Ainakaan aloittajan tonnin sakko ei ole mikään ongelma
Tuollaiset velat ja sakot maksamatta jättävät pinnarit kuuluvat linnaan, toivottavasti sinne joudut!
Nimenomaan positiivista kehitystä nykyisessä lainsäädännössä,että "poliisimiehen"antamat sakot eivät mene enää nykyisin muuntoon.Nimittäin niin mielivaltaisesti niitä kirjoittelevat.Olen itse luottotiedot menettänyt ja kerrron nyt erään jutun joka itselleni sattui n,2 vuotta sitten.Olin vaimoni kyydissä autossa "pikku kännissä"poliisit pysäyttivät meidät ja puhalluttivat o/oo näytti no asia muutenkin ok.Minulle rupesivat räkyttämään turvavyön käyttämättä jättämisestä josta myös rikesakon kirjoittivat minä poika heitin sakkolapun saman tien siihen tiepenkalle sanoi,että voisivat kirjoittaa minulle sakon roskaamisesta sanoi selvä kuinkahan paljon poijaat jaksaa kirjoittaa ja on paperia riittävästi mukana nimittäin show jatkuu silloin tulivat järkiinsä ja sanoivat mene jo.
Sä ootki toooooosi kova jätkä! Haluut lentää autosta pää edellä pihalle kun tulee kolari, varmaan huudatkin mennessäs et "mäenvittumitää turpavyötä piä vaik henki menis"! Sullon varmaan tosi iso!