Hei! Onko millaisia mielipiteitä vammaispalvelulaki uudistuksesta?
Vammaispalvelulaki
5
520
Vastaukset
ihan ok, mutta kehitysvammaiset olis saanu pysyä oman kehitysvammalakinsa alla
- ihaniloinen
Kehitysvammalaki olisi saanut olla voimassa, koska se olisi palvellut paremmin omia asiakkaitaan.
- KeSeVa
ihaniloinen kirjoitti:
Kehitysvammalaki olisi saanut olla voimassa, koska se olisi palvellut paremmin omia asiakkaitaan.
Oli tosi suuri huononnus kehitysvammaisille. Nyt sitä on jakamassa kaikenmailman ´´vammaiset´´
Itse lievänä kehitysvammaisena en käytä paljonkaan vammaisille kuuluvia etuuksia. Mutta entäpäs normi vammainen. Tarvitsee liikkumiseen pyörätuolin, hinta 4000-20000 euroa (sähäri). Suihkutuoli 2500€. Erikois sänky ja patja helposti 4-5000€. Näitä kuluu tietysti elinaikana monta. Sitten kaikenmaailman terveyteen liittyvät asiat. Monen vammaisen pelkkä virtsaaminen maksaa elinaikana tuhansia euroja, kun ne välineet maksaa yhteiskunta. Sitten asuminen täytyy lain mukaan järjestää liikuntavammaiselle, siihen liittyy asunnon muutostyöt sun muut, tai sitten palvelutalo ja taas maksaa. Ne ketkä ajavat autolla, saavat joka kolmasvuosi 4990€ verohelpotuksen, jos ostavat uuden auton, tai tuovat käytetyn ulkomailata. Lisäksi monet anovat ja saavat sen lisäksi apuvälineisiin tuhansia euroja, jotkut saavat jopa auton ostoon avustusta. Tämä luettelo on siis vammaisille, joilla on esim. selkäydinvamma, tai sairaus, joka aiheuttaa samanlaiset liikunta rajoitteet. Tässä on vaan osa mitä ns. kunnon vammainen kuluttaa yhteiskunnan varoja. En syyllistä ketään, mutta laskelmani pitävät paikkansa. - ATDT'2
KeSeVa kirjoitti:
Oli tosi suuri huononnus kehitysvammaisille. Nyt sitä on jakamassa kaikenmailman ´´vammaiset´´
Itse lievänä kehitysvammaisena en käytä paljonkaan vammaisille kuuluvia etuuksia. Mutta entäpäs normi vammainen. Tarvitsee liikkumiseen pyörätuolin, hinta 4000-20000 euroa (sähäri). Suihkutuoli 2500€. Erikois sänky ja patja helposti 4-5000€. Näitä kuluu tietysti elinaikana monta. Sitten kaikenmaailman terveyteen liittyvät asiat. Monen vammaisen pelkkä virtsaaminen maksaa elinaikana tuhansia euroja, kun ne välineet maksaa yhteiskunta. Sitten asuminen täytyy lain mukaan järjestää liikuntavammaiselle, siihen liittyy asunnon muutostyöt sun muut, tai sitten palvelutalo ja taas maksaa. Ne ketkä ajavat autolla, saavat joka kolmasvuosi 4990€ verohelpotuksen, jos ostavat uuden auton, tai tuovat käytetyn ulkomailata. Lisäksi monet anovat ja saavat sen lisäksi apuvälineisiin tuhansia euroja, jotkut saavat jopa auton ostoon avustusta. Tämä luettelo on siis vammaisille, joilla on esim. selkäydinvamma, tai sairaus, joka aiheuttaa samanlaiset liikunta rajoitteet. Tässä on vaan osa mitä ns. kunnon vammainen kuluttaa yhteiskunnan varoja. En syyllistä ketään, mutta laskelmani pitävät paikkansa.Ei Suomessa taida olla montaakaan "normivammaista", jokaisen tilanne vaihtelee yksilökohtaisesti.
Kuvaamiesi etujen taisteleminen on niin kovan haku- ja valitusprosessin takana, ettei niitä kukaan saa helposti tai varmaankaan oikeudetta.
On aika säälittävää, jos kadehdit heikoimmassa asemassa olevien saamia helpotuksia.
Mikset valittaisi mieluummin vaikka Björn Wahlroosin keräämistä maataloustuista, jos olet tukien jakelusta huolissasi?
- äiti101
Luin juuri infoa uudistuvasta vammaispalvelulaista ja se ei ensilukemalla mene kaikki tuonne takaraivoon.
Paljonhan siellä on asiaa, mutta kyllä se näyttää siltä, että kehitysvammaiset ovat tuosta laista ns. puotoajia ja me muut vammaiset lain nojalla tulemme apuja saamaan enemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979