Ensikertalaisia ollaan molemmat niin minä kuin kissakin. Ja kun en muista milloin kissa kävi naapurin kollin työnä niin kova mietintä nyt on, että milloinkohan pennut mahtavat tulla. Lähes viikon verran on tuntunut ja näkynyt masussa liikkeet. Tein heti pesän valmiiksi, kun nuo liikkeet huomasin. Mutta mitkä olis nyt sellaisia uusia tuntomerkkejä, mistä tiedän, että h-hetki koittaa pian.?
Koska pennut tulee?
Pipa123
2437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pari - kolme viikkoa pentujen liikkeitten näkymisestä. Ehkä parhaiten siitä että nisiin laskeutuu maito 2-4 päivää ennen synnytystä. Kissalla hiukan hankalaa kun normi synnytys on n. 66 vrk:tta astutuksesta, mutta saattaa olla 60-70 päivää astutuksesta.
2 viikkoa liikkeiden tuntumisesta, mutta on siinä vähän epätarkka kun et välttämättä ole liikkeitä heti kuitenkaan tuntenut. Paras merkki on lämmön mittaaminen päivittäin, eli kun kissan lämpö on laskenut kokonaisen asteen, on synnytykseen aikaa n. 8 tuntia. Kissan normaalilämpö on suurinpiirtein 38,5 astetta eli kun lämpö on noin 37,5 astetta tiedät varautua.
Maidon laskeutuminen ei ole myöskään varma merkki, joillakin emoilla maito laskeutuu vasta synnytyksen aikana tai sen jälkeen, joillakin taas muutamaa päivää ennen synnytystä. Syöminen tai syömättömyys ei sekään kerro juuri mitään, osa emoista syö viimehetkeen saakka ja toinen paastoaa puoli päivää.
Synnytyksen alkaminen näkyy selkeinä supistuksina joissa emon vatsa pingoittuu selvästi. Seuraavassa vaiheessa emo alkaa työntää voimakkaasti ja usein kehrää äänekkäästi ja hengittää suu auki rytmikkäästi. Jos supistuksia tulee selvästi eikä työntöjä ala ilmaantumaan tai emo työntää ilman tulosta, ei pidä jäädä odottamaan vaan soittaa lääkärille. Kissat synnyttäävätyleensä hyvin, mutta joskus kaikki ei mene suunnitellusti ja silloin lääkärin apu on tarpeen.
Varaa päivystävän lääkärin numero käsille hyvissä ajoin sekä muidenkin klinikoiden (päiväsaikaan auki), kun tulee hätä et niitä välttämättä löydä riittävän nopeasti.