Linuxini saastui viruksista!

.Saastutettu.

Asensin Ubuntun ja hetikohta oli kone viruksista saastunut... sain ilmoituksen:
http://www.aijaa.com/v.php?i=6126778.png
Klikkasin OK ja koneeni skannattiin ja katsokaa miten löytyi haittaohjelmaa Ubuntusta:
http://www.aijaa.com/v.php?i=6126789.png
Sitten tarjottiin ohjelmaa jolla koneen voi siivota mutta en saanut sitä asennettua! Nyt lähtee Ubuntu koneelta, en ala tälläisen virusimurin kanssa elämään kun ei edes tietoturvaohjelmaa voi asentaa... ihan normaali .exe tiedosto oli mitä tarjottiin. Windowsiini tuon sai asennettua helposti... eikö Ubuntussa tosiaan online skannaus toimi?

13

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rölli mikä rölli...
      ;-P

      • yui,ri

        Niin Ubuntuun ei haittaohjelmaa saa asennettua vaikka miten yrittäisi :D Mutta arvatkaa vain moniko Windowskäyttäjä on tuohon ansaan astunut!


    • aiheutettu
    • Aloitteljat ovat taas kauhuissan kun eivät ymmärrä vitsiä, ei ollut hyvä..

      • Totta tuo. Mutta on sinunkin myönnettävä, että aiheuttaa hihitystä kun joku feikki virustorjuntaohjelma netistä läväyttää auki sivun, jossa väitetään sinulla olevan ainakin ziljoona virusta ja troijalaista C: -asemalla ja Windows\System32-kansiossa, My Documents-kansiossa ja ties missä! : D


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Totta tuo. Mutta on sinunkin myönnettävä, että aiheuttaa hihitystä kun joku feikki virustorjuntaohjelma netistä läväyttää auki sivun, jossa väitetään sinulla olevan ainakin ziljoona virusta ja troijalaista C: -asemalla ja Windows\System32-kansiossa, My Documents-kansiossa ja ties missä! : D

        Kyllähän tuo minua ja monia muitakin huvittaa mutta aloittelijat kärsivät hätää kun eivät ymmärrä mikä pointti on c-asemassa tai d-asemassa. Eli lähinnä jää pelko perseeseen että "on siellä viruksia, linuxissa".

        Yritän näissä tapauksissa ajatella kuten aloittelija mikä ei minun tapauksessani edes ole kovin vaikeaa .

        Tämä on muuten heijastuma siitä miksi kuvittelen Pentin yhä windowskäyttäjäksi.


      • ................

        vahinko vaan että joku aloittelija saattaa oikeesti haksahtaa noihin trolleihin! siksi tuollaisia vastaan pitäis taistella aina, ettei joku oikeesti luule että noi linuxit muka saastuu viruksista.

        Sitten oma lukunsa on noi HUIJAUSjutut joissa joku "virustorjuntasivu" väittää tutkivansa koneen ja väittää sit että löytyi viruksia, ne on PERSEESTÄ ja ne pitäis aina ilmiantaa jotta noi huijarit saadaan kiinni.

        Kaikenlisäksi kun ne selvässä animaatiossa tutkii WINDOWSIN hakemistoja ja tiedostoja joita ei linuxeissa edes ole!


    • Mandrake 10.1

      Pyydä kusemaan toiseenkin silmään. Nää www.aijaa.com on eräänlaisia vitsejä, ja samalla kusetusta, maksa niille niin ei tule 5 sekuntiin yhtään virusta jne.

    • ..............

      Joko sä oot linuxistina esiintyvä Windows-trolli joka haluaa herättää hämmennystä, tai sitten oot todella noin urpo että haksahdit HUIJAUKSEEN!

      Eli ei sun konees saastunut ole! Ei Ubuntu (tai muutkaan linuxit) ole mikään virusimuri. Windows on kyllä sellanen ja jos sä tosiaan oot niin urpo että imuroit tuon virustorjunnan kyseiseltä huijaussivulta windowsiisi, VARMANA SAATKIN windowsiisi viruksia! Ne virustorjunnat on nimittäin feikkejä ja oikeasti sisältää haittaohjelmia.

      Niin ja exet ei oletuksena toimi linuxeissa, ne exe-tiedostot on windows-ohjelmia ja ne vaatii winen että toimii linuxissa.

    • Penna Tervo

      onhan sinulla maailmanhistorian ensimmäinen Linux-virusten saastuttama Linux-kone!

      MUTTA ÄLÄ NYT UNOHDA HOITAA RUNKKAUSTOIMIASI ENNEN TOIMITTAJIEN RYNNÄKKÖÄ!

      • ...............

        >MUTTA ÄLÄ NYT UNOHDA HOITAA RUNKKAUSTOIMIASI ENNEN TOIMITTAJIEN RYNNÄKKÖÄ!<

        Olisi se aika noloa kun Pentti avaa kotiovensa toimittajille muna pystyssä ja housut ihan sperman peitossa. :D Ehkä Pentti itse ei tuntisi mitään noloutta mutta kyllä toimittajille tulisi olo että "Apua, onko tuo niitä saatanan runkkareita" ja heidän tekisi mieli painella tuhantena jalkana pois. :D


    • on joskus Macista löytynyt C- ja D-kovalevyiltä hirveästi haittaohjelmia tällaisilla nettiskannauksilla, vaikka mulla ei edes ole sellaisia levyjä. Nää skannerit on vaan niin mielettömän tehokkaita!

    • Pieni varoitus.

      Naapuri käytti Windowsia ja sai tuollaisen ilmoituksen. Teki työtä käskettyä ja painoi linkkiä, jolloin koneelle asentui todellinen virus, joka poisti ajankohtaisen, jo koneella olleen virustorjunnan käytöstä. Joka kerta, kun yritti katsoa jotakin sivua ilmestyi ruutuun ilmoitus sinulla on kymmeniä viruksia ja lukumäärä vain kasvoi. Sitten avautui sivusto, jossa muutiin viruksen poisto-ohjelmaa ja kysyttiin luottokorttia.
      Mikään ohjelmaa ei koneelle voinut asentaa, vaan jopa tiedostonhallinta oli lukittu.
      Sain viruksen pois. muistaakseni Nortonin online skannerilla, joka ei vaadi asennusta. Nortonkaan ei poistanut itse virusta, mutta esti sen toiminnan, joten saatoin ladata ilmaisohjelman, joka sitten lopulta siivosi koneen ja sai alkuperäisen maksetun virustorjunnan käyntiin.

      Ei pidä uskoa kaikkea, mitä internetissä näytetään. 90% kaikesta on soopaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      207
      3556
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      13
      3256
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1960
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1143
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe