Miksi Megane eikä Corolla

Siis miksi valitsin Megane II Breakin enkä Corollan farmaria? Yksi syy ylitse muiden:
Megane on NIIN paljon isompi ennenkaikkea tavaratilan litramäärissä mitattuna.
Vertailun vuoksi
Renault;Toyota
pituus 4500mm;4385mm
leveys 1777mm;1710mm
korkeus 1505mm;1520mm
Akseliväli 2686mm;2600mm
Raideleveys 1510/1518mm;1480/1460mm
Tavaratila 520/1600 l;??

Corollan tavaratilan kokoa ei edes kerrota nettisivuilla, mutta selvästi isomman Avensiksen mitat ovat 520/1500l (!).
Huomattavaa on erityisesti Meganen 67mm suurempi leveys ja peräti 58mm suurempi raideleveys takana.
Hinnat Megane 1.6 23100, Corollan vastaava 21520.
Varusteet muuten samat mutta Corollassa ei ilmastointilaitetta vakiona (825€), eikä ikkunaturvatyynyjä.... Tiedot ovat peräisin maahantuojien nettisivuilta.
Itseäni ei paljon kiinnosta kestääkö Corolla 5-7 vuoden periodilla paremmin kuin Megane jos joka päivä tarvitsee tunkea itsensä, perheensä, koiransa ja tavaransa ahtaaseen läpeen. Jokapäiväinen mukavuus ratkaisee!
Miksikö otin vertailukohdaksi Corollan? Siksi, että juuri Toyota-ihmiset tuntuvat täällä aukovan päätään jostain ihmeen syystä jatkuvasti?
Muut tuntuvat olevan hiljaisen tyytyväisiä omiin autoihinsa, mutta mikä vaivaa Toyota-porukkaa??
163553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Moi!
Mun ukko osti meille Megane break ykkösen(brandnew) ja se on aivan taivaallisen ajettava auto! Onko hyvii ajo-ominaisuuksii siinä kakkosessakin?

Äänestä
  • Mulla oli kanssa Megane I Break 4 vuotta ja nyt vaihdoin Megane II Breakiin. Tosi hyvä oli edellinen, mutta tämä uusi on vielä parempi:
    jämäkämpi ajettava, tosi hyvä vaihdelaatikko, paremmat sisätilat, paremmat säilytystilat, äänettömämpi pieniä lisätoimintoja (himmenevä taustapeili, sadetunnistin jne).

    Äänestä

Jos pelkkä auton koko on kriteeri niin sitten varmaan valinta on Megane break. Minulle on kuitenkin yhtä tärkeää dealerin toiminta, huoltojen hinnat ja auton kestävyys. Ainakin vuoden vaihteessa perusmallin corolla farmariin sai manuaali-ilmastoinnin ilman lisämaksua. Saatiin faijan autoon tingittyä myös aluvanteet. Toyota itäkeskus hyvitti -99 pgt 306 family wagonista parhaiten. Bilian hyvitys lähinnä nauratti.

Kaikilla on tietysti omat ostokriteerinsä ja prioriteettinsä. On varmaan niin, että perheelliselle paljon tavaroita kuskaavalle Megane break on oikea valinta.

Äänestä

Corollassa on manuaali-ilmastointi vakiona terra mallissa ja solissa automaattinen ilmastointi.

Äänestä

Mutta pakko sanoa että ulkomitat eivät kerro koko totuutta.

Megane II:n ulkomitat, etenkin leveys ovat todella vakuuttavat mutta sisällä nämä mitat eivät näykään aivan niin kuin olisi kuvitellut.

Yhtenä syynä on varmaan se että viiden NCAP-tähden lisäksi Megane II sai täydet 18 pistettä testiin kuuluvassa kylkikolaritestissä - saavutus johon ei ole pystynyt yksikään toinen tämän kokoluokan eikä kovin moni suuremmankaan koko- ja hintaluokan auto. Tuollaiset saavutukset eivät valitettavasti onnistu ihan folion paksuisilla ovilla ja kyljillä.

Corollan tilat etu- ja takapenkillä ovat käytännössä (lähes) Megane II:n luokkaa mutta tavaratila on valitettavasti koko luokan pienin ja vieläpä selvällä marginaalilla.

Tämä oli minullakin kynnyskysymys koska oikeastaan olisin katsonut luokkaa suurempia farkkuja (esim. Avensis) mutta tulin siihen tulokseen että Megane II:n, Peugeot 307 ja Focuksen farkkujen tilat ovat loppujen lopuksi just ja just riittävät mutta Corollaa putosi selvästi listalta.

Kuten on jo tullutkin mainittua, Corollan olisi saanut suht samoilla varusteilla ainakin pari tonnia Megane II:ta halvemmalla mutta perheellisellä tilat, turvallisuus ja etenkin kahta luokkaa korkeampi ajomukavuus ja äänettömyys ratkaisivat ratkaisivat pelin Rellulle siitä huolimatta että Bilia on yksiselitteisesti perseestä.

Äänestä
  • Vaikka ilmeisesti asut pk-seudulla, ei autoa silti tarvi ostaa Biliasta. Käyt hakemassa esim. 100 km:n säteeltä. Alkuvaiheessa ainakin tuoreehkosta vaihtoautosta voit saada tarjouksen ihan puhelimitse, paikalla käymättä.

    Huollot ovat tietysti toinen juttu, mutta huoltosopimuksen kanssa ei tarvi ainakaan kustannuksia pelätä.

    Äänestä

Olin oikeastaan aikeissa oikaista väärän tiedon Avensis farkun tavaratilasta eli sen 520/1500l jonka heitit mutta, hitto soikoon, kolmessa eri lähteessä ilmoitetaan juuri nuo arvot.

Koska Avensistakin tuli alustavasti vilkaistua, on pakko sanoa että *jotain* häikkää tuossa on pakko olla. Avensis on käytännössä Megane II:n levyinen ja korkuinen mutta 20cm pidempi ja tuo ero näkyy juuri tavaratilan pituudessa.

En tiedä mikä ihmeen vaatimattomuuden puuska noihin iski mutta esim. vastaavan kokoisille Mondeolle ja C5:lle ilmoitetaan tyypillisesti 540/1800l arvoja.

Ensimmäinen luku on farkun tapauksessa aika typerä koska se ei tarkoita todellista lastaustilavuutta, vaan on laskettu tavaratilan verhon tasalle mikä puolestaan riippuu siitä miten ylös tai alas ikkunalinja on vedetty tavaratilan kohdalla.

Jälkimmäinen arvo on puolestaan todellinen koska silloin puhutaan siitä tilavuudesta joka luukkuun todella mahtuu.

Joka tapauksessa Avensis-farkun käytännön tavaratila on selvästi Megane II:ta suurempi mm. siksi että lattialle mahtuu takapenkit ylhäällä tai taitettuna vähintään 15cm pidempi esine kuin mekanoon. Tämä on se raja joka minulla yleensä tulee vastaan esim. huonekaluja tms. kuljetettaessa.

Harvemmin sitä tavaratilaa pääsee kattoa myöden täyttämään (eikä se ole turvallistakaan), vaikka nämä vakuuttavimmat litrat syntyvät juuri tuollaisella täytöllä.

Äänestä
  • No, nytpä tiedän, mitä nuo eri luvut tarkoittavat.
    Mm. tuo ikkunapintaan asti mitattu tilavuus, jota en ole tiennyt.

    Äänestä

  • Varkku kirjoitti:

    No, nytpä tiedän, mitä nuo eri luvut tarkoittavat.
    Mm. tuo ikkunapintaan asti mitattu tilavuus, jota en ole tiennyt.

    Me asutaan eukon kanssa jo kahden,lapset maailmalla.Noh',onhan meillä koirakin,terrieri.
    Valittiin aika pitkään uutta autoa,nuo kaikki tuli kokeiltua ja ajettua.Oudoksutti tuon Focuksen C-Max:in käyttäytyminen "tosi-liukkaalla"kelillä.Samana päivänä ajoin myös Megane Sedania ja samalla tieosuudella.Istui käteen ja persustaan tosi mukavasti.Mietittiin vielä pitkään.


    Auton valintaan vaikutti ennen kaikkea ajo-ominaisuudet!Noh' vaikuttihan siihen vielä muutkin,nimittäin eukko valkkasi Meganen.

    2,5kk:ta odottelin ja sitten se tuli.Nyt olen tyytyväinen,että tuli valittua Megane.Hiljainen ja vääntää hyvin.
    Mikä parasta;ei ruostu kovin helposti.

    Noista muista sen verran,että minulla on ollut kolme Toyotaa,joista viimeinen 99 Avensis.Mikään niistä ei ole ollut edes välttävä ajettava.Puhuvat testaajat mitä tahansa.
    Nuo testaajat,jotka tietävät heti,missä autossa on vikaa,voisivat mennä autotehtaille töihin!Mitä he matosessa lehdessä taitojaan halvalla myyvät.
    Tiellejäämisraporteista vielä.Kumiko merkki on Moskovassa enemmän hinauksessa,Jalta vai Mersu?
    Ei taida Jaltan omistaja paljoa hinauttaa autoaan!Mistäkö johtuu?Korjaaja ajaa autoa!!!

    Äänestä

  • Varkku kirjoitti:

    No, nytpä tiedän, mitä nuo eri luvut tarkoittavat.
    Mm. tuo ikkunapintaan asti mitattu tilavuus, jota en ole tiennyt.

    VDA-normin mukaan tavaratilan tilavuus mitataan standardikokoisilla suorakaiteen muotoisilla palikoilla (oliko 10x10x20cm?) joita esim. sedanin tapauksessa sullotaan tavaratilaan just tasan niin paljon kuin mahtuu niin että luukku menee vielä kiinni.

    Farkun (ja hatchbackien) tapauksessa ilmoitetaan kaksi arvoa: enimmäinen mitataan joko hattuhyllyyn, tavaratilan verhoon tai sellaisen puutteessa ikkunoiden alareunaan takapenkit ylhäällä.

    Tämä arvo riippuu parikin sataa litraa siitä mille korkeudelle suunnittelija on verhon tai ikkunallinjan piirtänyt.

    Jälkimmäinen, suurempi arvo, mitataan takapenkit taitettuina ja auto kattoon asti kuormattuna eli tämä on vertailukelpoinen ikkunalinjasta riippumatta mutta ei kerro siitä paljonko autoon todella mahtuu tavaraa jos takapenkilläkin pitäisi matkustaa.

    Monissa uusissa farkuisssa, esim. Megane II:ssa ja Honda Accordissa takaikkunoiden alareuna on nostettu aika ylös ja litroja saadaan näin lisää siihen ensimmäiseen lukuun, mutta kyllä Megane II vetää kunnioitettavat 1600 litraa penkit taitettuina eli isompi tila löytyy ainoastaan C5:stä ja Mondeosta.

    Merkittävää on että Lagunan tavaratila tosiaan näyttää olevan pienempi ja samoin Avensiksen vaikka autot ovat 20cm pidempiä

    Äänestä

Itse päädyin Corollaan, huolimatta tiloista. On ihan mukava vaihtaa seuraavaan Toyotaan, kun ei tarvitse korjailla ja JÄLLEENMYYNTIARVO on kokoluokan ylivoimaisesti paras. Kukapa haluaisi ranskiksen käytettynä? Minkähän maahantuojan nettisivuilta tuo ilmastointijuttu on tarkistettu? Corollassa ollut ilmastointi vakiona toista vuotta... Sitäpaitsi tuo Megane on niin iso, että Laguna näyttää ihan naurettavalta. Kuinka eri kokoluokkaan sijoitettavat autot voi olla niin saman kokoiset? Ihme sekoilua...

Äänestä
  • tässä jonkinlaista tilastoa tuosta arvonsäilymisestä. Kyllä tuo Toyotan arvonsäilyminen verrattuna Relluun on jonkinlaista harhaa. Rellun jotkin mallit säilyttävät arvon paremmin kuin Toyotat.

    http://www.ajovalo.net/Arvo1.htm

    Tästä Meganen kasvusta voi vain päätellä seuraavan sukupolven Lagunan koon;-)

    Äänestä

  • rl2b1.8 kirjoitti:

    tässä jonkinlaista tilastoa tuosta arvonsäilymisestä. Kyllä tuo Toyotan arvonsäilyminen verrattuna Relluun on jonkinlaista harhaa. Rellun jotkin mallit säilyttävät arvon paremmin kuin Toyotat.

    http://www.ajovalo.net/Arvo1.htm

    Tästä Meganen kasvusta voi vain päätellä seuraavan sukupolven Lagunan koon;-)

    Vuonna 2001 oli ostossa aluksi Clio 1.4 RN
    Mutta 18000 mk (n:3000€) suurempi hyvityshinta edellisestä autosta (Lancer) käänsi katseen vaimon suosikkiin Yarikseen.

    Ja tuon taulukonkin mukaan Yaris oli kokonais edullisempi. Arvosta jäljellä 92% ja Cliossa 80.7%

    Äänestä

  • Stw kirjoitti:

    Vuonna 2001 oli ostossa aluksi Clio 1.4 RN
    Mutta 18000 mk (n:3000€) suurempi hyvityshinta edellisestä autosta (Lancer) käänsi katseen vaimon suosikkiin Yarikseen.

    Ja tuon taulukonkin mukaan Yaris oli kokonais edullisempi. Arvosta jäljellä 92% ja Cliossa 80.7%

    Eri mallien keskinäiset suhteet jälleenmyyntiarvoissa vaihtelevat vuodesta toiseen. Clio on jossain vaiheessa ollut ihan noiden listojen kärkipäässä, mutta on nyt pudonnut. Lieneekö syynä on mallin ikääntyminen ja tilavampien kilpailijoiden markkinoille tulo?

    Yaris on kyllä varmasti vähintään yhtä hyvä arvon säilyttäjä. Aika pienistä eroista noissa kuitenkin puhutaan suhteessa autoilun kokonaiskuluihin. Esim. lisävarusteiden määrä luultavasti vaikuttaa arvon putoamiseen mallia enemmän. Tulevan kehityksen ennustaminen ei ole ihan helppoa.

    Äänestä

  • sellaisten ikonien kuin punaisen Corollan tai Golfin menekki vaihtoautomarkkinoilla tietty pysyy mutta jälleenmyyntiarvoissa voi muiden merkkien kohdalla tapahtua hämmästyttävän nopeita muutoksia.

    Ajatellaan vaikka Skodaa. Kukaan ei edes kolme vuotta sitten olisi voinut kuvitellakaan että edes yhdessä tai kahdessa sukupolvessa Skodasta saattaisi tulla vastaavan VW:n hintainen tuote joka on paitsi haluttu käytettynä, niin myöskin pitää arvonsa yhtä hyvin.

    Mutta näin vain tapahtui kun malliston laatu kohosi uudelle tasolle, seurasivat myös hinnat ja arvostus käsittämättömän nopeasti perässä.

    Renaultin kanssa on tällä hetkellä vähän sama tilanne. Lagunan ja Meganen uudet mallit ovat yksinkertaisesti nousseet uudelle tasolle vanhoihin verrattuna ja tämä tulee aikoinaan näkymään myös vaihtoautomarkkinoilla. Muutos ei ehkä ole yhtä radikaali kuin Skodan tapauksessa mutta eipä tilanne oikeastaan kovin huono ole nytkään.

    Ei edellisenkään Meganen tai Lagunan arvo nimittäin mitenkään pahasti putoa kun muistetaan että ne olivat uutena huomattavasti Golfia ja aivan helvetisti Passatia halvempia. Näissä mutu-arviossa tahtoo käydä niin että verrataan käytettyjen hintapyyntöjä unohtaen että uusissakin oli melkoisesti eroa.

    Ikävä tosiasia on että merkistä riippumatta euroissa menettää aina enemmän mitä kalliimman uuden auton ostaa, on sen jälleenmyyntiarvo mitä tahansa.

    Äänestä

  • gigane II kirjoitti:

    sellaisten ikonien kuin punaisen Corollan tai Golfin menekki vaihtoautomarkkinoilla tietty pysyy mutta jälleenmyyntiarvoissa voi muiden merkkien kohdalla tapahtua hämmästyttävän nopeita muutoksia.

    Ajatellaan vaikka Skodaa. Kukaan ei edes kolme vuotta sitten olisi voinut kuvitellakaan että edes yhdessä tai kahdessa sukupolvessa Skodasta saattaisi tulla vastaavan VW:n hintainen tuote joka on paitsi haluttu käytettynä, niin myöskin pitää arvonsa yhtä hyvin.

    Mutta näin vain tapahtui kun malliston laatu kohosi uudelle tasolle, seurasivat myös hinnat ja arvostus käsittämättömän nopeasti perässä.

    Renaultin kanssa on tällä hetkellä vähän sama tilanne. Lagunan ja Meganen uudet mallit ovat yksinkertaisesti nousseet uudelle tasolle vanhoihin verrattuna ja tämä tulee aikoinaan näkymään myös vaihtoautomarkkinoilla. Muutos ei ehkä ole yhtä radikaali kuin Skodan tapauksessa mutta eipä tilanne oikeastaan kovin huono ole nytkään.

    Ei edellisenkään Meganen tai Lagunan arvo nimittäin mitenkään pahasti putoa kun muistetaan että ne olivat uutena huomattavasti Golfia ja aivan helvetisti Passatia halvempia. Näissä mutu-arviossa tahtoo käydä niin että verrataan käytettyjen hintapyyntöjä unohtaen että uusissakin oli melkoisesti eroa.

    Ikävä tosiasia on että merkistä riippumatta euroissa menettää aina enemmän mitä kalliimman uuden auton ostaa, on sen jälleenmyyntiarvo mitä tahansa.

    Muuten hyvä, mutta hyvänkin automerkin myynnin voi pilata surkea maahantuoja.

    t: Karkka

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Owner kirjoitti:

Siis miksi valitsin Megane II Breakin enkä Corollan farmaria? Yksi syy ylitse muiden:
Megane on NIIN paljon isompi ennenkaikkea tavaratilan litramäärissä mitattuna.
Vertailun vuoksi
Renault;Toyota
pituus 4500mm;4385mm
leveys 1777mm;1710mm
korkeus 1505mm;1520mm
Akseliväli 2686mm;2600mm
Raideleveys 1510/1518mm;1480/1460mm
Tavaratila 520/1600 l;??

Corollan tavaratilan kokoa ei edes kerrota nettisivuilla, mutta selvästi isomman Avensiksen mitat ovat 520/1500l (!).
Huomattavaa on erityisesti Meganen 67mm suurempi leveys ja peräti 58mm suurempi raideleveys takana.
Hinnat Megane 1.6 23100, Corollan vastaava 21520.
Varusteet muuten samat mutta Corollassa ei ilmastointilaitetta vakiona (825€), eikä ikkunaturvatyynyjä.... Tiedot ovat peräisin maahantuojien nettisivuilta.
Itseäni ei paljon kiinnosta kestääkö Corolla 5-7 vuoden periodilla paremmin kuin Megane jos joka päivä tarvitsee tunkea itsensä, perheensä, koiransa ja tavaransa ahtaaseen läpeen. Jokapäiväinen mukavuus ratkaisee!
Miksikö otin vertailukohdaksi Corollan? Siksi, että juuri Toyota-ihmiset tuntuvat täällä aukovan päätään jostain ihmeen syystä jatkuvasti?
Muut tuntuvat olevan hiljaisen tyytyväisiä omiin autoihinsa, mutta mikä vaivaa Toyota-porukkaa??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu