Ihan ekaksi kiitos wixenille, joka suositteli Kaiken oudon ensyklopediaa. Selailin sitä vähän ja pakko oli hankkia itelle kun on kiinnostunut näistä asiosta laajemminkin.
Siinä kirjassa on tosi hyvä juttu Amen-Ran kirouksesta. Eli jotkut kolme englantilaista löytää naisfaaraon muumion ja sen jälkeen kaikille tapahtuu jotain pahaa. Sen jälkeen muumio joutuu Englantiin ja se aiheuttaa siellä pahaa onnea kaikille ketkä on sen kanssa tekemisissä. Lopuksi amerikkalainen miljonääri ostaa sen ja se laitetaan laivaan, eli Titaniciin, ja se makaa nyt siellä merenpohjassa. Kirjassa sanotaan, että juttu on keksittyä.
Toinen yhtä mielenkiintoinen on Hopen timantti, joka varastetaan jonkun hindujumalan otsasta ja sen jälkeen se aiheuttaa huonoa onnea kaikille jotka sen omistaa. Siitä on kuulemma tehty elokuvakin.
Ja sitte on vielä tapaus, että James Deanin auto, little bastard, olise ollut kirottu ja aiheuttanut Deanin kuoleman.
Uskoo kuka haluaa, mutta tosi mielenkiintoista. Laittakaa lisää kirousjuttuja, jos tiedatte.
Amen-Ran kirous
hopegirl
3
635
Vastaukset
- rtyui9o0+
Nää 'muumioiden aiheuttamat' kuolemat on selitettävissä bakteereilla, aika jännää silt että toimii.
- Säteily selittää
Tutankhamonin balsamoidun ruumiin sisältä löydettiin erittäin radioaktiivista uraania, joka oli jopa tuhonnut (polttanut) itse muumiota. Egyptiläiset balsamoivat ovelasti uraaniseoksella, siinä faaraon kirous.
Radioaktiivinen säteily Tutankhamonin haudan löytämisessä selittää tutkijoiden syöpäkuolemia. - tosimies1958
hohhoijaa, näitä hupijuttuja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/942293- 1351978
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171640"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu111892Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.301818Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654