ENSIKERTALAINEN

zarzum

Terve vaan kaikille! Olen toukokuussa 18-vuotta täyttävä miehenalku. On jo aika kauan tehnyt mieli lähteä reissuun, ja nyt kun tuon 18-vuotta täytän, ja rahaa löytyy n. 2500e, niin se voisi olla mahdollista(ko)?
Reissun tarkoituksena olisi pääosin nähtävyyksien näkeminen, kokemuksien saaminen, ja uusiin maihin tutustuminen. En siis hae viikon kännäysreissua. Olen lukenut paljon juttuja matkustamisesta ja melkeinpä kaikki ''kohteet'' vaikuttaa niin mielenkiintoiselta, että en osaa päättää mihin sitä lähtisi. Interrail kiinnostaa paljon, onnistuisiko tuolla rahalla? Myös esimerkiksi Islanti olisi mukava käydä tutkimassa, jos sen valitsisi, niin miten tuon rahasumman kanssa pärjäisi? PS. Olen sosiaalinen ja englanti sujuu suht hyvin.

Antakaa mielipiteitänne mihin kantsisi ensikertalaisen lähteä reissuun! :)

3

566

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bikku

      Ikäni puolesta voisin olla nippa nappa isäsi. Jos nyt aloittaisin taas alusta matkustamisen niin varmaankin aluksi laivaan ja Keski-Euroopan koluaisin interraililla, jotain Gdansk-Varsova-Budapest-Bratislava-Wien-Rooma-Pariisi-Amsterdam-Berliini- akselia noudatellen, jossain sopivassa järjestyksessä. Hostelleissa kun asut, tuollainen raha riittää mainiosti. Ja tietysti saat halpalennoillakin rakennettua monenlaisia paketteja, vaikkapa lennähtää jo valmiiksi sinne etelämmäs ja hivuttautua sieltä sitten takaisin. Mielikuvitus tuossa vain on rajana, luepa huviksesi Mika Waltarin Yksinäisen miehen juna ja olet myyty. Ei uskoisi että se on kirjoitettu 80 vuotta takaperin.

    • ^^^^^^^^^^^^

      interrail onnistuu helposti tuolla rahalla :D muistaakseni omaan kuukauden reilireissuun meni reilu tonni. reilireissuun saa palaa paljon rahaa, mutta esim itäeuroopassa on halpa matkustaa ja kaikki on valinnoista kiinni..

      • johanvaan.

        Islantiin ei ehkä kannata tuohon vuodenaikaan lähteä. Ei ole parhaimmillaan.
        Kroatiaan esim. lennot ja pitkin rannikkoa erilaisia kaupunkeja ja saaria. Näet sitä aitoa etelä-eurooppaa.
        Keskieuroopas on kivoja juttuja. Interreilillä aloittelijalla olis ehkä hyvä olla kaveri mukana eka kerralla.
        Ja muista näyttää köyhältä, fyysisesti :=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1917
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1322
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      102
      1076
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      771
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      662
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      71
      537
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      528
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe