..pitää ollla ihmisen jotta pääsee tuohon "tilin" laskemis vaiheeseen, siis siihen että riemuissaan täällä ilmoittaa kuinka "taas tuli pelkällä asumisella tonni tiliä". Eikö se rassukka ollenkaan ymmärrä ettei tullut tiliä vaan rahan arvo tällä ajanjaksolla laski suunnilleen sen summan verran?
Jossakinhan on asuttava ja hyöty omistusasumisessa nimeenomaan tulee siitä etteivät asumiskulut ole kovin suuret omassa asuessa, kaikki muu on huuhaata, ei ainakaan arvonnoususta kannata kovin paljoa huudella varsinkin kun itsenkin kannalta useimmissa tapauksissa hintapyyntöjen laskeminen olisi parempi juttu.
Jossakinhan on asuttava ja hyöty omistusasumisessa nimeenomaan tulee siitä etteivät asumiskulut ole kovin suuret omassa asuessa, kaikki muu on huuhaata, ei ainakaan arvonnoususta kannata kovin paljoa huudella varsinkin kun itsenkin kannalta useimmissa tapauksissa hintapyyntöjen laskeminen olisi parempi juttu.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On varma aina omistusasumisessa historia ei todista että toisin olisi ja tulisi olemaan.
miten saat tuosta jatkuvan nousun? Minulle 50% asunnon hinnasta on merkittävä summa, eikö sinulle? Taidat olla rikas. Niin ja kaksi omistusasuntoa on ostettu ja jo myytykin.
Ihminen on todella tyhmä, jos jää odotusvaiheeseen...
velkaneuvontaanko? siellähän ne kaikkimullehetityypit kohta tapaavat.
Toimeentulotukimenot räjähtivät kasvuun
27.04.2010 18:28
MTV3 - Outi Airola
Kuntien toimeentulotukimenot ovat lähteneet viime vuonna rajuun nousuun eikä sille näy vielä loppua. Menojen äkillisen kasvun syynä on työttömyys, joka on ajanut toimeentulotuen asiakkaiksi muun muassa ylivelkaantuneita lapsiperheitä.
Esimerkiksi Kokkolan sosiaalitoimiston tukiluukulla on kirjattu alkuvuoden aikana jo satoja uusia asiakkaita.
- Meillä on paljon sellaisia, jolla on hirveitä velkoja ja siihen tulee vielä työttömyys. On se kamalaa, sanoo Kokkolan sosiaalitoimiston asiakasneuvoja Arja Linnanmäki.
- Meillä on näkynyt nämä ylisuuret asuntolainat nyt vähän samalla tavalla kuin ne näkyivät joskus 1990-luvun alkupuolen lama-aikana, johtava sosiaalityöntekijä Risto Vähämaa vahvistaa.
Koko maassa toimeentulotuen menot saatiin kuriin ja jopa laskemaan 2000-luvulla. Nousu lähti liikkeelle 1,5 vuotta sitten, ja viime vuonna listattiin jo kymmenien miljoonien eurojen lisälasku.
Kaikkiaan tuen saajia on jo liki 400 000.
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2010/04/1109853
Nuo ehkä toivovat, että olisivat sittenkin odottaneet tai peräti jättäneet koko jutun sikseen ;)
Miksi ihmisiä neuvotaan vasta sitten, kun ne ovat jo ottaneet velkaa, kyllä tuota neuvontaa tulisi olla jo ennen luoton antamista.
"En mä mitään 20 vuoden velkaa ota, odotan vuoden ja ostan käteisellä"
Joo ehkä unissanne. Sori vaan oikeassa elämässä mitään ei saa helposti :)
BUAHHAHAHAHHAHA