Teemme kesämökin, mutta sähköjä emme hanno muutamaan vuoteen laittaa, joten mökki on kylmillään talvet... (Joskus voisi talvella käydä)
Rakennusmateriaalia löytyy valmiina lautarakenteiseen mökkiin kohtuudella, mutta ongelma on tuo sisäpinta....
Emme pidä paneelipinnoista ja miten käy jos sisätilat levyttää ?
Mitä levyä ja voiko tapetoida vai pitääkö maalata ?
Kylmän mökin sisäpinnat
7
6490
Vastaukset
- vain
muut pinnat homehtuu ellei aina lämpöä päällä.
- mökki saaressa
Ei homehdu muutkaan pinnat, itselläni on 1980 rakennettu, kesäkäyttöinen mökki jonka seinät lastulevyä ja tapettia. Eikä homeenpilkkuakaan missään. Pitää muistaa riittävät tuuletusventtiilit ja pitää ne auki myös talven yli. Mökissäni ei ole sähköä ja se on kylmillään aina, paitsi kun olemme itse paikalla eli keäsisin.
- Tietämätön
mökki saaressa kirjoitti:
Ei homehdu muutkaan pinnat, itselläni on 1980 rakennettu, kesäkäyttöinen mökki jonka seinät lastulevyä ja tapettia. Eikä homeenpilkkuakaan missään. Pitää muistaa riittävät tuuletusventtiilit ja pitää ne auki myös talven yli. Mökissäni ei ole sähköä ja se on kylmillään aina, paitsi kun olemme itse paikalla eli keäsisin.
Miten onko ollut mitään ongelmia esim. tapettien repeilyn puitteissa....
Laittaisitko itse lastulevyä nykyisin ?
Millainen eriste teidän mökissä on ? - mökki saaressa
Tietämätön kirjoitti:
Miten onko ollut mitään ongelmia esim. tapettien repeilyn puitteissa....
Laittaisitko itse lastulevyä nykyisin ?
Millainen eriste teidän mökissä on ?ovat vuosien kuluessa nurkista repeytyneet elämisen myötä, saattaisin edelleen laittaa lastulevyä jos ei budjetti sallisi kunnon hirsirakennuksen tekemistä. Mitään huonoa paitsi ihmisten epäilyt en ole lastulevyssä huomannut. Eristeenä on lasivillaa 10 cm, tiiviisti muoviin käärittynä ja teipattuna. Seinärakenne on ulkoapäin lueteltuna Paneeli-koolaus eristeineen-lastulevy-tapetti. Huomioi, että meillä on eristeet kääritty tiiviisti muovin sisään ja sen jälkeen asetettu koolausten väliin. Rakennuksessa on myös kolme tuuletusaukkoa katon rajassa ja kaksi aukkoa sisääntulevalle ilmalle lattianrajassa, kaikki halkaisijaltaan 15 cm. Tarpeen mukaan auki kokonaan, osittain tai sitten kiinni. Tämä on meillä toiminut hyvin.
- vvvv
mökki saaressa kirjoitti:
ovat vuosien kuluessa nurkista repeytyneet elämisen myötä, saattaisin edelleen laittaa lastulevyä jos ei budjetti sallisi kunnon hirsirakennuksen tekemistä. Mitään huonoa paitsi ihmisten epäilyt en ole lastulevyssä huomannut. Eristeenä on lasivillaa 10 cm, tiiviisti muoviin käärittynä ja teipattuna. Seinärakenne on ulkoapäin lueteltuna Paneeli-koolaus eristeineen-lastulevy-tapetti. Huomioi, että meillä on eristeet kääritty tiiviisti muovin sisään ja sen jälkeen asetettu koolausten väliin. Rakennuksessa on myös kolme tuuletusaukkoa katon rajassa ja kaksi aukkoa sisääntulevalle ilmalle lattianrajassa, kaikki halkaisijaltaan 15 cm. Tarpeen mukaan auki kokonaan, osittain tai sitten kiinni. Tämä on meillä toiminut hyvin.
Villat ei saa olla muovin sisällä kokonaan!
Jos rakennettu noin suuret tuuletusaukot, niin miksi villaa pantu seiniin? Tai jos siellä ei talvella käydä niin eihän siellä tarvitsekaan lämmön pysyä.
Ja tapetti ja lastulevy mökillä on viimeinen yhdistelmä jota kannattaa käyttää, miksi sen pitää halvalta rivariltaa nättää? - Tietämätön
vvvv kirjoitti:
Villat ei saa olla muovin sisällä kokonaan!
Jos rakennettu noin suuret tuuletusaukot, niin miksi villaa pantu seiniin? Tai jos siellä ei talvella käydä niin eihän siellä tarvitsekaan lämmön pysyä.
Ja tapetti ja lastulevy mökillä on viimeinen yhdistelmä jota kannattaa käyttää, miksi sen pitää halvalta rivariltaa nättää?Mikä levy kävisi tollaseen kylmillään olevaan kohteeseen tapettien alle ?
- Anonyymi
Kipsilevykö ? Ja kuinka nämä nykyajan kuitu tai kangastapetit kylmikkään olevaan mökkiin käy kun luin että.pitäisi olla paperi tapetti.että hengittää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2253245Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3522915Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.771822Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601738Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591632Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,101480MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121443- 1221426
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4561328Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171310