Miten toimitaan, kun annan vuokralaisen tehdä pintaremonttia asunnossani, tapetointia jne. Kuinka siis teen, annanko vuokralaiselle vapaat kädet mennä ostamaan tapetteja ja laittaa ne? Mielelläni hankkisin jotain aivan tavallista keskihintaista tapettia ja maalia, mutta jos he käyvät itse hankkimassa tarpeet niin millätavalla tässä rajataan hintakatto.
asunnon remontointi
vuokraemäntä
3504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
vähennä vuokrasta mutta vaadi kunno tulosta raja euro määrä kysy isänöitsijältä mitä mieltä hän on
... etukäteen katttelemassa hinnat ja sitten kerrot mitä tapetti saa maksaa ja montako rullaa menee ( se lie pystyt arvioimaan, kaupassakin auttavat), sama maalille.
Toinen vaihtoehto on, että meette YHDESSÄ kaupppaan ja hommaatte kamat suoraan sun laskuun.
Ittekseenhän se vuokralainenvoi valita selllasta, jota ei seuraava vuokralainen mitenkään suostu kattelemaan.
Tosiaan joko menette yhdessä valitsemaan ne pintamateriaalit tai sitten kerrot vuokralaiselle nuo samat ehdot mitä tässäkin mainitsit eli "jotain aivan tavallista keskihintaista tapettia ja maalia". Kannattaa myös etukäteen hieman tutustua hintoihin, jonka pohjalta voit sitten asettaa jonkinsuuntaisen "hintakaton" sille mitä sinä olet valmis maksamaan.