Kirjoitusroolipelejä seiskaluokkalaiselle

Pliis?

Hakisin jotain hyvää fantasiaroolipeliä joka sopisi seiskaluokkalaiselle. Suomenkielinen, KIRJOITUSroolipeli ja ei mitään sellaista rakkausroolipeliä vaan ihan oikea juoni, toimintaa siis. Räiskintäpelejäkään ei, kiitos. Jos nyt näiden rajoitteiden puitteissa mitään löytyy, niin kirjoittakaa tänne.

6

585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pliis?

      Eikö kukaan keksi mitään?

    • Olenhämmentynyt

      Ensinnäkin.. Mikä vittu on kirjoitusroolipeli? Ja noita suomenkielisiä roolipelejä ei ole kai ollekkaan..

    • ...

      6.-7. luokalla aikanaan tuli lainattua kirjastosta ja pelattua Ian Livingstonen kaikki 5 sooloseikkailua (Velhovuoren aarre, Mustan tornin valtias, Kauhujen metsä, Avaruuden vangit ja Varkaiden kaupunki). Kirjastosta löytyy. Edelleenkin parhaat sooloseikkailut joita on löytynyt.

    • beamina

      Hmm. Minä ehdotan charppausta. Kirjoitus ja vuoropohjainen vapaa roolipelimuoto. Minä aloitin 14 vuotiaana ja pelaan edelleen. Kaverin kanssa on helppo sopia hahmot, maailmna, genre... Helppo pelata vaikka vihkokirjoituksella, kirjeillä tai msn messengerillä. Vain mielikuvitus rajana ja omasta mielestäni tämä on paras tapa roolipelata :) Vain hyvä charppaus kaveri tarvitaan, ja pitää asettaa säännöt peliin, muuta ei tarvitse. Ilmainen ja loistava harrastus. Netistä charppaajia löytyy useimmiten foorumeilta mutta hyvät, itselle sopivat vastapelaajat on harvassa :)

    • Adien

      Foorumiroolipelit on myös yksivaihtoehto, jossa samallailla kuin charppauksessa, mutta kirjoittaminen tapahtuu foorumilla. Tuo ei välttämättä vaadi niin suurta aktiivisuutta vastapuolelta kuin charppaus, jos vastaamiiseen ei siis ole annettu aikarajaa. Tietoa molemmista löytyy varmasti netistä lisää, jos kiinostaa.

    • Anonyymi

      No siis sun kannattaa kattoo kohtalonkynnet.boards.com se on ihan hyvä kirjoitusroolipeli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      51
      10674
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10186
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6374
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      36
      5128
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      66
      4858
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      132
      4172
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3476
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3185
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      229
      3134
    Aihe