Jiirisirkkeli ja laminaatti?

Jiiri vai mikä?

Hei,

Nyt mulla lyö tyhjää ja kysyn sikäli teiltä kokeneemmilta. Me ollaan muuttamassa ok-taloon pian ja hankittiin sinne laminaatteja lattiaan laitettavaksi. Nyt olen päivän aikana hakenut tietoa erilaisista sähkötyökaluista ja jiirisirkkeli vaikuttais pätevimmältä siihen, sekä olisi noin yleistyökaluna kätevä jatkossakin.

Luin jostain näistä keskusteluista, että teleskooppisella jiirisirkkelillä saa sahattua laminaattia. Vaan tästä tulikin mieleeni ongelma.
Jos ja kun laminaattia täytyy halkaista myös pituussuunnassa, niin miten se tehdään jiirillä? Edes kääntäen lankku toisinpäin ja sahaamalla sitä niin en pääse mielessäni lähellekään toista sahausta.
Eli kertokaa tietämättömällä kuinka sen teette?

2

2135

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 46678

      provo:) eihän sitä saa tietenkään pituus suunnassa sahattua, kuin pöytäsirkkelillä, käsisirkkelillä, erilaisilla kuviosahoilla, vannesahalla, ja perinteisellä tiksahalla. Jiirisaha teleskoopolla on hyvä katkaisussa, toki terä tylsyy siinä hyvin nopeesti. Poikki sen saa myös laminaatti leikkurilla, joka on kuin kaarisakset.

    • Lattia-asentaja

      Kuviosaha tiheähampaisella terällä ehdottomasti paras halkaisuun, kun varaa muutaman terän siihen. Katkomiseen kantsii lainata laminaattia myyvältä liikkeeltä tai vuokraamosta laminaattileikkuri. Leikkuri maksaa 60-100 € ja pyörii kyllä lattian asennuksen jälkeen turhanpäiten varastossa. Jiirisirkkelin terä tylsyy todella nopeasti kovaa laminaattipintaa vasten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      68
      1875
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      139
      992
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      18
      909
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      82
      665
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      104
      651
    7. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    8. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      638
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      48
      556
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      57
      547
    Aihe