Hei,
Nyt mulla lyö tyhjää ja kysyn sikäli teiltä kokeneemmilta. Me ollaan muuttamassa ok-taloon pian ja hankittiin sinne laminaatteja lattiaan laitettavaksi. Nyt olen päivän aikana hakenut tietoa erilaisista sähkötyökaluista ja jiirisirkkeli vaikuttais pätevimmältä siihen, sekä olisi noin yleistyökaluna kätevä jatkossakin.
Luin jostain näistä keskusteluista, että teleskooppisella jiirisirkkelillä saa sahattua laminaattia. Vaan tästä tulikin mieleeni ongelma.
Jos ja kun laminaattia täytyy halkaista myös pituussuunnassa, niin miten se tehdään jiirillä? Edes kääntäen lankku toisinpäin ja sahaamalla sitä niin en pääse mielessäni lähellekään toista sahausta.
Eli kertokaa tietämättömällä kuinka sen teette?
Jiirisirkkeli ja laminaatti?
2
2088
Vastaukset
- 46678
provo:) eihän sitä saa tietenkään pituus suunnassa sahattua, kuin pöytäsirkkelillä, käsisirkkelillä, erilaisilla kuviosahoilla, vannesahalla, ja perinteisellä tiksahalla. Jiirisaha teleskoopolla on hyvä katkaisussa, toki terä tylsyy siinä hyvin nopeesti. Poikki sen saa myös laminaatti leikkurilla, joka on kuin kaarisakset.
- Lattia-asentaja
Kuviosaha tiheähampaisella terällä ehdottomasti paras halkaisuun, kun varaa muutaman terän siihen. Katkomiseen kantsii lainata laminaattia myyvältä liikkeeltä tai vuokraamosta laminaattileikkuri. Leikkuri maksaa 60-100 € ja pyörii kyllä lattian asennuksen jälkeen turhanpäiten varastossa. Jiirisirkkelin terä tylsyy todella nopeasti kovaa laminaattipintaa vasten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2719497- 756482
- 286126
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni985925Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv435779Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h1005668- 625093
- 434777
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on604134- 493745