Olemme lähdössä pitkäksi viikonlopuksi Gizan pyramidien tuntumaan Le Meridien Pyramids hotelliin. Kuulisin mielelläni kokemuksia niin Gizasta kuin k.o. hotellistakin, jos joku on sattunut käymään. Egypti on muutenkin maana täysin vieras, joten kaikki vinkit, ohjeet, kritiikki etc. ovat tervetulleita. Olen lukenut kyllä edelliset threadit, mutta pääosin Egyptin jutut liittyvät noihin rantakohteisiin.
Kiittäen vinkeistä jo etukäteen.
Kiittäen vinkeistä jo etukäteen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pyramideilla on sitten paikallisia parveilemassa pilvin pimein, yrittävät saada turisteja houkuteltua kameliratsastukselle, ottamaan valokuvan itsestään (jonka jälkeen odottavat rahallista korvausta tästä...) sekä kaiken maailman matkamuistontyrkyttäjää, jotka haluavat antaa 'lahjan' joka ei kyllä sitten ilmainen ole. Eli niiden kanssa kannattaa olla tiukkana. Kameli-/hevosratsastukselle kannattaa lähteä, muttei yksin tai kaksin. Ja pyramidin sisällä käynti kannattaa myös, kokemisen arvoinen juttu! Toiseen isoista pyramideista myydään jotain 100-150 lippua /pvä, ja myynti tapahtuu aamulla joskus klo 08 aikoihin ja ne myydään TODELLA nopeasti! Pienimpään pyramidiin pääsee sisään, 10 paikall.punnan lisämaksulla, kameraa ei saa ottaa.
Illalla kannattaa mennä katsomaan ääni- ja valoshow pyramideille! On tosiaan kokemisen arvoinen! Vähän yli-teatraalinen, mutta vaikuttava kumminkin. Valokuvia saa ottaa - ilman salamaa.
Ota paljon filmiä mukaan, sitä tulet tarvitsemaan!!! Hauskaa reissua ja NAUTI!!!
Kiitos, Sinä pyramideilla käynyt.
Kaupustelijakuvio on tuttu niin Karibialta kuin Aasiastakin. Mitä köyhempi maa, sitä innokkaammin hihoissa roikutaan.
Kiitos tuhannesti vinkeistäsi. Etenkin tuo lippujen loppuminen kesken olisi saattanut pilata lyhyen lomamme. Nyt osaamme ainakin varautua aikaiseen lähtöön. Ja yhtäkaikki osaamme myös suunnistaa takaisin pyramideille iltavaloshowta varten. Kiitos!!!
Digikamera on ladattuna ja pari gigaa tilaa varattuna:-)
Lisää vinkkejä saa laittaa. Pari viikkoa lähtöön.
Kairossa 28.-29.3 Sharmesta käsin ja Gizassa tietysti myös. Lipunmyynti pyramiidiin alkoi sunnuntaina klo 13.00 ja maksoi 100 puntaa (vajaan mummon satasen) hengeltä. Ilmeisesti lippuja sitten myydään kuitenkin useampaan otteeseen päivässä, kannattaa kysyä.
Opas valisti, että sydänvaivaisten ja ahtaanpaikankammoisten ei pidä pyramiidiin mennä, mikä pitikin paikkansa. Pyramiidien sisälle pääsee vuoropäivinä, ettei hengitysilma pilaa niitä sisältä niin nopeasti. Me pääsimme Kheopsiin, siihen suurimpaan. Kiivettiin ylös kapeata tunnelia, jossa oli muutama poikkipuu maassa liukumista estämässä. Samaa kapeaa kuilua kiivettiin sekä ylös että alas, siinä turistien laukut ja pyrstöt löivät toisiaan poskelle. Ilma oli hyvin raskasta, joten ahdistuvien ei kannata yrittää.
Kameratarkastus todella ovella, mutta kamerakännyjä eivät vielä osanneet vahtia, sellaisella joku näkyi kuvaavan. Välissä oli tasanne josta lähti uudet tikkaat ylöspäin. En mennyt perille asti, tuskin siellä muuta nähtävää oli kuin seinät, en saanut mitään elämystä sisäpuolelta.
Kauppiaista ja kamelimiehistä ei kannata välittää vaikka huutelevat perään, eivät sentään käy käsiksi ja uskovat lopulta oikein tarmokasta kieltoa. Kurjaa todella kun ei saa ihan rauhassa katsella ja kuvata, mutta leipänsä nekin yrittävät hankkia, eri tempperamentilla vain kuin me pohjoismaalaiset.
Egyptiläinen museo Kairossa teki VAIKUTUKSEN.
Sinne on koottu 150.000 esinettä haudoista ja pyramiideista. Vain murto-osanhan niitä parissa kolmessa tunnissa ehtii nähdä, mutta kannattaa käydä jos vain aikaa on. Kuvata sai ilman salamanvaloa, vaikka näytti niitäkin joskus välähtävän.
Liikenne sujui yllättävän hienosti, autot olivat koko ajan liikkeessä, suuria seisovia ruuhkia ei ollut päivällä eikä illalla. Kolme autoa tosin ajoi aina kahdella kaistalla ja todella lähekkäin, mutta se auttoi liikenteen sujumista, kun autoja on niin paljon. Välissä kopsuteli joku hevonen tai kameli ja jalankulkijat tietysti. Ottivat turistiakin kädestä ja veivät yli, kun koskaan ei tullut sellaista hetkeä, että olisi kerralla päässyt kadun ylitse, paitsi liikennevaloissa tietysti.
Kairo oli elämys ja ennen kaikkea kaoottisuuttaan. Liikenne on kuin villistä lännestä: ei mitään tolkkua. Täyttä hurlumheitä.
Siihen aukkoon, joka oli hetken ruuhkassa auki, syöksyi taksimme. Se taksi oli muuten 18oo-luvulta: se paukkui ja pärisi eikä kojelaudassa ollut yhtään mittaria.
Asuimme ns. neljän tähden hotellissa. Upea näkymä Gizan pyramideille. Aivan fantastinen. Mutta itse hotelli: no jaa. Suomessa se saisi kaksi tähteä. Kaikki roikkui seinillä miten sattui. Vuoteen alusta roskainen. Kylpyhuone: unohda se.
Muta huone oli iso ja ruoka just fine!
Ja hissipoika , aivan mukava pikkukaveri.
Pyramidiin sisällepääsy ei ollut mikään ongelma. Kannattaa mennä jo sen käytävän ahtauden takia.
Jos ei ole pyramideja nähnyt, ei ole nähnyt mitään!
Onneksi olkoon - hotellinne on kertakaikkiaan upea.
Sitten vinkkiä: Gizan pyramidien sisätilat kannattaa jättää väliin, ja lähteä sen sijasta jonkin paikallisen matkatoimiston retkelle Dahshurin pyramideille ja Sakkaraan. Dahshur on upea ja erikoinen pyramidikenttä jossa tuskin kukaan käy, siellä on oikeaa iätöntä aavikon tunnelmaa. Itse hommasimme paikallisfirmalta loistoretken aivan räätälöitynä, vain me kaksi, kohteena itse valitsemamme, oppaana egyptologi joka hommissa Gizassa, ja hinta vain LE 40 per nuppi,ja koko päivä meni.
Dahshuria älkää vain jättäkö väliin!
Olin ensimmäisen kerran Kairossa 1996 ja silloin asuttiin Forte Grandessa, joka sittemmin on muuttunut Meridieniksi. Silloin -96 hotelli oli hieno puitteiltaan, aamiaisen runsaus saa edelleen veden kielelle, palvelu oli ok ja allas aivan mahtava. Jos lähdette johonkin taksilla hotellilta, ottakaa taksi joka saa kaupustella palvelujaan hotellin pihalla. Älkää menkö taksiin, joka on tyrkyllä hotellin portin edustalla, mutta ulkopuolella. Hotellin ovella olevalta vartijalta voitte pyytää taksin ja kysyä myös mitä matkasta on sopivaa maksaa.
Gizan pyramideissa en ole ollut sisällä, johtuen sikahuonosta ajoituksesta kaikkina kolmena kertana kun olen siellä ollut, mutta viime marraskuussa kun kävimme siellä, menimme vasta alueen sulkemisajan jälkeen alueen takaportille ja sieltä saimme kamelit ja oppaan ja ratsastimme Gizassa kunnes aurinko laski. Voin sanoa, että auringonlasku Menkauren pyramidin taakse on elämys. Plussaa oli myös se, ettei alueella ollut ketään muita, ei kauppiaita, ei turisteja... turistipoliisej apiti vain varoa, mutta niiden päivystyspaikka on Khufun pyramidin etupuolella, muualla alueella ei poliiseja ollut. Tämä parituntinen kyllä maksoi paikallisittain paljon, meikäläisittäin ei juuri mitään. Veikkaisin 100 markkaa päältä tms.
Kairossa ehdottomia nähtävyyksiä on myös Museo, jonka kokoelmista kannattaa ottaa selvää etukäteen tai ostaa paikanpäältä opaskirjanen. Esineet on todella huonosti esitelty ja merkattu.
Khan el-Khalilin basaariin tutustuminen on myös aivan ehdotonta jos kestää hyökkäävän käytöksen kauppiailta. Siellä on oikeaa Tuhannen ja Yhden Yön -tarujen tunnelmaa.
Jos aikaa riittää, lähistöllä on myös Sakkara ja Dahshur, joissa voi käydä samalla retkellä. Taksi van alle ja menoksi. Dahshurissa ainakin marraskuussa pääsi Snefrun punaiseen pyramidiin sisälle eikä maksanut mitään muuta kuin alueen pääsylipun, olisko ollut 20 egyptin puntaa.
Sakkarassa on Kairon alueen hienoimmat haudat, esim. Irukaptah (Butcher's tomb) ja Ti ovat rakentaneet sinne upeat haudat. Apis-härkien haudat (Serapeum) on myös hieno. Ja.. Sakkarassa on tietenkin myös pyramideja.. ei niin isoja kuin Gizassa, mutta kuitenkin.
Jos haluat kysellä jotain yksityiskohtia, kirjoita suoraan mailiin: [email protected]
Lämmin kiitos kaikille vastaajille. Olitte suureksi avuksi. Parin päivän päästä lähtö, joten sittenhän se nähdään. :-)
Aurinkoisia kevätpäiviä toivotellen
Tiina