Mafia

JarmoAntero

Kaikki puhuvat Zansibarista ja tuntuvat tietävän mikä meno siellä vallitsee, mutta mitenkäs on maan muut saaret? Onko kokemuksia Mafia saaresta? Aikomus on lähteä lokakuuksi Tansaniaan ja reissuun sisältyy myös oleilu saarella. Olen saanut sellaisen kuvan, että kaunis saari mutta ei niin turistimagneetti. Jos jollain on edes jonkinlaisia tiedonmurusia saaresta niin olisin iloinen jos kertoisi :)

6

1984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JarmoAntero

      Pahoittelen kirjoitusvirhettä heti alkuun mutta kaikki varmasti tajuavat mistä on kyse :)

    • Haile4

      Mafian saari on hyvin rauhallinen lähinnä sukeltajien suosima paikka.Ei iltaelämää, ei mitään.

      • JarmoAntero

        Eli juuri passeli, koska tarkoitus onkin palautua ja rauhoittua, eikä nyt tarvitsekkaan olla mikää hulivilimekka. Syksyllähän tuon näkee :) Laitan vaikka juttua saaresta sitten enemmän.


      • saari????
        JarmoAntero kirjoitti:

        Eli juuri passeli, koska tarkoitus onkin palautua ja rauhoittua, eikä nyt tarvitsekkaan olla mikää hulivilimekka. Syksyllähän tuon näkee :) Laitan vaikka juttua saaresta sitten enemmän.

        Onko sama kuin punaisen ristin ylläpitämä saari??


      • JarmoAntero kirjoitti:

        Eli juuri passeli, koska tarkoitus onkin palautua ja rauhoittua, eikä nyt tarvitsekkaan olla mikää hulivilimekka. Syksyllähän tuon näkee :) Laitan vaikka juttua saaresta sitten enemmän.

        .... ja silloinkin oli tämä saari (Hemmingway:n suosima kalastuskohde) aivan rauhallinen ja juuri sukeltajien ja kalastajien suosima. Eiköhän se samainen Lodge on nytkin olemassa ja kunnostettu.

        Silloin sukellettiin ja kalastettin menestyksellisesti siellä (triplestrike, one sailfish in the middle and two good tunas on the others, I lost the sail).

        Mutta kaipa kalavedet on sielläkin taantuneet, kun EU:n ryöstökalastusalukset saivat parikymmentä vuotta siten luvan vetää troolia Tanzanian aluevesillä.


    • jr.

      -ei varmaan kovin yleinen matkailukohde, mutta luulen sen olevan aika eksoottinen. Sansibar ja varsinkin sen itärannikko oli jo aika eksoottinen, eikä siellä juuri tiristivirtoja näkynyt, kun olin siellä viime heinäkuun alussa pari viikkoa. Rannalla saattoi kävellä useita kilometrejä, eikä ketään tullut vastaan lukuunottamatta paikallisia huivinmyyjiä. Jos haluaa rauhaa ja eksotiikkaa, niin kannatta sinne matkustaa, mutta1 jos kaipaa turisteja ja elämää, niin menkää Kanarialle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2257
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      52
      1816
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      136
      1769
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1376
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1110
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      979
    8. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      966
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      831
    Aihe