Varpaankynnet?

toenails

Voiko varpaankynsiä suojata jotenkin jalkapalloa varten, miten? Mulla on muutaman kerran halkeillut ja mustunut isonvarpaan kynnet, kun joko potkaissut väärin tai joku tallannut varpaiden päälle. Varmaan vielä koittamassa sekin päivä, että irtoaa kokonaan. Mitä en haluaisi kokea.

Vaikuttaako kenkien koko jotenkin? Yritin googletella miten suojata varpaat, mutta ei oikein löytynyt ratkaisua.

Jossain neuvottiin, että kannattaisi olla hieman suuremmat kengät. Eli jos kenkä sopii kuin valettu jalkaan, niin ottaa puoli numeroa isommat, koska jalka hieman suurenee rasituksessa.

Jossain mainittiin jostain ostettavista varvassuojista, mistä en kyllä löytänyt tietoa enempää...

Teippaako futaajat jotenkin varpaitaan?

2

2259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JyriGaGarin

      Pidä kynnet mahdollisimman lyhyinä ja jos lohkeilu on yleistä niin varpaiden ympärille voi kääräistä teippiä suojaksi.

    • Jfut

      Teippi toimii. Itse hankin myös testiksi balettitanssijoiden käyttämät varvassuojat. Saa ostettua kaikista tanssikaupoista. Vasta muutaman kerran kokeillut, että en sen enempää osaa sanoa vaikutuksesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      366
      1996
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1316
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1183
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1053
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      946
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      870
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      120
      867
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      808
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe