Jokin aika sitten oli paljon polemiikkia siitä, miten kohta saa netistä tilastoa asuntojen kauppahinnoista.
Millä hinnalla on milläkin alueella asuntoja myyty.
onkos tämä tämmöinen jo jossain päin nettiä käytössä vai jäikö tuo asunnon ostajan ehkä paras hinta-arvio puihin.
Asunnonvälitysfirmat eivät varmaan tykkää kyseisen tiedon julkistamisesta.
Asuntojen todellinen myyntihinta?
5
729
Vastaukset
- Lukihäiriöinen.
suuremmista kaupungeista netin kautta,huoneisto osakkeet on on merkitty,mutta omakotitalot,niitä ei nää heti jos pompataan keskustasta sivuun,yleensäkin kadulla on pitänyt olla 3 myytyä kohdetta jos hinta on julkinen.
Välittäjät näkevät kaiken heillä on sopimukset ja näitä vertailen he päättelevät hinnan jos empivät hinta arvioissa.- Lukihäiriöinen.
Esimerkkinä eräässä kaupungissa on ollut piikkejä jotka ei tosiaan ole oikea asunnon arvo.
On voitu ostaa todella halvalla huoneiston näitä on jonkin verran.
Joissakin on todella hurjat kaupat tehty joissakin kohteissa olisi saanut jopa 10-15 kertaisen hinnan.
Ja asunto on myytykkin pilkka hintaan. - kysyyjä
Lukihäiriöinen. kirjoitti:
Esimerkkinä eräässä kaupungissa on ollut piikkejä jotka ei tosiaan ole oikea asunnon arvo.
On voitu ostaa todella halvalla huoneiston näitä on jonkin verran.
Joissakin on todella hurjat kaupat tehty joissakin kohteissa olisi saanut jopa 10-15 kertaisen hinnan.
Ja asunto on myytykkin pilkka hintaan.Kerrohan pelle miten asunnon ”oikea arvo” mielestäsi määritellään? Onko joku tietty taho joka sen määrittelee vai mihin oikea hinta perustuu?
Ettei vain olisi kuitenkin niin että vapaassa markkinataloudessa oikean hinnan määrittävät myyjä ja ostaja yhdessä? Olisiko kuitenkin niin että oikea hinta on se jolla myyjä myy ja ostaja ostaa?
- on todellista tietoa
Tilastokeskus ilmoittaa jo todelliset hinnat, tieto on samaa joiden perusteella maksettan varainsiirtoverot, eli jos jotain vilunkia tapahtuu, niin se on sitten vääristetty alaspäin ja toidellinen kauppahinta onkin korkeampi.
Ilmeisesti kaipasit tätä.
http://asuntojen.hintatiedot.fi/ Vilkaiseppa niitä hintoja vaikka tuolta:
http://asuntojen.hintatiedot.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678