Pikkukärpäsiä parvekkeella

Mennee järki

Moi, tässä on nyt pari vuotta tullu kateltua ku tuommosia banaanikärpästä muistuttavia paskiaisia ilmestyy parvekkeelle joka kesä, heti kelien lämmitessä. Niitä ei ole sisällä yhtään, saakita parvekkeella ei ole yhtään mitään kasveja/muuta joka vetäisi niitä puoleensa. Nyt tuossa töistä tullessa huomasin että kevään ensimmäiset tuholaiset ovat ilmestyneet tuonne, asun ylimmässä kerroksessa(7krs) ja niitä näyttää sikiävän tuolta katon rajasta lautojen välistä, siellä niitä on aina eniten vaikka ikkunakin on pahimmillaan mustanaan niitä, parhaimmillaan niitä on TUHANSIA joka estää parvekkeen käytön kokonaan.

Sprayt ynm eivät auttaneen kun viime kesänä niitä koitin hätistellä, se vaan johti siihen että oven avattua sain jahdata niitä ympäri kämppää pari päivää. Onkohan kellään ennen ollut samanlaista ongelmaa saati tietäisi mitä voisi tehdä? Klassinen pesuaine makea-aine yhdistelmä ei näihin paskiaisiin tehoa.

15

7036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matti Viikate

      Asia pitäisi hoitaa taloyhtiön kautta koska vika on talon rakenteissa, asia muutenkin on tärkeä yhtiölle koska tuollainen voi johtaa muihinkin seurauksiin jos asiaa ei hoideta. http://mattiviikate.newsvine.com/

    • hgdfhdh

      Itsellä paloi käämi noihin niin pahasti muutama vuosi sitten että juoksin sytkän kanssa niiden perässä ka poltin niitä elävältä...Niitä oli talo täynnä (sisällä siis). Aina kun söi oli silmät, suu ja nenä täynnä niitä. Illalla kun istui koneella, hyppivät ne näytöllä kuin sekopäät. Sytkä temppu tuntui auttavan hetkeksi. Ehkä palavien kummaneiden käry sai ne kaikkoamaan. Ehkä joku hyttyssavu tms voisi auttaa...? Hunaja/failr/vesitemput ei noihin tosiaan tehoa... Meiltä ne hävisivät yhtäkkiä kokonaan. Roskien yms houkutteisden poisvienti auttaa mutta parvekkeella ei sitä onglemaa ole. Enpä muuta keksi kuin savulla pelottelu tai sitten taloyhtiö apuun....

    • --Tara--

      Ilkeitä ovat. Kun halusin nauttia kesäillasta ilman ötököitä, niin puhallin auttoi sen ajan. Tuulensuojaa etsivät myös. Kärpäsmyrkyn haju. Olen kuullut, että kaupasta saa kukkia, mitkä pitävät ötökät loitolla. Huomenna kauppaan. Sisätiloihin itikkasyöppö. Siinä on sininen valo, mitä kohti itikat tulevat ja tuupertuvat siihen. Sitten on olemassa "mailoja", joissa on jotain kipinää. Kärpänenkin kuolee heti. Mökillä on sellainen ja toimii vuodesta toiseen.

    • kärpäslätkä

      kärpäset tulevat raadon/saaliin luo joten luo ympäristösi puhtaaksi luontoa ajatellen.
      Luonnossamme kuuluu olla ötököitö kuten kärpäsiä,etanoita,hyttysiä ym..jopa kärpäsiä ,ampiaisia ym
      Eikö näitä opeteta koulussa?
      Entä sokerimuurahaiset ym?

      • edwart.cullen

        meidän parvekkeella ei ole.



        .


        -


        .


        ..
        .
        .
        .
        .
        .



        .:


        ps. olen vampyyri ! -__-


    • Yök ötököitä

      Esim. ikkunoiden peseminen oli ihan turhaa, meni pari tuntia ja ikkunat oli täynnä pieniä täpliä. Parvekkeella ei viitsinyt olla, kun koko parveke oli mustanaan banaanikärpäsiä ja tunkivat nenään ja suuhun. Asun kerrostalon ylimmässä kerroksessa. Samaan aikaan mulla oli myös ampiaispesä parvekkeen katossa sekä mehiläipesä räystään alla. Taloyhtiön tilaama myrkyttäjä sanoi, että banaanikärpäset saattavat johtua k.o. pesistä. (jotenkin houkuttelevat niitä) No ampparipesä lähti parin myrkytyksen jälkeen ja mehiläiset muuttivat 1,5 m kauemmas. Nyt ei ole enää näkynyt banaanikärpäsiä isoina laumoina pariin kesään. Mun suurin ongelma on nyt ampiaiset ja mehiläiset, joita pelkään. En ole vielä tänä vuonna kauheasti parveketta käyttänyt, mutta taitaa olla jättiläismehiläispesä parvekkeen vieressä, kun ainakin aurinkoisella säällä ikkunaan kopsahtelee vähän väliä mehiläisiä. Joo tiedän, että eivät tee mitään, jos ei ärsytä/huido, mutta kun en ole varma tietääkö ne sitä. No joka tapauksessa mulla on sympatiat sun puolella. Tiedän miten ärsyttävää on, kun kesäkuumalla ei voi pitää esim. parvekkeen ovea aukia, kun muuten on koko kämppä täynnä kärpäsiä.

    • Mitä vielä odotat?

      joten asukkaan ei tarvitse yksin taistella noita ötököitä vastaan. Jokin pesäke niillä täytyy olla talon rakenteissa ja rakenteet ovat kokonaan taloyhtiön vastuulla. Isännöitsijään yhteyttä ja toimenpiteitä sielä taholta.

    • Anonyymi

      Paras keino sähkögrilliin folio, lepänpurua, savustaa, sillä lähtee. Siistimpi keino on laittaa yksi parvekelasi vähän auki 3cm,propellipuhallin jota käytetään huoneessa viilentämiseen, puhaltamaan pitkin lasien pintaa raolla olevan lasin suuntaan, poistuvat eivät tykkää ilmavirtauksesta.

    • Anonyymi

      Laita parvekkeelleni Tomin tuoksua. Esim vesiastia, jossa vahva tolu-vesiseos. Lisäksi samaan seokseen kasteltu pyyhe. Minulla on toiminut!

      • Anonyymi

        Tolua tuon pitää olla!


    • Anonyymi

      Voimakkaita hajuja Olkikärpäset karttavat

    • Anonyymi

      Thermacell hyttyskarkotin toimii hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      271
      4959
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3454
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      45
      3411
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2639
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1833
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1448
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      14
      1399
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1037
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    Aihe