Elikkäs tänään huomasin, että joku epämääräinen taho Kreikasta (IP ja operaattori selvillä) oli tunkeutunut Google Gmail -sähköpostiini.
Mites tässä nyt kannattaisi lähteä rikosoikeudellisessa mielessä liikkeelle? Normaali rikosilmoitus Suomen poliisille, Kreikan? Ilmoitus tunkeutujan operaattorille?
Sähköpostiin tunkeuduttu
9
657
Vastaukset
- J.D.
"Elikkäs tänään huomasin, että joku epämääräinen taho Kreikasta (IP ja operaattori selvillä) oli tunkeutunut Google Gmail -sähköpostiini."
Mitä tarkoitat termillä "tunkeutunut"?
Lähettänyt sinun nimissäsi?
Lukenut viestejäsi?
Jotain muuta? - Kaikille...
Keros nyt kaikille, miten tuon olet todentanut.?
Ja miten olet selvittänyt sähköpostin lähettäjän IP:n? Operaattorin ip:n nyt voikin saada selville, lähinnä postipalvelimen ip:n, mutta lähettäjän koneen ip:tä tuskin. Ainakaan kotikonstein. Mailin headeristahan tuota koneen ip:tä et hevin selvitä. Ja vielä huonommin selvität todellisen lähettäjän, tai tunkeutujan, henkilöllisyyttä.
Joten unohda koko juttu.- Sukka2121
Elikkä joku Kreikasta oli kirjautunut luvattomasti sähköpostitililleni ja lähettänyt roskapostia kaikille Gmailin yhteystiedoissa olleisiin osoitteisiin.
Gmailin yhteydessä on "Toiminta tällä tilillä" -ominaisuus, joka näyttää viimeaikaiset toiminnot ja kirjautumiset. Näistä käy selville, että Kreikkalaisesta IP-osoitteesta on kirjauduttu sähköpostiini eilen, 30.4. klo 13.25. Samassa yhteydessä näkyy myös omat kirjautumiset, joihin on listautunut oma IP-osoitteeni.
Kai toki on mahdollista, että tunkeutuja on piiloutunut vaikkapa jonkun isomman NAT-muurin taakse taikka käyttää vaikkapa Tor:ia, mutta eipä nämä viranomaisia ole ennenkään estelleet. Mm. Tor-palvelinten takavarikoiminen Suomessakaan ei ole harvinaista. Tiedossani on kuitenkin hakkerin julkinen (ts. Googlelle näkynyt) IP-osoite. - Tapahtunut niin
Sukka2121 kirjoitti:
Elikkä joku Kreikasta oli kirjautunut luvattomasti sähköpostitililleni ja lähettänyt roskapostia kaikille Gmailin yhteystiedoissa olleisiin osoitteisiin.
Gmailin yhteydessä on "Toiminta tällä tilillä" -ominaisuus, joka näyttää viimeaikaiset toiminnot ja kirjautumiset. Näistä käy selville, että Kreikkalaisesta IP-osoitteesta on kirjauduttu sähköpostiini eilen, 30.4. klo 13.25. Samassa yhteydessä näkyy myös omat kirjautumiset, joihin on listautunut oma IP-osoitteeni.
Kai toki on mahdollista, että tunkeutuja on piiloutunut vaikkapa jonkun isomman NAT-muurin taakse taikka käyttää vaikkapa Tor:ia, mutta eipä nämä viranomaisia ole ennenkään estelleet. Mm. Tor-palvelinten takavarikoiminen Suomessakaan ei ole harvinaista. Tiedossani on kuitenkin hakkerin julkinen (ts. Googlelle näkynyt) IP-osoite.Mahdollisesti sähköpostisi on vain joutunut jonkin laajan hyökkäyksen kohteeksi, eli jokin saastunut kone on saastuttanut myös oman koneesi ja kaapannut osoitekirjasi.
Ja toisekseen viranomaiset eivät kyllä tuollaista lähde tutkimaan, joten edelleen, unohda koko juttu. - Sukka2121
Tapahtunut niin kirjoitti:
Mahdollisesti sähköpostisi on vain joutunut jonkin laajan hyökkäyksen kohteeksi, eli jokin saastunut kone on saastuttanut myös oman koneesi ja kaapannut osoitekirjasi.
Ja toisekseen viranomaiset eivät kyllä tuollaista lähde tutkimaan, joten edelleen, unohda koko juttu.Olen käyttänyt Maccia, palomuuria, NAT:ia ja vielä erillistä virus- ja haittaohjelmanpoistoa jo ennen kuin vaihdoin nykyisen salasanani, joten saastunutta konetta en uskalla epäillä. Millään muulla laitteella, kuin Macilla ja iPhonellani en ole Gmailiin kirjautunut.
Tiedä sitten, jos Palinin sähköpostin hakkeroijaa uhkaillaan 50 vuoden vankilatuomiolla, luulisi, että peruspertinkin sähköpostiin hakkeroitumiseen tulisi sentään jonkinmoinen rikosoikeudellinen vastuu? - Ero...
Sukka2121 kirjoitti:
Olen käyttänyt Maccia, palomuuria, NAT:ia ja vielä erillistä virus- ja haittaohjelmanpoistoa jo ennen kuin vaihdoin nykyisen salasanani, joten saastunutta konetta en uskalla epäillä. Millään muulla laitteella, kuin Macilla ja iPhonellani en ole Gmailiin kirjautunut.
Tiedä sitten, jos Palinin sähköpostin hakkeroijaa uhkaillaan 50 vuoden vankilatuomiolla, luulisi, että peruspertinkin sähköpostiin hakkeroitumiseen tulisi sentään jonkinmoinen rikosoikeudellinen vastuu?Jonkun Palinin sähköpostilla ja sinun sähköpostilla, lähinnä tutkimiskynnys, on "pikkaisen" eri luokkaa.
Joten edelleen: Unohda koko juttu. - Sukka2121
Ero... kirjoitti:
Jonkun Palinin sähköpostilla ja sinun sähköpostilla, lähinnä tutkimiskynnys, on "pikkaisen" eri luokkaa.
Joten edelleen: Unohda koko juttu.Varmaankin kynnys on eri, vaikkei sen oikeustajun mielestä pitäisikään olla, mutta en silti jaksa uskoa, että selkeästä rikoksesta jätetään tutkinta tekemättä, ja voihan asian viedä aina eteenpäin vaikkapa siviilikanteena?
Taidan nyt joka tapauksessa tehdä rikosilmoituksen poliisille, saavat sitten itse päättää ylittyykö tutkintakynnys vaiko ei.. - Anonyymi
Kyllä luvattomat tilillä kävijät on helppo nähdä Gmailissa Ip- tunnukset ja kaikki.
- Anonyymi
gmailin sähköpostia käytän.
Se ilmoitti tuonnoittain että postiini oli menty Linuxin kautta. Jos en olisi ollut Linuxin käyttäjä, olisi riski.
Sitten tuli neuvo vaihtaa salasana.
Nyt taas tuli sama viesti, Linuxin kautta on käyty, jos et ollut itse ...
Mistä hitosta kysymys ?
Salasanat pystytty keksimään, Google - gmail tietää käynnin, minä en.
Rahaa ei ole kiristetty, ei mitään
Onko ennuste sama, tuo ilmoitus 2:sti vuodessa ja salasanan vaihtoon ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3217012Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss714198- 2083145
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242917- 741952
- 1491761
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101732Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1651550Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201538- 891428