Joo, se on vappuaatto ja täällä istun kotona... Kajaaniin ei jaksa viitsi lähteä, sama kohtalo naapurikuntien kanssa, mutta sehän tarkoittaa vain sitä, että ole kotonasi. Tässä kylässä ei ole ainuttakaan paikkaa minne mennä tapaamaan ystäviä, kavereita tai ylipäätänsä muita ihmisiä. Tanssimisesta nyt puhumattakaan... missä vika? On täällä aiemmin ollut ihan aktiivinen ja toimiva ravintola vaan ei ole enää??? Kenen etua ajaa tämä kehitys, että kunnasta viedään ihan kaikki palvelut, enkä nyt todellakaan syytä maakuntahallintoa, vaan kunnan päättäjiä, käsittääkseni molemmat paikat, jotka ravintolapalveluihin soveltuisivat, ovat kunnan omistamia kiinteistöjä. Joten voisiko joku ystävällisesti valaista minua....ja turha sanoa, että ei se kannata, onhan tuo aiemmin kannattanut!
Ristijärvi
nyytilyyti
4614
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei niihin taida saada ketään yrittäjiä, kunnassa ei kuitenkaan ole niin paljon asiakkaita, että kannattaisi. Muutamat, samat kaljanostajat eivät pidä yritystä pystyssä. Pitäisi olla sen verran vetävä paikka, että asiakkaita tulisi naapurikunnistakin. Kaupat on aamusta iltaan auki ja seitsemänä päivänä viikossa, sieltä saa sitä kaljaa ja halvemmalla kuin baarista. Olihan siinä kylällä entisessä baarissa työttömien ruokailupaikka. Miten sen kanssa oikein kävi?
Onhan teillä siellä Ristijärvellä yksi kansankynttilä, joka luulee olevansa korvaamaton. On niin mahottoman pätevä =D
Keskelle Kainuuta voisi ilmanmuuta sijoittaa Kainuun Maakunnan Strippibaarin. Tässä olisi ainakin yksi kanta-asiakas.
Ajat muuttuu...Kyllä Ripalla varmasti baari pyörisi, jos se kannattaisi nykypäivänä. Valitettavasti olen samaa mieltä siitä, että Ripalla on niin vähän potentiaalisia asiakkaita. Toisaalta vaikka täällä baari oliskin, niin tuskinpa viittisin siellä itse ainakaan edes käydä. Samat naamat kuiteski siellä aina vaan olis... Puliukot ja juoruakat, ei kiinnosta! :)