Miten sinulle kerrottiin?

Miten sinulle kerrottiin, että olet adoptiolapsi?
Miten reagoit siihen?

Minulle kerrottiin vähän ennen neljän vuoden ikää, kun menin tarhaan. En muista miten reagoin. Muistaakseni kysyin jotain näin: "Eikö mulla nyt enää ookaan mummia ja ukkia?".
41671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sain kuulla kaveriltani koulussa ollessani jotain kuudennella luokalla. En oikein muista mitä kautta hän sen oli saanut kuulla, melko pieni kaupunki tosin, missä asuimme. En puhunut asiasta mitään ja suljin sen varmaan jotenkin mielestäni n. kolmen vuoden ajaksi, kunnes....murrosikäisenä jossain kovemman luokan riidan yhteydessä adoptiovanhempieni kanssa toin asian esille. Eipäs ollut siihen aikaan kovin hauska tapa käsitellä asiaa, ei varmaan kenellekään osapuolelle. Kannatan rehellisyyttä ja asioiden kertomista mahdollisimman aikaisessa vaiheessa, vaikka se tuntuisikin vaikealta. Vaikeampaa se on myöhemmin.

Äänestä

3-vuotias, kun enon vaimo oli synnytyslaitoksella ja kävimme isän ja äidin kanssa katsomassa vastasyntynyttä serkkuani. sieltä lähdettäessä kerroin haluavani pikkkusiskon ja tuossa vaiheessa vanhempani kokivat aiheelliseksi selittää mnulle juuta jaksain, että meidän perheessä se ei olekaan niin helppoa ja kertoivat minulle, että olen ottolapsi ja mitä kaikkea se merkitee.

Äänestä

Mä sain tietää tänään et mut on adoptoitu. Ja ikää on siis kohta 22v.. Ja nyt on ihan todella epärealistinen olo. Tuntuu kuin olisin unessa, mistä heräisin sitten aamulla..

Äänestä

Muistan kun mut haettiin lastenkodista 2-vuotiaana, ja olen siis aina tiennyt, etten ole vanhempieni oma. Olin sijoitettu lapsi aikuiseksi asti, vaikka vanhempani olisivat halunneet minut adoptoida. Biologinen äitini vastusti kuolemaansa asti, vaikkei ollut kanssani missään tekemissä koskaan (näin hänet ensi kertaa kuolinvuoteellaan ja minut oli huostaanotettu kun olin 2vko). Ja niinpä minut adoptoitiin 30-vuotiaana :o) Liikuttava tapahtuma oli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Elina kirjoitti:

Miten sinulle kerrottiin, että olet adoptiolapsi?
Miten reagoit siihen?

Minulle kerrottiin vähän ennen neljän vuoden ikää, kun menin tarhaan. En muista miten reagoin. Muistaakseni kysyin jotain näin: "Eikö mulla nyt enää ookaan mummia ja ukkia?".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu