Heipat,
mietin parhaillaan häiden kulkua ja aikataulua. Mitään minuuttiaikataulua ei tietysti kannata rakentaa, mutta jonkinlainen runko on ohjelmalla hyvä olla. Olen ollut monissa häissä, mutta en muista, moneltako esim. häävalssia on tanssittu jne. Lähinnä mietin, olisiko vihkimisen olla hyvä jo klo 15 vai oisko alla oleva alustava ohjelma bileiden kannalta mukava? Kertokaa kokemuksistanne - lähinnä haluaisin tietää, moneltako suurin piirtein hääkakkua on leikattu ja häävalssia tanssittu ja moneltako yleisön tanssi on alkanut?
tässä alustava runko
15.45 Vihkiminen
16.30—16.45 siirtyminen juhlapaikalle
16.45 Onnittelut ja onnittelumalja
17.30—19.30 Päivällinen
20.00 Hääkakun leikkaus
21.00 Häävalssi, tanssi alkaa, orkesterin eka setti 45 min.
22.00–23.00 Iltapala
22.30–23.15 Sukkanauhan heitto, orkesterin toinen setti
23.45–00.30 Orkesterin kolmas setti
Hääjuhlan ohjelmarunko ja aikataulu
2
2101
Vastaukset
- Mikkis
Jos kirkko on suosittu, ette päätä vihkimisajankohtaa itse, ellette ole hyvissä ajoin varaamassa aikaa.
Aikataulussa ei ollut morsiuskimpun heittoa ollenkaan, miksei? Muistaakseni se on yleensä ollut aikaisemmin kuin sinun aikataulussasi oli sukkanauhan heitto.
Kokonaisuutena aikataulusi oli mielestäni ihan ok ja toimiva. Päivälliselle kannattaa jättää paljon aikaa. Järjestelyt ja vierasmäärä ratkaisee sen, paljonko siihen lopulta aikaa vierähtää. Yleisön tanssia ei eroteta häävalssista, vaan se alkaa toisen tai kolmannen valssin aikana ja jatkuu sitten.
Iltaruokaa ei välttämättä tarvitse aikatauluttaa ollenkaan, jos se voidaan pitää jatkuvana. Juhlatunnelma vapautuu häävalssin jälkeen niin, että tarkkaa aikataulua ei kannata yrittääkään pitää. Parasta olisi, jos jokainen voi syödä iltapalaa omaan tahtiin. - minä
muuten aika ok mut eiks teillä oo muuta ohjelmaa kuin toi sukkanauhan heitto ja sekin noin myöhään?omasta kokemuksesta voin sanoa et ruuan ja kahvin väliin kannattaa ottaa jotain "kevennystä" esim.pieni esitys jos ei kisailla tykkää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1094286
- 783496
Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?833350Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?253249Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223242- 722916
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim642797"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452790Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852569- 92472