Ei hyvältä näytä. Viime kausi alkoi kahdella kahdeksannella sijalla, toisena Ducatina Stonerin jälkeen. Ulkomaiset foorumit (Motomatters ja Crash) hehkutteli kuinka viimein löytyi toinen kuski joka osaa ajaa Ducatia. Arveltiin että Mika pääsee tehdastiimiin ja Hayden siirtyy Pramacille. Sitten Hayden alkoi löytää vauhtia. Kallio ei sitä tehnyt, vaikka pääsi tehdaspyörällä yrittämään kolme kisaa. Tällä hetkellä Mika ajaa Jerezin toista vapaata harjoitusta hitaimpana Ducatina ja hitaimpana pyöränä kolmatta sekuntia kärkeä jäljessä. Qatarin vapaan harjoituksen kuudes sija tuli Rossin imussa, seuraavaksi nopein kierros oli jo selkeästi hitaampi. Vaikka kuinka yrittää löytää ilon aiheita, jännittää ja kannustaa niin fakta on se ettei ilman näyttöjä Mikalla ole ajajapaikkaa ensi kaudeksi.
Kallion viimeinen MotoGP kausi?
Trotsky
151037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Totta turiset. Ei näillä suorituksilla säily nykyinenkään tallipaikka koko kautta. Joko rahalla tai ajamalla tuloksia ja näyttävästi pysytään ducatin satulassa. Ei muuten. Siellä on tulijoita Ducatin selkään jonoksi asti, kavereita joilla sitten on PR arvoa välimeren maisssa. Sori vaan mutta suomalaisen pr arvo on aika nolla, ilman voittoja
höpö höpö.. mika on hyvä kuski, kun pyörä saadaan pelittää ja tulevaisuus on edessä, ties vaikka yamahalla ajelis jossain vaiheessa..
voihan tuo olla että pyörä ei vaan sovi mikalle. Toisaalta peseehän mika suzuki kuskeja;D
Italialainen urheilulehti vihjaa että Kallio joutuu sivuun Ducatilta huonojen suoritusten takia heti tauon jälkeen. Ducati haluaa ajattaa 2011 kuskiehdokkaita loppukauden kisoissa.
Valitettavasti kallio ei osaa muuttaa ajotyyliään siten että jatko MotoGB:ssä olisi mahdollista. Ja kun markkina arvo on lähes nolla pohjeisen pojilla ei syytä jatkosopimukseen ole . VAin tuloksilla pärjää. Et sillee
Olisko lähdettä ihan linkin muodossa, herra MotoGB!! EBIN
Mika Kallio on ainoa suomalainen ko. sarjassa. Siis aivan eri sarjaa kuin täällä vähättelevät pv kuskit!
Saman Italialaisen tietotoimiston mukaa Keke ajaa ensi kaudella Ferrarilla ja Mersulla F1, lisäksi KTM:llä enduroa, Mitsulla rallin MM sarjan ja vapaa hetkinään näiden välissä Yamahalla ja hondalla Motogp:tä. Ja tämä tieto on varma.
Siina se taas nahtii kuinka hyva kuski Kallio on. Ei aja ensikaudella, kymppi vetoo.
Viikkojen huhujen jälkeen tänään tuli ensimmäinen maininta manageritasolta
http://www.visordown.com/motorcycle-racing-news-moto-gp/capirossi-back-to-ducati-for-2011/12805.html
Mikäli Capirossi oikeasti siirtyy Pramacille, voi arvailla kumpi lähtee, Kallio vai Espargaro. Yleensä nuorempi ja enemmän pisteitä kerännyt kuski on vahvoilla.
Moka Kallion MotoGP-ura jää kyllä tosi lyhyeksi. Ehkä pääsee ensi kaudeksi ajamaan jäärataa jonkin savolaiseen talliin.
Eihän tuo hyvältä näytä tällä hetkellä. Lyödään nyt oikein porukalla puukkoa selkää kun vielä ehditään!
Rengasesittelijäksi siltakivelle
http://www.bike.fi/content/2391/
Olette varmaan melkoisia vetomiehiä kun on varaa haukkua Kallion otteita.
On totta että kausi on mennyt täysin v....si.Suht harva ukko kuitenkaan
pääsee edes koittamaan tolla tasolla.Poingpong voisi pysyä ihan noissa
manki hommissaan ja antaa aikuisten ajaa prätkillä.
kyllä usassa rupee mikalla kulkeen,keulaa nostettiin 3 milliä
Siinä se nähtiin miten käy kun liikoja itsestään kuvittelee ja ottaa liian suuria haasteita. Ei tainnut pää kestää paineita eikä ökytalokaan kauaa taida Kallion näpeissä pysyä. Niin makaa kuin petaa. Vaimo taisi jättää Mikan kun kyllästyi itsestään liikaa kuvittelevaan moka-mikaan.
mua v. . . . . .aa naapurin eukko, auttaiskohan se katkeraa oloani, jos minäkin alkaisin vaikka häntä haukkumaan ja arvostelemaan julkisesti... ?