-2.0 Diopteria

Nonii, jos silmälasit ovat -2.0 Diopteria vahvat niin kuinka huono näkö silloin on ilman laseja, Esim. mulla on näkö taululla E näkö 1.0 yhteensä ( Oikea 0.6 , Vasen 0.6 ). Mut 2.0 on paras. Kuinka paljon mun silmälaisella olis sitä diopteria sitten ?
2571
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

just niin huono näkö kun miltä tuntuu! Eli autoa ajaessa tarvit lasit. JA todennäköisesti tarvit ne telkkaria katsoessa, ja koulussa/ töissä/ opiskellessa luentoa seuratessa tms. tilanteessa, mutta näet kuitebkib ilman aseja etsiä ne lasit jos eivät ole päässä. Mutta tämänhän jo tiesätkin, Ihme kysymys tuo.

Minulla on -1.25 ja -2.0 ja kotosalla pärjään ilman laseja.

Äänestä
  • 1. vv 0.012
    -0.25
    vv, tarkoittaa vapaa visus eli näöntarkuus ilman laseja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalaraimo kirjoitti:

Nonii, jos silmälasit ovat -2.0 Diopteria vahvat niin kuinka huono näkö silloin on ilman laseja, Esim. mulla on näkö taululla E näkö 1.0 yhteensä ( Oikea 0.6 , Vasen 0.6 ). Mut 2.0 on paras. Kuinka paljon mun silmälaisella olis sitä diopteria sitten ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu