Bordecollie meille?

Bordisfani

Sopisiko bordecollie meille? Meillä on n 80 m2 asunto ja lähellä isoja koirapuistoja ja lenkkeilyalueita. Ei omaa pihaa. Perheessä 4 lasta ja vanhemmat. Kolme lapsista sen ikäisiä, että voivat viedä koiraa lenkille yksi 3v. Äidillä kokemusta koirista.

3

404

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :)

      BC on todella siis todella aktiivinen koira jolle ei pelkkä lenkkeily riitä vaan se tarvitsee tekemistä myös päälleen . Se on nimenomaan harrastekoira isolla H:lla ja rakastaa työskentelyä . Tietenkin koirat on yksilöitä mutta se että sattuuko teille juuri sellainen yksilö joka ei ihan niin paljon kaipaa...no en lähtisi leikkimään koska turhauteena osaa olla hyvinkin ikävä kaveri . Asunnon koolla nyt ei sinänsä ole mitään väliä koska koti on koiran lepopaikka . BC on myös hyvin vahva koira koostaan huolimatta että en kyllä alle 15 vuotiaan antaisi viedä lenkille ennenkuin pentu on koulutettu .

      Itsellä oli kotona aikaisemmin usemapikin BC paimentamassa karjaa ja mieli olisi kovasti tehnyt mieli ottaa BC nyt vanhemmalla iällä mutta päädyin collieen koska en ollut aivan varma riittääkö aikani sen tarpeille .
      Suosittelen kyllä katsomaan muitakin rotuja mutta jos käsittää sen että kyseessä on hyvin aktiivinen rotu joka vaatii kohtalaisen paljon niin anna mennä ... :) Hyvä peruskoulutus ja selkeät rajat rakkautta ja paaaaljon tekemistä niin hyvä tulee ... :) Jos lapsesi ovat jo isoja niin voithan keskustella olisiko heillä innostusta mennä koiran kanssa vaikka agilityyn ...kiva harrastus nuorelle :)
      Kasvattajat kertovat myös mielellään lisää että rohkeasti vaan soittelemaan ja tutustumaan rotuun !

      • Bordisfani

        Kiitos tiedosta! Pitää varmaan alkaa vähän kysellä kasvattajilta. BC on niin ihana koira!


      • opinion:)

        Jep, komppaan sinua ":)". Meillä on bortsu jota en kyllä uskaltaisi alle 15 v antaa lenkitettäväksi. Varsinkin jos koira on täynnä energiaa, esim muutama päivä pelkkiä lenkkejä (ei toko, jälki, haku tai agitreenejä) niin suihkii sinne tänne, oikea raketti spagetti ;D . Vallan ihana rotu on, mutta ei oikeasti joka ihmisen koira, juurikin tuon aktivoinnin vuoksi. Onnea rotupohdintoihin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1792
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1199
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      866
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      93
      600
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe