Bordecollie meille?

Bordisfani

Sopisiko bordecollie meille? Meillä on n 80 m2 asunto ja lähellä isoja koirapuistoja ja lenkkeilyalueita. Ei omaa pihaa. Perheessä 4 lasta ja vanhemmat. Kolme lapsista sen ikäisiä, että voivat viedä koiraa lenkille yksi 3v. Äidillä kokemusta koirista.

3

357

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :)

      BC on todella siis todella aktiivinen koira jolle ei pelkkä lenkkeily riitä vaan se tarvitsee tekemistä myös päälleen . Se on nimenomaan harrastekoira isolla H:lla ja rakastaa työskentelyä . Tietenkin koirat on yksilöitä mutta se että sattuuko teille juuri sellainen yksilö joka ei ihan niin paljon kaipaa...no en lähtisi leikkimään koska turhauteena osaa olla hyvinkin ikävä kaveri . Asunnon koolla nyt ei sinänsä ole mitään väliä koska koti on koiran lepopaikka . BC on myös hyvin vahva koira koostaan huolimatta että en kyllä alle 15 vuotiaan antaisi viedä lenkille ennenkuin pentu on koulutettu .

      Itsellä oli kotona aikaisemmin usemapikin BC paimentamassa karjaa ja mieli olisi kovasti tehnyt mieli ottaa BC nyt vanhemmalla iällä mutta päädyin collieen koska en ollut aivan varma riittääkö aikani sen tarpeille .
      Suosittelen kyllä katsomaan muitakin rotuja mutta jos käsittää sen että kyseessä on hyvin aktiivinen rotu joka vaatii kohtalaisen paljon niin anna mennä ... :) Hyvä peruskoulutus ja selkeät rajat rakkautta ja paaaaljon tekemistä niin hyvä tulee ... :) Jos lapsesi ovat jo isoja niin voithan keskustella olisiko heillä innostusta mennä koiran kanssa vaikka agilityyn ...kiva harrastus nuorelle :)
      Kasvattajat kertovat myös mielellään lisää että rohkeasti vaan soittelemaan ja tutustumaan rotuun !

      • Bordisfani

        Kiitos tiedosta! Pitää varmaan alkaa vähän kysellä kasvattajilta. BC on niin ihana koira!


      • opinion:)

        Jep, komppaan sinua ":)". Meillä on bortsu jota en kyllä uskaltaisi alle 15 v antaa lenkitettäväksi. Varsinkin jos koira on täynnä energiaa, esim muutama päivä pelkkiä lenkkejä (ei toko, jälki, haku tai agitreenejä) niin suihkii sinne tänne, oikea raketti spagetti ;D . Vallan ihana rotu on, mutta ei oikeasti joka ihmisen koira, juurikin tuon aktivoinnin vuoksi. Onnea rotupohdintoihin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      4953
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      529
      2560
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      148
      2139
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      19
      2132
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      19
      1745
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1624
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1525
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      113
      1131
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      126
      903
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      869
    Aihe