Kaapista ulos

Onko se nyt ihan välttämätöntä kaikkien homojen ja lesbojen tulla kaapista. Miks ei ne voi pysyä siellä.
Minusta turhaa revitellä samaa sukupuolta olevien suhteita. Kai niitä on maailman ajan ollut, mutta nykyisin vaikuttaa olevan ihan muotijuttu ilmoitella sukupuolisesta suuntautumisestaan lehdistössä, niin kuin Pirkkokin teki.
43616
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 43

Vanhimmat

pussi päähäsi, ja siihen vain pienen pienet silmänrei'ät! Jää "maailman pahuus" vähemmälle näkemiselle.

Äänestä
  • kukkahattua ja Martta-kenkiä, turha suositella mitään nykyajan muotiluomuksia.

    Äänestä

Ihmettelin samaa, kun lukaisin SARA-lehteä, jossa näyttelijä Pirkko Hämäläinen avautuu asiasta. Vähän leuka loksahti, täytyy myöntää, ja huvitti samalla. Koko juttua en jaksanut kahlata. Minua ihmetyttää alan asiantuntijoiden väite siitä, että homoksi tai lesboksi synnytään ts. hetero ei voi ykskaks aikuisena huomata olevansakin oikeasti homo tai lesbo, mutta nämä nykyiset kyllä näkyvän kääntävän takkia tuhkatiheään. Mulle tulee näistä jutuista mieleen uskoontulemisilmiö. Se oli takavuosina muotijuttu joillekin. Kumman tiheään silloin yksi ja toinen julkkis julisti uskoon tulemistaan, mutta uskominen unohtui, kun juttu oli tullut ulos ja naama oli taas kertaalleen ollut näytillä. Puhutaan mitä puhutaan, kunhan puhutaan...

Onko jotenkin ihmisenä arvokkaampi tai ihmeellisempi, jos onkin homo, lesbo, uskoontullut, rikollinen kuin heterotavis, joka hoitaa asiansa sen suuremmitta mölyämisittä? Miksi tavallinen elämä ei riitä?

Jossakin toisessa akkainlehdessä julkkispsykologi Tony Dunderfelt väittää,että me rakastummekin persoonaan ja on muka samantekevää kumpaa sukupuolta rakastettu sattuu olemaan, kunhan se persoona on mieleinen. Ihan kukkua. Olen hetero enkä voisi kuvitella rakastuvani naiseen oli tämän persoona kuinka viehättävä tahansa. Jos Tonyn väite pitäisi paikkansa, olisin siis kokenut tähän ikään jo monia naisrakkauksiakin - hyh, kuvottaa ajatuskin. Kyllä minua ovat miehet kiinnostaneet jo varhain niin persoonana kuin sukupuolisen kanssakäymisen puolesta. Tekeekö julkisuus ihmisestä jotenkin täydellisen sekopään, jopa psykologistakin? Samassa jutussa toisaalla Tony taas väittää,että naiset haluavat miehen olevan määrävän ts. herran talossa. En allekirjoita tuotakaan. Tony ei selvästikään tunne naisia riittävästi.

Miten ihmeessä aikuinen nainen voi avioliiton ja lasten synnyttämisen sekä miesten kanssa elämisen jälkeen huomata olevansakin lesbo? En ymmärrä, mutta onneksi ei tarvitsekaan. Miten julkisuudenhimo voi olla niin suuri, että voi mediassa valehdella mitä tahansa, jotta saisi nimensä ja kuvansa esille? Eivätkö nämä julkisuushingut ollenkaan ajattele läheisiään, kun muodikkkaasti avautuvat siitä ja tästä intiimielämän asiasta? Olemmeko tosiaan muka kiinnostuneita tästä kaikesta roskasta? Henkilökohtaisesti olisin mieluummin tietämättä kuka kenenkin kanssa makaa, kunhan itse tiedän, kuka vierestä löytyy. Se riittää.

Äänestä
  • Olen samaa mieltä, että mitä sitä koko maailmalle toitottamaan kenen kanssa öitään viettää. Lesboja ja homoja on aina ollut ja tulee olemaan. Pitäköön omana tietonaan. On tietenkin syytä lehdilläkin, kun ei ole muuta kirjoitettavaa, niin sitten on näitä paljastuksia.

    Äänestä

  • ..järkevästä kirjoituksestasi.

    Olen myöskin saanut tarpeekseni näistä ns. avautujista.

    Ja sitten kohta joku taas täälläkin toitottaa, miten he toimivat tien avaajina muille. Eiköhän nyt ala olla jo joka "pää" avattu, ja alkaa riittää.

    Äänestä

  • ?????mikä oon? kirjoitti:

    Olen samaa mieltä, että mitä sitä koko maailmalle toitottamaan kenen kanssa öitään viettää. Lesboja ja homoja on aina ollut ja tulee olemaan. Pitäköön omana tietonaan. On tietenkin syytä lehdilläkin, kun ei ole muuta kirjoitettavaa, niin sitten on näitä paljastuksia.

    Minäkin ole samaa mieltä, ei tulisi pieneenmieleenikään ruveta pussailemaan muita naisia, ällöttävää touhua. Muusta sitten puhumattakaan, vaikka vierestä ei löydy kissaa kummempaa (leski) niin silti olen mieluummin yksin kuin alkaisin lesboilemaan kun noita kunnon vapaita miehiä ei enää kyyskymppisenä löydä, eipä ole ollut enää hakusessakaan.

    Äänestä

se oisi varminta mennä ite sinne kaappiin, jos se erilaisuus noin pelottaa :)

Äänestä
  • kirkollista avioliittoakin. Ymmärrän pappeja jotka eivät tällaisen avioliiton siunaamiseen halua ryhtyä.
    Liiton rekisteröiminen riittäisi, ilman sen kummempia siunaamisia.
    Ei uskoisi, että on tiukkapipoisuudesta tai erilaisuuden pelosta, vaan vastustuksesta luonnon vastaiseen toimintaan.

    Äänestä

  • Taidat Pirre nyt tulkita väärin kirjoituksia. Miksi lesbous tai homous pelottaisi? Ei se minua ainakaan pelota, en vain ymmärrä sitä ja koska olen hetero ja nainen, en saa fiiliksiä naissuhteen ajattelemisesta. Peloissani olen, jos joku yrittää henkeäni uhata tai jos sairastun niin,että aikaa on elää vain muutama hetki tai jos läheiseni ovat vaarassa. Nämä oikeat pelot ovat hieman eri asia kuin sukupuolisuhteet ja eritoten muiden suhteet. Pedofiilejä sen sijaan en siedä missään olosuhteissa ja kyllä, tämä marginaaliryhmä on sellainen, jota pelkäänja inhoan - kaikkien lasten vuoksi.

    En kirjoituksellani tarkoittanut myöskään sitä,että en hyväksyisi muiden homo- tai lesbosuhteita. Elää ja antaa elää, ei minun tarivtse niihin mennä kolmantena osapuolena. Mutta on kai sallittua sanoa myöskin se, että en näitä asioita ymmärrä enkä voisi perustaa naissuhdetta. Sukupuolisuhteiden ympärillä tehdään nyt kovin paljon asiaa - ja suurin osa tuntuu täysin turhalta. Kiinnostavatko ne todella ns. suurta yleisöä vai onko kiinnostus vain toimittajan käsitys asiasta? Minua harmitti,että varsin tasokas naistenlehti uhraa tällaiseen hömppään useita aukeamia, kun on tärkeämpiä ja kiinnostavampia asioita kirjoitettavaksi.

    Eikös me kaikki olla muuten jonkinlaisessa kaapissa koko ajan. Kirjoitelemme nikeillä vaan emme oikeillä nimillämme. Vasta sitten, kun esiintyy virallisella nimellään - oli asia mikä tahansa - on oikeasti ihmisenä kaapista tullut ulos. Tällä logiikalla sinäkin Pirre huutelet tukevasti kaapista mielipiteitäsi - ihan kuin me muutkin.

    Äänestä

  • Viivat ja pisteet kirjoitti:

    Taidat Pirre nyt tulkita väärin kirjoituksia. Miksi lesbous tai homous pelottaisi? Ei se minua ainakaan pelota, en vain ymmärrä sitä ja koska olen hetero ja nainen, en saa fiiliksiä naissuhteen ajattelemisesta. Peloissani olen, jos joku yrittää henkeäni uhata tai jos sairastun niin,että aikaa on elää vain muutama hetki tai jos läheiseni ovat vaarassa. Nämä oikeat pelot ovat hieman eri asia kuin sukupuolisuhteet ja eritoten muiden suhteet. Pedofiilejä sen sijaan en siedä missään olosuhteissa ja kyllä, tämä marginaaliryhmä on sellainen, jota pelkäänja inhoan - kaikkien lasten vuoksi.

    En kirjoituksellani tarkoittanut myöskään sitä,että en hyväksyisi muiden homo- tai lesbosuhteita. Elää ja antaa elää, ei minun tarivtse niihin mennä kolmantena osapuolena. Mutta on kai sallittua sanoa myöskin se, että en näitä asioita ymmärrä enkä voisi perustaa naissuhdetta. Sukupuolisuhteiden ympärillä tehdään nyt kovin paljon asiaa - ja suurin osa tuntuu täysin turhalta. Kiinnostavatko ne todella ns. suurta yleisöä vai onko kiinnostus vain toimittajan käsitys asiasta? Minua harmitti,että varsin tasokas naistenlehti uhraa tällaiseen hömppään useita aukeamia, kun on tärkeämpiä ja kiinnostavampia asioita kirjoitettavaksi.

    Eikös me kaikki olla muuten jonkinlaisessa kaapissa koko ajan. Kirjoitelemme nikeillä vaan emme oikeillä nimillämme. Vasta sitten, kun esiintyy virallisella nimellään - oli asia mikä tahansa - on oikeasti ihmisenä kaapista tullut ulos. Tällä logiikalla sinäkin Pirre huutelet tukevasti kaapista mielipiteitäsi - ihan kuin me muutkin.

    kirjoittaa juttuja jotka myy, niin yksinkertaista se on.

    Äänestä

  • Pirre* kirjoitti:

    kirjoittaa juttuja jotka myy, niin yksinkertaista se on.

    ...mutta kun on tilannut lehden, asia onkin eri kuin irtonumeroiden ostajalla, joka näkee mitä ostaa. En usko, että Hämäläisen läheisiä lohduttaa tieto SARA-lehden vilkkaasta myynnistä tämän vuoksi. Suomalainen yhteiskunta ei sääli ketään. Ja juttuna tämä Hämäläisen stoori on täydellinen lapsus kansikuvaa myöten.

    Äänestä

  • Vappu! kirjoitti:

    kirkollista avioliittoakin. Ymmärrän pappeja jotka eivät tällaisen avioliiton siunaamiseen halua ryhtyä.
    Liiton rekisteröiminen riittäisi, ilman sen kummempia siunaamisia.
    Ei uskoisi, että on tiukkapipoisuudesta tai erilaisuuden pelosta, vaan vastustuksesta luonnon vastaiseen toimintaan.

    Hyvä hyvä! Onneksi täällä on taviksia normaali ihmisiä. Pahalta tuntuu minustakin nykyinen uskovien pappien kiusaaminen ja irtisanominen. Enää ei saisi opettaa ja toimia, kuten Raamattu sanoo ja se sana sentään on tai pitäisi olla kaiken lain yläpuolella!
    Onhan nämä tavallaan ennustettukin, luopumus saa vallan lopun aikoina. Sikäli ei tarvitse ihmetellä.

    Uskovakaan ei ole kummempi, kuin kukaan muukaan. Ainoa erikoisuus on olla Jumalan hyväksymä, armosta pelastettu. Sama mahdollisuus on jokaisella, joka vilpittömästi uskoo Jeesukseen. Kummallinen voima siinä Jumalan Hengessä kyllä on. Se muuttaa ihmisen. Ajattelu muuttuu, eikä tahallaan väärin voi tehdä.
    Paavalikin sanoi toivovansa toisten olevan, kuin hän, ilman kahleita kuitenkin. Oli vangittuna.
    Niin minäkin sanon, uskossa on hyvä elää. Enempi iloa tämä on. Harmaasta en pidä... :)

    Äänestä

paska juttu suomessa lespoilu ja homoilu ,,,,,,,,,,,,

Äänestä
  • Aika aikaa kutakin sano pässi kun päätä leikattiin. Todella sivistymättömiltä tuntuvat nämä piirakkatytöt ja puppelipojat. Tönkiä nyt toisen piirakkaa ja toimia tien miten. Samoin puppelipoikien touhuilu, kun peräaukon sulkijalihas löystyy tullaan täyttämään lasaretteja kuminarun kiristyksellä. Jonot senkun kasvavat.

    Onhan se nähty miten poikkeavia tapauksia nämä kaappitytöt ja kaappipojat ovat. Pysyisivät kaapeissaan harjoittamassa hommiaan, mutta ei kun ei kukaan silloin huomaa heitä. Mitään vastuuntuntoa heillä ei ole mikä vaikutus sillä on kun tullaan mediaan ja turuille ja toreille huutamaan kyll on piirakka makeaa ja miltä maistuu partainen suutelo, yököttää todella.

    Kaiken kansan kauhistus, papit piispoja myöten menevät mukaan moiseen vouhotukseen. Media kirkuu kirkon palveluksessa olevien törkeyksiä joita työntekijät tekevät kuoripojille ja nuorille leireillä yms paikoissa. Tulee mieleen Raamatun sana, "joka viettelee yhdenkin näistä pienemmistä, olisi paras että myllynkivi ripustettaisiin heidän kaulaan ja pudotettaisiin merten syvyyksiin." Tämä olisi sopiva kohtalo.

    Äänestä

Miksei siitä voisi kertoa, jos se kerran kiinnostaa yleisöä? Joka ilmiötä vastustaa, pelkää ilmeisesti itse joutuvansa sen valtaan.

Yleensäkin ne eivät kuulu yhteiskunnan huono-osaisiin.

Tuskinpa muuten kuihtunut avioliitto on paljoakaan parempi olotila kuin homo-/ lesbosuhde.

Äänestä
  • Aatu on yksinkertainen, kyllä ihmiset on huolissaan nuorista lapsistaan, etkö tiedä, nuori ihminen on vaikutuksille altis, etsii itseään, sekuaalisuus on kehittymässä. Jos tuutin täydeltä tulee POIKEAVAA ei luonnosllista informaatiota, se vaikuttaa lasten kehitykseen. SE ON TOSI .
    Siksi on törkeää, suorastaan edesvastuutonta, lehdissä ym tiedotus välineissä korostaa poikkeaavaa seksuaalista käyttäytymistä.
    Kaikki homot ja lespot pysyköön kaapeissaan, raamatun sana on TOSI, myllynkivi ripustetakoon jokaisen kaulaa ja upotettakoon mereen, joka YHDENKIN lapsen houkuttelee syntiin.
    On todella TYHMÄÄ kun päättäjien joukossa joku aukoo päätään, tämmönen henkilö saa paljon PAHAA ja sekasortoa aikaan, kuten nyt on huomattu kirkon piirissä. Raamatun alkperäinen sana on unohtunut määrätyltä taholta, kirkko on sekeästi jakautunut kahtia, kaaos on täydellinen.
    Nyt oliskin hyvä tietää kuinka nämä ihmiset katselee lausuntojensa tulosta, eli täydellistä KAAOSTA ? Suurin osa kansasta voi pahoin nähdessään LUONNOTTONTA käytöstä, jopa kirkollista siunausta raamatun vastaisen toiminnan vuoksi.

    Äänestä

  • ällöttävää toimintaa kirjoitti:

    Aatu on yksinkertainen, kyllä ihmiset on huolissaan nuorista lapsistaan, etkö tiedä, nuori ihminen on vaikutuksille altis, etsii itseään, sekuaalisuus on kehittymässä. Jos tuutin täydeltä tulee POIKEAVAA ei luonnosllista informaatiota, se vaikuttaa lasten kehitykseen. SE ON TOSI .
    Siksi on törkeää, suorastaan edesvastuutonta, lehdissä ym tiedotus välineissä korostaa poikkeaavaa seksuaalista käyttäytymistä.
    Kaikki homot ja lespot pysyköön kaapeissaan, raamatun sana on TOSI, myllynkivi ripustetakoon jokaisen kaulaa ja upotettakoon mereen, joka YHDENKIN lapsen houkuttelee syntiin.
    On todella TYHMÄÄ kun päättäjien joukossa joku aukoo päätään, tämmönen henkilö saa paljon PAHAA ja sekasortoa aikaan, kuten nyt on huomattu kirkon piirissä. Raamatun alkperäinen sana on unohtunut määrätyltä taholta, kirkko on sekeästi jakautunut kahtia, kaaos on täydellinen.
    Nyt oliskin hyvä tietää kuinka nämä ihmiset katselee lausuntojensa tulosta, eli täydellistä KAAOSTA ? Suurin osa kansasta voi pahoin nähdessään LUONNOTTONTA käytöstä, jopa kirkollista siunausta raamatun vastaisen toiminnan vuoksi.

    Huoli nuorista lapsista??????????????

    Ei homous ja lesbous ole mitenkään rikos.

    Kirkon pitäisi se siunaus antaa, koska hyvää esimerkkiä näyttävät esim. homoudesta.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Huoli nuorista lapsista??????????????

    Ei homous ja lesbous ole mitenkään rikos.

    Kirkon pitäisi se siunaus antaa, koska hyvää esimerkkiä näyttävät esim. homoudesta.

    voihan perse .........

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Huoli nuorista lapsista??????????????

    Ei homous ja lesbous ole mitenkään rikos.

    Kirkon pitäisi se siunaus antaa, koska hyvää esimerkkiä näyttävät esim. homoudesta.

    Vain jotkut tekevät väärin lapsia-nuoria kohtaan ja silloin kaikki papit leimataan samanlaisiksi.

    Lisäät noita älyttömiä heittojasi saadaksesi ihmiset ärsyyntymään ja samaistumaan sinun valitsemaasi elämäntapaan. Onneksi meitä älykkäitä ja säädyllisiä ihmisiä on vielä maailmassa voidaksemme näyttää sinulle mikä on oikein ja mikä väärin.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Vain jotkut tekevät väärin lapsia-nuoria kohtaan ja silloin kaikki papit leimataan samanlaisiksi.

    Lisäät noita älyttömiä heittojasi saadaksesi ihmiset ärsyyntymään ja samaistumaan sinun valitsemaasi elämäntapaan. Onneksi meitä älykkäitä ja säädyllisiä ihmisiä on vielä maailmassa voidaksemme näyttää sinulle mikä on oikein ja mikä väärin.

    jään odottamaan näyttöäsi mielenkiinnolla.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Huoli nuorista lapsista??????????????

    Ei homous ja lesbous ole mitenkään rikos.

    Kirkon pitäisi se siunaus antaa, koska hyvää esimerkkiä näyttävät esim. homoudesta.

    on se meikä mielestä rikos, lapsia ja ihmisyyttä kohtaan... se on tahallista loukkaamista hetero yhteiskuntaa kohtaan... ainaki meikä ja muut heterot on pahoin loukkaantuneita .....

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    on se meikä mielestä rikos, lapsia ja ihmisyyttä kohtaan... se on tahallista loukkaamista hetero yhteiskuntaa kohtaan... ainaki meikä ja muut heterot on pahoin loukkaantuneita .....

    lapsiraukat, joita näissä luonnottomissa "perheissä" kasvatetaan homoiksi ja lesboiksi. Kuka heitä puolustaa?

    Äänestä

  • viattomat kirjoitti:

    lapsiraukat, joita näissä luonnottomissa "perheissä" kasvatetaan homoiksi ja lesboiksi. Kuka heitä puolustaa?

    Kohta aletaan siunata pyhään liittoon ihmisiä ja eläimiä keskenään. He kun rakastavat toisiaan. Kyllä on meininki melkein kuin Somorran ja Gomorran aikaan. Ei voi mitään kun ihmiset alkavat käyttäytymään eläinten tavoin.

    Äänestä

  • Mitä kohta tapahtuuk kirjoitti:

    Kohta aletaan siunata pyhään liittoon ihmisiä ja eläimiä keskenään. He kun rakastavat toisiaan. Kyllä on meininki melkein kuin Somorran ja Gomorran aikaan. Ei voi mitään kun ihmiset alkavat käyttäytymään eläinten tavoin.

    täysin eri asia, ja tarkoitushakuista asioiden sekoittamista.

    Homoja ja lesboja on ollut aina.

    Äänestä

  • Mitä kohta tapahtuuk kirjoitti:

    Kohta aletaan siunata pyhään liittoon ihmisiä ja eläimiä keskenään. He kun rakastavat toisiaan. Kyllä on meininki melkein kuin Somorran ja Gomorran aikaan. Ei voi mitään kun ihmiset alkavat käyttäytymään eläinten tavoin.

    Suomen kielessä käytettään ihmisista persoonamuotoa HÄN ja He. Kun taas eläimistä pitää käyttää SE ja NE.
    Mites onkaan, TV-ohjelmissa puhutaan jokaisesta rakkikoirasta ja myyrästä nimitystä hän, hän on niin kipee. Persoonamuotojen väärinkäyttäjät kieliopin kertauskursseille.

    Äänestä

  • ---- kirjoitti:

    täysin eri asia, ja tarkoitushakuista asioiden sekoittamista.

    Homoja ja lesboja on ollut aina.

    ollutkin. Kysymyksessä on luonnonoikku, ilmeisesti sikiöaikana tapahtunut jokin kehityshäiriö, hormoonit ja kehitys sen myötä vääristynyt ja lopputulos luonnon vastainen, jolle yksilö ei voi mitään. Monien muidenkin vikojen kanssa on vain pakko elää.
    Mutta se, että tänä päivänä asiaa aletaan pitää normaalina, eikä mitenkään erityisenä poikkeavuutena, on minusta aika merkillistä.

    Äänestä

  • ällöttävää toimintaa kirjoitti:

    Aatu on yksinkertainen, kyllä ihmiset on huolissaan nuorista lapsistaan, etkö tiedä, nuori ihminen on vaikutuksille altis, etsii itseään, sekuaalisuus on kehittymässä. Jos tuutin täydeltä tulee POIKEAVAA ei luonnosllista informaatiota, se vaikuttaa lasten kehitykseen. SE ON TOSI .
    Siksi on törkeää, suorastaan edesvastuutonta, lehdissä ym tiedotus välineissä korostaa poikkeaavaa seksuaalista käyttäytymistä.
    Kaikki homot ja lespot pysyköön kaapeissaan, raamatun sana on TOSI, myllynkivi ripustetakoon jokaisen kaulaa ja upotettakoon mereen, joka YHDENKIN lapsen houkuttelee syntiin.
    On todella TYHMÄÄ kun päättäjien joukossa joku aukoo päätään, tämmönen henkilö saa paljon PAHAA ja sekasortoa aikaan, kuten nyt on huomattu kirkon piirissä. Raamatun alkperäinen sana on unohtunut määrätyltä taholta, kirkko on sekeästi jakautunut kahtia, kaaos on täydellinen.
    Nyt oliskin hyvä tietää kuinka nämä ihmiset katselee lausuntojensa tulosta, eli täydellistä KAAOSTA ? Suurin osa kansasta voi pahoin nähdessään LUONNOTTONTA käytöstä, jopa kirkollista siunausta raamatun vastaisen toiminnan vuoksi.

    Olen kasvanut maaseudulla, enkä silloin ole lukenut "tuutin täydeltä", minkäänlaisia "kaappi" juttuja, mutta silti sexuaalinen tietoisuus tulee yllättävän nuorena.

    Maaseutu kylässä ei ollut ketään "kaapissa", eikä kukaan eronnut,....eikä karannut.

    Siskoni oli ehkä kehittyneempi, koska hän oli aika rintava jo koulussa, kun taas minä "lattealauta", en suinkaan "tuppeen sahattu", olin ja olen edelleen aika tunteeton.

    Nuoria olimme, siis ei mitään poikakavereitä, mutta heräsin yöllä, kun siskoni koetteli pimppiäni varovaisesti, ja kehoitti minua tekemään samoin. Sitten tällaista jatkui meidän leikeissä kesällä, kun serkkuni (poika) oli veljeni kanssa samanikäinen, mutta meistä nuorempia.

    Kaikki kuitenkin olemme olleet tahoillamme aviossa ja lapsiakin on, mutta ei mitään "kaappi" juttuja. Ne olivat vain nuorten leikkejä.

    Minä en siis usko kodin ilmapiirin vaikutuksiin sexualikehitykseen, ...paitsi näissä lestadiolaisyhteissöissä, joista oli karmiva kirjoitus HS-1/5 D-2 siv., mutta ohittamatta myös katollista kirkkoa.

    Äänestä

  • ex-hoitaja kirjoitti:

    ollutkin. Kysymyksessä on luonnonoikku, ilmeisesti sikiöaikana tapahtunut jokin kehityshäiriö, hormoonit ja kehitys sen myötä vääristynyt ja lopputulos luonnon vastainen, jolle yksilö ei voi mitään. Monien muidenkin vikojen kanssa on vain pakko elää.
    Mutta se, että tänä päivänä asiaa aletaan pitää normaalina, eikä mitenkään erityisenä poikkeavuutena, on minusta aika merkillistä.

    pidettiin vaikkapa kehitysvammaiset tarkasti piilossa, heitä ei opetettu, eikä heillä ollut asiaa kodin ulkopuolelle.

    Onko se, että heilläkin on nyt mahdollisuus mahdollisimman normaaliin elämään meidän kaikkien mukana myös mielestäsi epänormaalia?
    Kun nyt noin asian ilmaisit.

    Äänestä

  • ex-hoitaja kirjoitti:

    ollutkin. Kysymyksessä on luonnonoikku, ilmeisesti sikiöaikana tapahtunut jokin kehityshäiriö, hormoonit ja kehitys sen myötä vääristynyt ja lopputulos luonnon vastainen, jolle yksilö ei voi mitään. Monien muidenkin vikojen kanssa on vain pakko elää.
    Mutta se, että tänä päivänä asiaa aletaan pitää normaalina, eikä mitenkään erityisenä poikkeavuutena, on minusta aika merkillistä.

    Kirjoituksesi on ok , paitsi viimeinen lauseesi. Minun ajatusmaailmani sallii ihmisten eroavaisuudet, tärkeintä on rakkaus.

    Äänestä

  • ---- kirjoitti:

    pidettiin vaikkapa kehitysvammaiset tarkasti piilossa, heitä ei opetettu, eikä heillä ollut asiaa kodin ulkopuolelle.

    Onko se, että heilläkin on nyt mahdollisuus mahdollisimman normaaliin elämään meidän kaikkien mukana myös mielestäsi epänormaalia?
    Kun nyt noin asian ilmaisit.

    seksuaalisesta suuntautumisesta. Minusta se on hyvin henkilökohtainen ja intiimi asia.
    Minulla on muuten kehitysvammainen ystävä, kun kuljen hänen kanssaan ihmiset tuijottavat aikuisetkin, lapsista puhumattakaan. Kerran hän sanoi:"Mitä sä oikein tujotat?"yhdelle tädille.
    En ehkä vertaisi tätä poikkeavuutta edelliseen.

    Äänestä

  • meirikki kirjoitti:

    Kirjoituksesi on ok , paitsi viimeinen lauseesi. Minun ajatusmaailmani sallii ihmisten eroavaisuudet, tärkeintä on rakkaus.

    Aivan oikeassa olet.
    Hyväksynhän minäkin erilaisuuden, ei ole siitä kysymys.
    Vaan siitä että eiväthän heterotkaan esittele esim lehdissä seksisuuntautumisillaan, turha näitä jauhaa ja kaikelle kansalle.

    Äänestä

  • Mitä kohta tapahtuuk kirjoitti:

    Kohta aletaan siunata pyhään liittoon ihmisiä ja eläimiä keskenään. He kun rakastavat toisiaan. Kyllä on meininki melkein kuin Somorran ja Gomorran aikaan. Ei voi mitään kun ihmiset alkavat käyttäytymään eläinten tavoin.

    HAHAHAAAA HAAAAHHAAAAHA haa saipas hyvät naurut, jotkuhan rakastaa koiraa niin että ottavat yöksi sänkyynsä, on siinäki aviopari ...

    Äänestä

  • Rakkaus ja tyydytys kirjoitti:

    Olen kasvanut maaseudulla, enkä silloin ole lukenut "tuutin täydeltä", minkäänlaisia "kaappi" juttuja, mutta silti sexuaalinen tietoisuus tulee yllättävän nuorena.

    Maaseutu kylässä ei ollut ketään "kaapissa", eikä kukaan eronnut,....eikä karannut.

    Siskoni oli ehkä kehittyneempi, koska hän oli aika rintava jo koulussa, kun taas minä "lattealauta", en suinkaan "tuppeen sahattu", olin ja olen edelleen aika tunteeton.

    Nuoria olimme, siis ei mitään poikakavereitä, mutta heräsin yöllä, kun siskoni koetteli pimppiäni varovaisesti, ja kehoitti minua tekemään samoin. Sitten tällaista jatkui meidän leikeissä kesällä, kun serkkuni (poika) oli veljeni kanssa samanikäinen, mutta meistä nuorempia.

    Kaikki kuitenkin olemme olleet tahoillamme aviossa ja lapsiakin on, mutta ei mitään "kaappi" juttuja. Ne olivat vain nuorten leikkejä.

    Minä en siis usko kodin ilmapiirin vaikutuksiin sexualikehitykseen, ...paitsi näissä lestadiolaisyhteissöissä, joista oli karmiva kirjoitus HS-1/5 D-2 siv., mutta ohittamatta myös katollista kirkkoa.

    on maailma mennyt .
    Oikein ällö esimerkki, kun ne kaksi naistoimittajaa kesken palkintojen jaon jossan suorassa TV-lähetyksessä alkoivat suutelemaan keskenään kielareita erittäin hartaasti ja pitkään.
    Ei ne kai mitään lesboja olle, mutta kun tällainen kaikki on tänä päivänä niiiiin hyväksyttävää ja kai sitten myös ihan tavallista ja ilmapiiri sallivaa.

    Äänestä

  • Kumma nykyaika kirjoitti:

    on maailma mennyt .
    Oikein ällö esimerkki, kun ne kaksi naistoimittajaa kesken palkintojen jaon jossan suorassa TV-lähetyksessä alkoivat suutelemaan keskenään kielareita erittäin hartaasti ja pitkään.
    Ei ne kai mitään lesboja olle, mutta kun tällainen kaikki on tänä päivänä niiiiin hyväksyttävää ja kai sitten myös ihan tavallista ja ilmapiiri sallivaa.

    Ihan etoo nähdä homoparien lemmenleikkejä. Olen vaan sellanen mimmi, kyllä se parransänkinen kielisuudelma on suukkojen suukko, ihan maistuu suussa vielä pitkän aikaa jälkeenpäin. Minne se sitten lopuksi johtaa jääköön kahden salaisuudeksi.

    Äänestä

  • Kumma nykyaika kirjoitti:

    on maailma mennyt .
    Oikein ällö esimerkki, kun ne kaksi naistoimittajaa kesken palkintojen jaon jossan suorassa TV-lähetyksessä alkoivat suutelemaan keskenään kielareita erittäin hartaasti ja pitkään.
    Ei ne kai mitään lesboja olle, mutta kun tällainen kaikki on tänä päivänä niiiiin hyväksyttävää ja kai sitten myös ihan tavallista ja ilmapiiri sallivaa.

    Eletään jo 2010-lukua, tuollainen ei töki ollut ´ennen´suotavaa,vaan nykyisin melko tavallista nuorten bailailuissa. Mitäpä tuossa suuteluissa niin kamalaa oli? Eikös heistä toinen kuitenkin ole Bi?

    On parempi hyväksyä elämän muuttuminen, kukaan ei entistä ahdasmielistä ja rajoittunutta muotoa kaipaa takaisin, muut kuin vanhoilliset.

    Joku rutisi kun kotilemmikistä puhuttaessa käytetään hän-muotoa! Keltä sekään on pois?
    Tietenkin jokainen äidinkielestä sen verran tietää et muoto olisi se, vaan sehän on lemmikkien kohdalla vain leikkiä, korostetaan sitä persoonaa joka sieltä pikkuisen turrinkin sisältä löytyy.

    Miksi kaikki on oltava niin oikein ja kuoleman vakavaa?

    Äänestä

  • Hyvin vähän tiedät eläinten bakteerikannasta ja niiden tuhoamisista. Älä pelkää eläimen suukkoa, pelkää ennemmin sitä iljetystä vierelläsi joka pesee hampaansa kun muistaa ...tai proteesinsa!

    Ja tietenkin niin koirat kuin kissatkin nukkuvat parivuoteessa, mikä siinä naurattaa? Siivotkaa useimmin petinne, niin ei ole huolta huomisesta. Teidän eläimittöjen kodit ne vasta saastaisia, et pienempää hohotusta. Lemmikit otetaan perheesen taspäisinä jäseninä, se vaatii enempi työtä - mutta antaa paljon. Siperiaan kaikki tuollaiset lemmikkieläinten vihaajat, ja nopsaan!

    Kun osaat tännekin kirjoitella, käytä googlea ja tutustu eläinten bakteereihin ja niiden puhtauteen. Tiesitkö että esim. koiralla on moninkertainen kuulo/aistit kuin sinulla?

    Äänestä

  • ex-hoitaja kirjoitti:

    Aivan oikeassa olet.
    Hyväksynhän minäkin erilaisuuden, ei ole siitä kysymys.
    Vaan siitä että eiväthän heterotkaan esittele esim lehdissä seksisuuntautumisillaan, turha näitä jauhaa ja kaikelle kansalle.

    Jotenkaan en ole kanssasi samaa mieltä. Sinä niinko hyväksyt kaiken, jos ovat hiljaa piiloissaan! Miten niin ei lehdet revitä heteroparien asioita, kysyn millaisia lehtiä luet? Katsotko pornoa, näitä miestenlehtiä? Mitä muuta ne on kuin heterojuttuja.
    Meidän heteroiden ei pitäisikään huutaa seksijuttujaan, sehän on niin ok. Entä näiden jotka kuuluvat Sateenkaari perheiyhteisöön? Miksi heidän tarvitsee edes tehdä mitääm, miksi se ei vain ole ok???
    Tuollainen erottelu tuntuu minusta kovin pahalta, Jumala tj. on luonut meidät ihmiset, meitä on moneksi, miksi heidän jotka kuuluvat vähemmistöön tarvitsee vuodesta toiseen saada tavisihmisten hyväksyntää? Tämä loppuu silloin kun ihmiset hyväksyvät myös päin´naamaa erilaisuuden.
    " Älä tuomitse, ettei sinua tuomita" sanoo pyhä kirja, on vain yksi joka valkkaa jyvät akanoista. Valuvirheitä tapahtuu , todennäköisesti Luojallemmekin.

    Äänestä

  • ???????????????????? kirjoitti:

    Hyvin vähän tiedät eläinten bakteerikannasta ja niiden tuhoamisista. Älä pelkää eläimen suukkoa, pelkää ennemmin sitä iljetystä vierelläsi joka pesee hampaansa kun muistaa ...tai proteesinsa!

    Ja tietenkin niin koirat kuin kissatkin nukkuvat parivuoteessa, mikä siinä naurattaa? Siivotkaa useimmin petinne, niin ei ole huolta huomisesta. Teidän eläimittöjen kodit ne vasta saastaisia, et pienempää hohotusta. Lemmikit otetaan perheesen taspäisinä jäseninä, se vaatii enempi työtä - mutta antaa paljon. Siperiaan kaikki tuollaiset lemmikkieläinten vihaajat, ja nopsaan!

    Kun osaat tännekin kirjoitella, käytä googlea ja tutustu eläinten bakteereihin ja niiden puhtauteen. Tiesitkö että esim. koiralla on moninkertainen kuulo/aistit kuin sinulla?

    Ota selvää millainen tauti on Toxoplasmoosi ja mistä sen voi saada. Samoin Tetania. Lue oireet, toteaminen, hoito ja tautien kulku niiden aiheuttamat komplikaatiot. Myös Tularemia on eläimistä tarttuva tauti, viime kesänäkin oli muutama tapaus. Ulkoillessa koira voi saada turkkeihinsa puutiaisia josta ne sitten putoavat lattialle, jatkavat matkaansa perheenjäseniin. Tiedätkö mikä on puutiaiskuume joka hoitamattomana aiheuttaa Borreliosista. On hyvä selvittää em tautien aiheuttamat oireet ja hoito.

    Tiedän hyvin eläimillä on erinomainen vaisto, kuulo-, ja hajuaisti todella hyviä. Yleisesti ottaen eläin on eläin sen makuupaikka on koiran oma vuode. Jokainen voi mielensä mukaan valita elämäntapansa, on vain huomioitava se on vain minun elämäntapa. Koira on hyvä ulkoiluttaja ja yksinäisen ystävä, mutta on muistettava eläin on eläin, jolla on oma reviiri myös kodissa, sitä pitää kohdella hyvin ei lyömällä ja huutamalla.

    Omistajan on huomioitava naapurit heillä voi olla allergioita, koirien haukkuminen kerros- ja rivitaloissa häiritsee naapureita. Ei ole kiva katsella talvisaikaan portaanpielessä, pihaalueilla olevia keltaisia kusijälkiä varsinkin kun taloyhtiöissä on pihoilla leikkiviä lapsia.SE että koira tekee jätöksensä mihin sattuu johtuu narun toisessa päässä olevasta henkilöstä
    Kuulutankin suvaitsevaisuutta koirien omistajilta, muiden henkilöiden ja talojen asukkaiden huomioon ottamista.

    Äänestä

  • !!!!!! kirjoitti:

    Ota selvää millainen tauti on Toxoplasmoosi ja mistä sen voi saada. Samoin Tetania. Lue oireet, toteaminen, hoito ja tautien kulku niiden aiheuttamat komplikaatiot. Myös Tularemia on eläimistä tarttuva tauti, viime kesänäkin oli muutama tapaus. Ulkoillessa koira voi saada turkkeihinsa puutiaisia josta ne sitten putoavat lattialle, jatkavat matkaansa perheenjäseniin. Tiedätkö mikä on puutiaiskuume joka hoitamattomana aiheuttaa Borreliosista. On hyvä selvittää em tautien aiheuttamat oireet ja hoito.

    Tiedän hyvin eläimillä on erinomainen vaisto, kuulo-, ja hajuaisti todella hyviä. Yleisesti ottaen eläin on eläin sen makuupaikka on koiran oma vuode. Jokainen voi mielensä mukaan valita elämäntapansa, on vain huomioitava se on vain minun elämäntapa. Koira on hyvä ulkoiluttaja ja yksinäisen ystävä, mutta on muistettava eläin on eläin, jolla on oma reviiri myös kodissa, sitä pitää kohdella hyvin ei lyömällä ja huutamalla.

    Omistajan on huomioitava naapurit heillä voi olla allergioita, koirien haukkuminen kerros- ja rivitaloissa häiritsee naapureita. Ei ole kiva katsella talvisaikaan portaanpielessä, pihaalueilla olevia keltaisia kusijälkiä varsinkin kun taloyhtiöissä on pihoilla leikkiviä lapsia.SE että koira tekee jätöksensä mihin sattuu johtuu narun toisessa päässä olevasta henkilöstä
    Kuulutankin suvaitsevaisuutta koirien omistajilta, muiden henkilöiden ja talojen asukkaiden huomioon ottamista.

    Hyvä kirjoitus, koiran omistajat VAIN on kovin ITSEKKÄITÄ, useimat ei piittaa naapurin kärsimyksistä.
    On kyllä outoa rakastaa koiraa enemmän kuin ihmisiä ja ihmis lapsia, on ihmeelistä suuret koirat pienssä asunnossa kerrostaloissa ?
    On tietenkin normaaleitakin ihmisiä, ja normaalia suhtautumista koiriin jotka ymmärtää että koira on eläin ei ihminen.
    Näin keväisin huomaa kaiken itsekkyyden ja piittaamattomuuden, koiran omistajien valtavina kakka läjinä pitkin pyöräteitä ja lenkki polkuja.
    HYI " hevete " koiran pusut, niistä todellakin voi saada tauteja.
    Mielestäni koirat ei kuulu kaupunkiin, vain palvelukoirat on tarpeellisia.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Huoli nuorista lapsista??????????????

    Ei homous ja lesbous ole mitenkään rikos.

    Kirkon pitäisi se siunaus antaa, koska hyvää esimerkkiä näyttävät esim. homoudesta.

    Sodoman ja Gomorran tie on edessä...

    Äänestä

  • Mitä kohta tapahtuuk kirjoitti:

    Kohta aletaan siunata pyhään liittoon ihmisiä ja eläimiä keskenään. He kun rakastavat toisiaan. Kyllä on meininki melkein kuin Somorran ja Gomorran aikaan. Ei voi mitään kun ihmiset alkavat käyttäytymään eläinten tavoin.

    Rakastan meidän Kaapoa, se on kastroitu kolli, parempi kuin kukaan mies... näinköhän vihkisivät.

    Äänestä

Ihan sama ketä rakastaa, en ole koskaan tehnyt eroa ihmisten välillä sen mukaan mitä heidän makuuhuoneissaan tapahtuu.
Pahempaa on pedofilia ja kaikenlainen heikompien hyväksikäyttö.
Puhutaanhan heteroidenkin rakkaus-suhteista, homoja ja lesboja on aina ollut suunnilleen vakio määrä, miksi heidänkin rakkaudestaan ei voisi kirjoittaa jos se jotain kiinnostaa.
Lähes joka suvussa on homo tai lesbo, eivät kaikki tule esiin kun pelkäävät suvun tuomiota.
Minunkin lähisuvussani on homo, mukava hyvin pärjäävä mies, on ollut pitkäaikaisessa liitossa kumppaninsa kanssa.

Äänestä

Nythän pitää hävetä, jos on ihan tavallinen ja mieleltään tasapainoinen ihminen.
Pitää keksiä jokin sailainen pahe, joka paljastetaan suurin otsikoin.

On se vaan niin, että tämä homous menee pois muodista. Määrätyissä ammateissa viihtyvien on varmaan ihan pakko olla sinnepäin kallellaan, muuten ei ole arvostettu alalla. Mahtaa ärsyttää, jos on ihan normaali perheellinen, Koko perhe pitää varmaan salata.

Miltä julkimoiden lapsistakin tuntuu, kun vanhemmistä ei kumpikaan ole trasvestiitti tai julkihomo.
Kuinka ne kehtaavat edes tunnustaa vanhemmikseen mokomia taviksia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kumma nykyaika kirjoitti:

Onko se nyt ihan välttämätöntä kaikkien homojen ja lesbojen tulla kaapista. Miks ei ne voi pysyä siellä.
Minusta turhaa revitellä samaa sukupuolta olevien suhteita. Kai niitä on maailman ajan ollut, mutta nykyisin vaikuttaa olevan ihan muotijuttu ilmoitella sukupuolisesta suuntautumisestaan lehdistössä, niin kuin Pirkkokin teki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu