Minä haluaisin näyttää hienostuneelta kun menen pian Pariisiin ja pariisitarethan käyttävät aina vain korkokenkiä. Kuitenkin kaikkialla hoetaan, että turistin pitäisi kävellä matalapohjaisilla kengillä, koska kävelyä kertyy niin paljon.
Oletteko te pärjänneet Pariisissa korkokengillä?
korkokengillä Pariisissa?
6
867
Vastaukset 6
- No High Heels
En ole kokeillut korkokenkiä, koska olen mies. Ylihuomenna kuitenkin Pariisiin menossa matakorkoisilla mieskengillä.
- pariisista
olet pariisissa turisti.
paikalliset eivät ole turisteja.
turistit kävelevät paljon, jos haluavat nähdä kaupungin. suosittelen kaupunkiin tutustumista.
paikalliset eivät kävele yhtä paljon. naisilla korkeissa koroissa on auto tai lyhyt matka.
jos pariisitar tulee käymään helsingissä, et tule näkemään hänellä korkokenkiä. etelässä suositaan erittäin tyylikkäitä ja mukavia city lenkkareita. jotka eivät ole siis niinkään sporttiset vaan enemmän kävelykengän näköisiä. niisä voi olla laakeroitua nahkaa, kultaa, timantteja ihan mitä vaan! tai sit ilman mitään ylimääräistä.
kokeiltu on moneen kertaan käyttää korkkareita/huonoja kenkiä kaupunkilomalla. valittettavasti lopputulos on aina sama. jalat on tosi kipeet heti ekan päivän jälkeen ja lomasta ei pysty nauttimaan samalla tavalla ja joutuu turvautumaan julkisiin ja taksiin. hyvä puoli on se et on pakko ostaa uudet kengät :) mutta edelleen jalat on turistin tärkein osa ja mukavat kengät tärkein varuste.
asia erikseen on illallinen, teatteri-ilta, clubbailu tai vastaava. silloin on hyvä laittaa korkkarit. kannattaa siis ottaa mukaan.
tyylikäs on hyvä olla tyhmä ei.- Pariisin matkaaja
Mitä kenkiä käyttät yleensä? Mikä on matkasi ohjelma? kun osaat vastata näihin kysymyksiin, niin tiedät vastauksen omaan kysymykseesi.
Tunnen ohden kuvan kauniin naisen P********resta, joka on nähteni juossut korkkareissa koko assan laiturin :) Hänen valintansa Pariisiin lienee korkkarit. Muille en niitä suosittele.
- Fransee
Tuo on kaupunkilegendaa, johon itsekin uskoin, kunnes vietin pääsiäisenä muutaman päivän Pariisissa. Yleensä pariisittarilla oli järkevät ja mukavat kengät jaloissaan, sellaiset, joilla jaksaa kävellä pitkään ja reippaasti tai jotka pysyvät jaloissa kun ajaa skootterilla tai polkupyörällä.
Oli myös kenkäkauppoja, joiden valikoimissa ei edes näkynyt korkkareita. Ostin sieltä itsekin erinomaiset kävelyyn sopivat nahkakengät. En tainnut kauheasti erottua porukasta, koska kolme kertaa tultiin kysymään tietä.
Tietenkin sieltä löytyy kaikenlaisia ihmisiä ja myös hyvin eksoottisen näköisiä pariisittaria. - pariisilainen
Mistäähän sinä tuollaista olet päähäsi saanut ? 5 v Pariisissa asuneena en juurikaan kiinnittänyt huomiota siihen että siellä niemenomaan olisi sipsuteltu korkokengillä, ei yhtään sen enempää kuin esim Helsingissä tai Tampereella.. Näkeehän Helsingissäkin korkkareita.. sä olet turisti. Ei turisti hinostele, eikä paikalliset tujoittole sun kenkiä eika kukaan muukaan, niillä on muuta ajateltavaa arkisessa aherruksessaan. Kavsvata vaan itsellesi itseluottamusta ja tunge jalkaan vaikka crocsit jos tuntuu että niillä hyvä kävellä. Älä pilaa matkaasti snobbailemalla turhuuksista.
- JEsuisMOI
Jeps, Pariisissa nyt pari vuotta asuneena sanoisin, että ainakin Opéran alueen ja Defencen bisnesalueen (sekin vain virastoaikaan) ulkopuolella erotut helpoimmin ei-paikalliseksi juuri panostamalla liian trendikkääseen pukeutumiseen. Korkokenkiä ei todellakaan näy katukuvassa Tamperetta enempää ja esimerkiksi Tukholmaan ja ehkä jopa Hkiin verrattuna pukeutuminen on vähemmän trendikästä (pikemminkin klassista..).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831799
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.113940Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo114840En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset209684- 135646
- 56631
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä21614Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51572- 38568