sopiva??

Moi! haen parin päivän päästä kaverini talleilta 2 kania. En ole vielä ostanut kantokoppaa, koska aion ostaa sen vasta kesäksi kun matkustellaan mökille jne. Kysynkin et voisko kania kuljettaa vaiks pahvilaatikossa mihin on tehty muutamia noin 3 cm kokosii reikii ja täytyykö sinne laittaa vähän olkii tai heinäää pohjalle. matka ei ole kummiskaan hirveen pitkä noin 2 km.
499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..se kelpaa ihan hyvin, kunhan kanit eivät kerkeä järsiä itseään ulos siitä, ne ovat meinaa aika nopeita:) jos saat vaikka joltain tutulta lainattua kissan kantokopan niin se olisi tottakai parempi:)

Äänestä

Ai siis matkaa on 2 km, eikä 200 km. Itse haen pian uuden kanin (kun entinen kuoli hoitopaikassaan) yli 400 km:n päästä. Onhan pitkä matka pienokaiselle varmasti järkytys, mutta uskon sen selviävän siitä. Uusi pieni kanivauva tulee minulla jo olevan kanin kaveriksi totuttelun jälkeen, jos onnistuu. Eli kaksi kania vähintään on meidän perheessä, kun kanien ehdoilla muutenkin mennään.

Äänestä
  • Ensin oli molemmille kaneille omat kuljetuskopat, mutta viime aikoina paremmin varmaan viihtyivät matkat samassa kopassa, kun kuitenkin matkustaminen on kanille sen verran stressaavaa ettei se syö tai juo juurikaan matkan aikana.

    Äänestä

  • kanipluskani kirjoitti:

    Ensin oli molemmille kaneille omat kuljetuskopat, mutta viime aikoina paremmin varmaan viihtyivät matkat samassa kopassa, kun kuitenkin matkustaminen on kanille sen verran stressaavaa ettei se syö tai juo juurikaan matkan aikana.

    siis 2 km matka kestää noin 5-10 min. haen puput tänään. Jännittää kovasti! 

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pupsut-98 kirjoitti:

Moi! haen parin päivän päästä kaverini talleilta 2 kania. En ole vielä ostanut kantokoppaa, koska aion ostaa sen vasta kesäksi kun matkustellaan mökille jne. Kysynkin et voisko kania kuljettaa vaiks pahvilaatikossa mihin on tehty muutamia noin 3 cm kokosii reikii ja täytyykö sinne laittaa vähän olkii tai heinäää pohjalle. matka ei ole kummiskaan hirveen pitkä noin 2 km.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu