Uutta Avensista tässä ostamassa.
Halvinta perus-sedania olen ajatellut.
Vanteet kumminkin saisi olla jotkut kivat , valikoimaa olisi heillä vaan kolme mallia.
No, valitsen kai jonkun niistä.
Halvinta perus-sedania olen ajatellut.
Vanteet kumminkin saisi olla jotkut kivat , valikoimaa olisi heillä vaan kolme mallia.
No, valitsen kai jonkun niistä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9034399
Oliko sulla tarkoitus kysyä jotain vai vain todeta tilanne?
eikös sun kannattaisi jättää se avensis ostamatta, ja ostaa siihen nykyiseen autoon ne kivat vanteet, nekun näyttää olevan se tärkein asia, eikä itse auto? Ei se alkaenmalli 1,6 koneella siitä muuksi muutu vaikka mitä helyjä siihen koristeeksi laittaisit.
Kaikkitietävä mulkku se taas jaksaa aukoa päätään.
ei ole pakko lukea jos ei siedä ihan kauniisti esitettyä kommenttia!
Vilkaise tarvikevanne valikoimaa, niin on paljon enemmän vaihtoehtoja.
Ei kannata ostaa merkkiliikkeestä vanteita, pienetkin maksaa maltaita. Ostat jostain rengaskaupasta niin saat paljon halvemmalla ja vaihtoehtoja on vaikka kuinka paljon! Talvirenkaat sama homma, ei kannattaisi ostaa uuteen autoon liikkeestä, peltivanteen hinnalla saat samat renkaat aluvanteilla kun ostat rengaskaupasta ja muutenkin rengasliikkeet myy merkkirenkaat halvemmalla kun autokaupat!
Jotkut autoliikkeet tekevät rengaspaketeista tai vaikka pelkistä renkaista ja vanteista ihan kilpailukykyisiä tarjouksia, toiset taas ei. Jos ostat ns. tarvikevanteet, kannattaa ainakin varmistaa että ovat ns. suorasovitteisia, eli ei soviterenkailla. Joillakin maahantuojilla on rajoituksia alustan osien takuun suhteen jos vanteet eivät täytä valmistajan vaatimuksia.
Mikäs niissä soviterenkaissa on vikana?
Mulla ainaski on soviterenkaalliset (ATP) ja toimii hyvin. Soviterenkaat on alumiinia ja on sitte tiukka asennus.
Voipi olla hankala löytää suoraan käyviä vanteita tarvikemarkkinoilta, sarjatuotanto syistä.
Kannattaa kuitenkin selvittää mitä maahantuoja sanoo niihin. Kuten sanoin, eräillä merkeillä on rajoituksia vanteiden suhteen.