Söderkulla Helsingille

Anschluss2015

Mitä mieltä Söderkullalaiset? Itäkeskuksesta pikaraitiotie tai metro Mellunmäestä Östersundomin kautta.

3

753

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rebelius

      Hyvä ajatus. Ehkä sitten pääsisi sunnuntaisinkin sujuvasti Söderkullan kautta Helsinkiin. Siis täältä Nikkilästä. Jaa, mutta pitäisi joku syöttösysteemi kehittää ennen sitä. Ei taida tulla mitään. Koko Sipoo vaan Helsinkiin!

      • Harashoo

        tiedossa jo kaappauksen yhteydessä että Helsingin talous on niin kuralla että puheet metrosta ja kymmenistä tuhansista asunnoista oli alunperinkin pelkkää potaskaa. Tämä maa on hyvää vauhtia menossa kohti vanhaa kunnon NKP järjestelmää.


    • liikenneväline

      Ehdottamasti kannatettava ajatus. Tulevaisuuden kestävä liikenneyhteys on kiskot. Autoliikenne lisääntyy koko ajan eikä ole kaukana aika, jolloin tiettyinä vuorokaudenaikoina turvaväliyhtenäinen, Soderkullasta Vartiokylään tietä 170 vielä nopeusrajoitusten puitteissa kulkeva autoketju on tosiasia. Pitkiä letkoja menee jo nyt.

      Ratainvestointi on tottakai tähtitieteellinen ja vaikeasti perusteltavissa mm. matkustajamäärillä. Sipoossa vastustajilla on jo kuuluisaksi muodostuneen perinteisen NIMBYilynsä tueksi hyvät argumentit, koska he tuijottavat nykypäivää tai korkeintaan huomista. Ruotsin kaukokatseiset investoinnit rautatieverkkoonsa ovat omaa luokkaansa ja hyöty tulee vasta kaukana tulevaisuudessa. Miten heillä esim. nykyisillä matkustajamäärillä kaksi (!) raidetta valmiuksilla nopeille junille pohjoiseen on perusteltavissa? Ei mitenkään. Mutta taustalla jyllää visio lentoliikenteen kanssa kilpailevalla ympäristöystävällisellä liikennemuodolla, joka pistää pohjoisen elinkeinoihin vauhtia.

      Suomenlahden rannalle helminauhamaisesti sijoittuva kiskoilla yhdistetty pikkukaupunkiverkosto voisi olla hyvä visio, joka tosin on myrkkyä niille, jotka haluavat asua täysmaaseudulla kaupungin liepeillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe