Voisiko ajatella että Suomeen tulevat pakolaiset ja muut erilaiset suomeen pyrkijät sijoitettaisiin täällä maanviljelystilojen aputyövoimaksi koska kaikkihan tietävät että alalla on työvoimapulaa? Näin ylityöllistetty viljelijä saisi työvoimaa ja kuntien ei tarvitsisi maksaa pakolaisten toimeentuloja,koska viljelijä voisi hyvin vaatettaa ja ruokkia nämä hätään joutuneet ihmiset tukiaistensa vastineena,kunnat voisivat tukea jollain tavoin viljelijän rakentamaa,pakolaisten asuinsijoja näille tiloille,näin oppisivat myös heidän lapsensa suomalaiset tavat,tehdään työtä että saadaan leipää ja maaseutu saisi lisää pontta työlleen,joka on arvokasta Suomalaisille jotka haluavat kotimaisia tuotteita pöytäänsä.
Työhön maatiloille..
Lainaaja..
37626
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Myös kaupunkilaiset jotka savat asumistukea voivat ottaa pari pakolaista kotiinsa tukiensa vastineeksi. Samalla he auttaisivat erilaisissa kodin askareissa. Myös yrityksillä jotka saavat jotain yritystukea säädettäisiin tälläinen velvollisuus.
ei asumistukee voi verrata miljoona omistajan maataloustukiin ei misään vaihee tarkistuta pääs taitaa olla pahastikin viallinen kun noin sontaa laskettelet,,
---
----
-----
----
on kaikin puolin edullisempi vaihtoehto
Kenen kannalta?
ÄLÄ NYT HULLUJASI PUHU,,,EIHÄN VILJELIJÖILLÄ OLE TÖITÄ ITSELLEENKÄÄN, KAIKET TALVET MAATAAN UUNINPANKOLLA, OPPISIVAT VIELÄ PAKOLAISET SAMAT TAVAT,,,,
Niille antaa maatilat valtion maista niin rahahuolet ja muutkii lähtis kerralla.Ei tarttis kieltäkään opetelle kun kaks sanaa:Lisää tukee!
ei mitään tiedä niin voi kyllä jättää vastaamatta.
sossurahoilla kulmakuppiloissa ja jos niille työtä tarjoo on on vaikka mitä kremppaa ja vaivaa. Suomessa jäis marjat poimimatta ja vihannekset maahan jos ei olis venäläisiä ja virolaisia pelloilla. Metsiin jää miljoonien arvosta marjoja ja sieniä vuosittain, eipä näytä suomi ihmistä kiinnostavan. Thaimaasta pitää marjan poimijatkin kuttua kyllä on noloo
Joo,,kyllä ne pitäisi viljelijät velvoittaa poimimaan ne marjat. Eikä niille tarvisi mitään maksaakkaan, ovat jo palkan saanet tukien muodossa, saataisiin edes jotain hyötyä yhteiskunnalle niistä tuista..
ölvökki aina osille joutuu kun jotain kasataan, mutta jos joutuu jotain itte tekeen niin jopa alkaa äläkkä
sekä filippiiniläiset. Kukas muu? Muutenhan kaikki marjat jäisi metsään.
Eihän kaupunkilaisen vapaa-aikaa saa millään marjanpoiminnalla häiritä, sosiaalipummeista puhumattakaan.
pahan päivän varalle
töitä maatilalla
Siitä kun isännät istuu kyläkuppilassa, leikkimässä yrittäjää, ja kittaamassa keskikaljaa, kaiket päivät.
vuosikymmeniä sitten.
tuo sulhanen ja morsio ,
pienessä pilvessä asioi,
ja valheella hekumoi
ain keksimässä lorujaan.
asvaltti viidakkoon , jos tarkoitatkin
asvalttiviljelijöitä
-
-
aloittajan kommentia. Täytyy ihan rasistisesti sanoa että suomalaiset ei tee sellaisia töitä mitä maahanmuuttajat tekee. Kaikki kunnia maahanmuuttajille.
Poimii hirviä pakastimeen kaikkien työkiireidensä lomassa.
sitten hyvää lihaa monenlaisiin ruokiin.
hirveä jahtasin, mukana 20 miestä vain kolme viljelijää loput muiden ammattien edustajia. Yhtään ölvökkiä ei ollut paikalle vaivautunut vissiin kaljakiireitä vai mitälie, kyllä sitten kulmakuppilassa ulistaa ettei sitä hirvelihaa saa mtenkään kun jussit vaan kaikki hirvet tappaa.....
Valitettava totuus, että yleensä hirviseurueessaa on nykyään eläkeläisiä ja työssäkäyviä - maanviljelijät ei vielä tähän aikaan hirvimetälle jouda, kun on ulkotyöt kesken ja karja hoidettavana. Toki poikkeuksia on, mutta kyllä vuosvuodelta porukat pienenee, ja juuri aktiiviviljelijät jää pois missä niitä seurueessa on.
metsästäjien imagon kannalta, vähenee puheet mönkijöillä ja lavamaasturilla kaahaavista öykkärimetsästäjistä
Jutussa puhuttiin "50-vuotiaasta miehestä". Eikö niitä muualla asuvia sanota miehiksi tuossa iässä kuin maalaisia?
hirviporukkaan jossa on 22 "jäsentä". Sattumalta olen ainoa maajussi, toiset ovat erilaisissa ammateissa, mutta kaikilla on metsää paikkakunnalla. Punaisia pöksyjä en ole enemmälti huomannut, mutta pakolliset metsästysvarusteet on tietysti kaikilla.
Usein mukana ajoketjussa on myös kesäasukkaita ihan liikunnan vuoksi, heidätkin toki kutsutaan aikanaan hirvikeitolle. Metsästys tapahtuu viikonloppuisin, joten se sopii työssäkäyville hyvin.
Totta on, että joskus vuosikymmeniä sitten hirvenmetsästys oli pääasiassa maajussien hommaa, mutta metsistäkin on enää pieni osa maajussien omistuksessa, että niin maailma muuttuu Eskoseni.
Kyllä on hektistä hommaa hah hah haaa.
-
-
-
-
on hyvä..