Koirankopille rakennuslupaa?

>:>:>:>

Eli tarvitseeko n. 10 neliön kokoinen koirankoppi varastolla rakennuslupaa?

5

939

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 562

      varmaan samaan kategoriaan leikkimökin kanssa, eli ei tarvitse.

    • hbbb iu phöui h

      Toi 10 neliöö on monesti sellainen raja, että ei se vaadi lupia, se nyt riippuu. Ja omalle maalle nyt tieten saa kyhäillä aika vapaasti kömmänää ja liiteriä. Mutta sekin nyt sittten riippuu kaikenlaisesta, iso kaivanto, vesi ja viemäri jne, jopas alkaa tarvitsemaan lupia. Tai jos on syojeltu pihapiiri tms.

      Utele kunnasta tai yhtiöstä, nettipalstoilla kukaan ei voi tietää täsmälleen sun asioitas.

      Ainiin. Monilla paikoin ongelmana on pikkuvarastot talojen vierissä. Ja kylmät autokatokset. Ne kun vuosien varrella kasvaa kiinni rakennuksiin ja muuttuvat lämpimiksi asuintiloiksi, muka salaa. Laittomia kaikki tyyni nykyään, ei ehkä alunperin..

    • rakennusjärjestys

      Kunnan rakennusjärjestyksestä löytyy, mihin rakennelmiin ja rakennuksiin lupaa tarvitaan ja mihin ei.

    • kallis

      aika iso koira sulla! 10 m2 = 2m x 5m!

    • Suunnittelija-Simo

      Vantaalla, Espoossa, Turussa, Lahdessa - älä rakenna mitään, koska lupa-asiointi lähes mahdotonta. Tämänkaltaisiinkin kohteisiin tarvitaan perustussuunnitelmat , jäykistyssuunnitelmat ja kaikki mahdolliset liput ja laput. "Rakennusvalvonta- palvelee kaupunkilaista" = pomppottelua eri lappujen kanssa. JOS ALATTE RAKENTAMAAN ESIM. AUTOTALLIA7TALOUSRAKENNUSTA, VARATKAA LUPAHAKEMUKSIIN VÄHINTÄÄN VUOSI AIKAA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      318
      8190
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      101
      6433
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3693
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      75
      2646
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2520
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2383
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2226
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      115
      2114
    9. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1603
    Aihe