niin vähän..

hei! tietääkö joku parempaa palstaa sardiniasta??

täällä on niin vähän tietoa ja keskusteluita ja kaikki kaiken lisäksi ovat melko vanhoja juttuja..
3850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

keskustelijoista!:)
eli ei kun juttelemaan Sardiniasta, täällä ainakin yksi jota ko. saari kiinnostaa..
Olen muita palstoja katsellut ja kysellytkin jotain Sardiniasta mutta ei oikeen ole ollut Sardinia-keskusteluja. Kaupoistakaan ei oikeen löydy vain Sardiniasta kertovia kirjoja, sääli :(

Äänestä

Oltiin viime kesänä Sardiniassa n. 4-5 päivää omaehtoisella matkalla autolla. Mentiin saarelle Civitavecchiasta Olbiaan, joka on saaren pohjoisosassa. Matka saarelle kesti n. 7 tuntia ja aika meni mukavasti kun pystyi myös yläkannella ottamaan soolista. Sardiniassa keskityimme enemmän saaren pohjoisosaan , olimme Baja Sardiniassa 2 yötä ja kävimme myös täällä rikkaiden satamassa Porto Cervossa mutta vain käätymässä..:) Sitten menimme sisämaahan Tempio Pausaniaan jossa yövyimme 2 yötä. Pohjoisessa on rantaa rannan vieressä ja meillä ei ollut mitään varauksia vaan valitsimme hotellin aina vähän niin kuin rannan mukaan. Baja Sardinia oli erittäin mielyttävä pieni lahden poukama jossa oli rauhallinen ranta ja mielyttävät ravintolat. Sisämaan Tempio oli ehkä hieman pettymys mutta oli kuitenkin kiva käydä. Sisämaa aikakin pohjoisessa on kuin jostain lännen leffasta , erittän karua ja kuivan näköistä. Välimatkat ovat aika lyhyitä, joten päivän aikana ehtii moneen paikkaan. Edellisenä vuonna olimme Elballa, joka on myös siisti paikka vaikkakin lyhyen etäisyyden takia mantereelta enemmän bilepaikka. Matka Elballekin oli kalliimpi kuin Sardiniaan. Sardiniasta pääsee muuten myös Korsikalle lautalla joka lähtee Santa Teresa Gallurasta. Alla linkki eräälle Sardnia - sitelle.

http://www.sardinia.fi/fi/

Äänestä
  • Sardiniaan pääsee Helsingistä näppärästi Finnmatkojen lomalennoilla. Hotelleita ja muita majoitusmahdollisuuksia saarella on yllin kyllin ja ainakaan alkukesästä varauksia ei tarvitse tehdä etukäteen vaan voi yöpyä siellä missä parhaiten viihtyy. Kiersimme toukokuun puolessa välissä saaren pohjoista puolikasta. Itärannikko on täynnä valkohiekkaisia lahdenpoukamia ja pieniä omaleimaisia kyliä. Länsirannikkolla on aika jylhää ja rannikko avoimempaa. Itse viihdyimme paremmin lasten kanssa itärannikolla, koska siellä rannat meidän mielestämme olivat lapsiystävällismpiä. Lapset otetaan kaikkialla mahtavasti huomioon.

    Sisämaasta - hieman Nuoron kaupungin ulkopuolelta löysimme viehättävän maatilamatkailukohteen nimeltä agriturismo Roccas. Sieltä oli huikeat maisemat alas laaksoon ja mahtavaa ruokaa, joka valmistettiin avotulella. Harvoja paikkoja, joissa osattiin englantia. Ehdottomasti käymisen arvoinen paikka.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


menossaelokuussa kirjoitti:

hei! tietääkö joku parempaa palstaa sardiniasta??

täällä on niin vähän tietoa ja keskusteluita ja kaikki kaiken lisäksi ovat melko vanhoja juttuja..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu