minä tästä kesän tulosta mitään ymmärrä. Almanakan mukaan pitäisi olla kevät parhaimmillaan, mutta melko hyytävää tuulta ainakin täällä pitelee. Västäräkistä pitäisi olla vähäsen, onko se sama kun hurjin hurtta aloittaa uimakauden?
Lumikellot on kyllä kukkineet, sinivuokkojakin nähty, narsissit pukkaa vartta. Korvasienistä ei vielä havaintoa :)
Mukavasti siis keikkuu, keikkuu, keikkuu....
Joko olette selättäneet kevään ensimmäisen karnevaalin?
Lumikellot on kyllä kukkineet, sinivuokkojakin nähty, narsissit pukkaa vartta. Korvasienistä ei vielä havaintoa :)
Mukavasti siis keikkuu, keikkuu, keikkuu....
Joko olette selättäneet kevään ensimmäisen karnevaalin?
Vastaukset 41
Vanhimmat
yhtä koleaa.
Aurinko on paistellut vaikkakin tuullut reippaasti.
Karnevaali oli selätetty jo vappupäivänä;)) Nyt suunnitellaan jo ensi pyhää eli äitienpäivää.
tuo äitienpäivä olla ensi sunnuntaina. Mä olin jotenkin ajatellut sen viikkoa pidemmälle :) Pitänee ruveta väsäämään jotain xtra-hyvää viemisiksi :)
Mieleni tekisi mennä veneretkelle äitienpäivänä, mutta kun ei oikein voi tuota jälkikasvuaan loukata..vai voiko?? Siinä sitä taas pulmaa kerrakseen. Toisella on epämääräiset työajat ja toinen tekee taas niin paljon kuin kroppa sietää ylitöitä....niin sitä vain ettei ole kirkossa kuulutettuna että tulisivat samana päivänä moikkaamaan muoriaan. Eli taitaa taas mennä koko viikonloppu äitienpäivään. Perjantaina täytyy käydä oman äidin haudalla viemässä kukat ja mieheni menee siskonsa kanssa anopin haudalle pyhänä.
tuossa nyt puhuta äitienpäiväästa? Eli siitä, mitä äiti haluaisi tehdä? Kyllä minä jälkikasvuna ilman omia lapsia ainakin olisin valmis hyväksymään äitini suunnitelmat :) Ja jos olisin äiti, niin kysyisin varmaan niistä jäkikasvun aikatauluista :)
"Äipänpäivä" ensin hautuumaalle ja kiireen vilkkaa laittaa kotii ruokaa;))
on onneksi elossa :) Joten pääsen hemmottelemaan siskon kanssa :)
Äitii vai onkohan se Äitien tehtävä hemmotella jälkikasvuu:)
hemmotella omaa äitiä :) Ja onneksi tiedän, mikä erityisesti ilahduttaa :)
loukkaa jälkikasvua jos kerrotkin meneväsi veneretklle, päinvastoin. Uskoisin, että heistä on mukavaa, kun sinulle on järjestynyt sellainen kiva merireissu.
siintä Äitisi varmaan tykkää;)
:)))))
Mun Äiti on tosin maailman paras :)))
osas tehä maailman parhaat lihapullat, kaalilaatikon, karjalanpaistin ja kaikenmaailman leivonnaisii:))
vaan. Kuis hurisee Kotka-Karhula akselilla ?
on tuo 7-tienoo,,:))
ei koskaan ole ollut maailman paras keittiössä, tosin kukaan ei osaa tehdä parempaa pottumuusia :)
ole hyvä, että asutaan Suomen oloissa etelässä, ettei esim, kun Ursa lähes jäämeren rannalla. Hui.
Aivan, mitä te siellä etelän lämmössä valitatte! ;D
Pukelille.
Ei tää niin hurjan autuasta ole asua tässä ison tien varressa:)
kunnon pöllyt päälle välillä kun tupruttelee noi rekat melkein ikkunan alla...luojan kiitos ettei sitä oo taas tapahtun pitkään aikaa...aika jännä että täällä koti nurkiltakin porukkaa =)
lumet on sulaneen jo melkein kaikki. Västäräkki tepsuttelee pihalla ja peipponen visertää. Mikäs on etelän ihmisen ollessa :))))
Kerran Kuusamon puolisukulaiset aikoinaan pyysivät muuttamaan sinne.
No, hyvä ettei muutettu maisemista huolimatta, reippaasti pitempi ja pimeämpi talvi, kun meillä.
täälläpäin ja mukavaa.
Mun äiti keitti maailman parhaan lihakeiton ja laittoi maailman parhaan lihalaatikon.:)
IEi päästy edes pitämää kesäkuden avajaisii oli sen verran kehnot ilmat;)
toivottavasti oli silti hauskaa :)
jatkua hänellä vielä tänäänkin vähän kuullostaa siltä, mutta kerranhan täällä vain eletään joten surut pois ja ilo pintaan :)))))))))))))))))) Skool.
Usko almanakkaan on mennyt jo aikoja sitten. :D Nolla astetta ja vuorotellen sataa räntää, lunta ja vettä, no sentään oli vasta vappu eikä juhannus.
Telkkua on tullut katsottua aika paljon, on saanut deletoitua aika paljon ajastettuja ohjelmia jotka on unohtunut katsoa. Ja katsottiin se Knowing-elokuva, ei siitä mitään omaa suosikkia tullut mutta olihan tuo ihan ok.
suuri ihme tuo uskonpuute almanakkaan :) Tiedä häntä, onko tämä kevät edes niin hirmu poikkeuksellinen... Nyt olen kyllä hiukka pihalla tuon elokuvavinkin kanssa ???
Mistä sitä enää tietää mikä on poikkeuksellista ja mikä normaalia. :)
Niin sellainen leffa kuin Knowing, eli Suomessa näköjään Tieto. Piti mennä katsomaan se elokuviin mutta jäi silloin menemättä. Oli minusta alussa ihan hyvä, mutta meni överiksi, en tykännyt lopusta.
ennen "vanhaan" tämäkin talvi oli vain kunnon talvi. Nyt se tuntui olleen oikein "talvien talvi". Melkein ydintalveen verrattavissa siis :) Tuo Tieto on kyllä vieläkin ihan tuntematon leffaelämys, mutta tämän talven jälkeen eiköhän siitäkin selvitä :)
Meilläpäs on vieläkin kinoksii:)
niin on muuten meilläkin, tosin hyvin vähissä paikoin :)
Hyviä Unia!
on miettiä kevättä jos on läski???? Kevät ja kesä kuuluu hoikille
tuossa kommentissa oli ???
tuossa kommentissa sitte oli ???
keväästä ei kropasta!
siinä se elintason erot on hyvin havaittavissa:)
http://www.youtube.com/watch?v=ovQ6LWVc6r8
Toist se o sinul, eT sula iha hetikäs.
http://www.youtube.com/watch?v=oWyjsEMq74g&feature=related
lepposia:)