Ollaan lähdössä elokuussa (kuuma ajankohta) Bahia Feliz:iin kahden pariskunnan voimin. Saatiin hyvä tarjous ja tasokas hotelli. Nyt kiinnostais yhteydet Inglesiin, kun sielläkin tulee varmaan 2-3 kertaa käytyä. Taksimatka on ilmeisesti edullinen/lyhyt Bahiasta Inglesiin? Onko Bahia Feliz:ssä ilta/yö-menoa? Entäs hintataso (alkoholi/ruoka)? Reissu tulee olemaan pitkälti rentoilua melko kosteissa merkeissä.
Gran Canaria
MSI
156765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Olimme kolmisen vuotta sitten Cran Canarialla Bahia Felisissä, Monte Felis nimisessä hotellissa. Voin sanoa, että rauhallista oli, kannatteis varmaan mennä iltarientoihin Inglesiin...matkahan ei tosiaankaan ole pitkä, ainoastaan 7km, joten taksikyyti ei maksa paljoa. Onhan siellä Felisissä tietysti jotaki menoa, mutta epäilen ,että teitä tyydyttävää...paremminkin lapsiperheille.
Joo. Olin kans lomalla Playa del Inglesissä ja kun käytiin tuolla Bahia Felizissä, niin aika rauhalliselta näytti. Taksimatka Bahia Felizistä maksaa varmaan noin 6-7€ joten ei mikään kallis hinta... Hauskaa lomaa!
Hyvä juttu tuo taksin edullisuus... Kandeeko se hinta sopia taksikuskin kanssa lähdettäessä? No, melko sama, jos hinta on alle 10€ per suunta... Luulen että muutamia kertoja tulee käytyä Inglesissä sekä päivisin että iltaisin.
Kiitti vastauksista. Kaikki info kelpaa tietty edelleen!
Tuskin tarvitsee sopia noin lyhyestä matkasta hintaa, päätä itse. Jos kuitenkin käytte esim. Puerto Ricossa niin hinta kannattaa sopia etukäteen. Se tulisi maksamaan varmaan noin-15-20€, mutta suosittelen että Puerto Ricoon matkustatte Bussilla. Se maksaa vain 3€. En ole tosin varma millaiset bussiyhteydet Bahia Felizistä on mutta menkää vaikka taksilla Inglesiin ja sieltä Puerto Ricoon. Tällöinkään matkan hinnaksi ei tulisi kuin n.10€
Paljonko kannattais ottaa rahaa mukaan viikoksi? Tuliaisia ei varmaan ostella kuin vähän, kunhan syödään ja juodaan reilusti; otetaan rennosti. Jossain sitten tulee tietty poikettua, ravintoloiden lisäksi...
ja tarpeeksi on 70euroa per päivä. pari kymppiä menee ruokaan ja ne loput onkin sitten varattu juomille. jos haluu ostaa hotelille jotain sitten niissä baareissa on yhtä kallista kun suomessa. mutta jos sun budjetti on 500euroa niin sen pitäis riittää, ellet sitten haluu olla kännissä 24h7
itse olin just playa del inglesissä ja rahaa meni viikon aikana 1000 egee enkä ostanut kuin 150 eurolla vaatteita et repikää siitä. kallis paikka!halpaa ei ole ku ajaa taksilla....tuli kyllä joka päivä otettua jonku verran..
No eihän se mikään iso paikka oo joten ei siellä kauheesti mitään menoakaan ole. Broken dreams varmaan paras baari. Inglesiin voi reippaana vaikka kävellä...itse tehtiin niin. matka ei tunnu lainkaan pitkältä kun saa katella maisemia. Bussillakin pääsee ja taksithan on halpoja..mutta suosittelen kävelyä ranta katuja pitkin.
Vai että broken dreams??
olen ollut töissä siellä enkä suosittele!!! jos rotat on ok niin sitten..hygieniasta ei tietoa eikä paikallisia lakeja seurata verot, palkka, henkilökunnan vapaapäivät.
Olin muutama viikko sitten kyseisessä paikassa.
Inglesiin pääsee vaivattomasti taksilla,n 5 € / suunta.
Bahiassa ei varsinaista yöelämää, muutama musiikkibaari.
Hinnat hotellien kaupoissa onkin sitten ihan älytöntä....kannattaa ostaa Inglesin isoista marketeista tai vuokrata auto ja käydä saaren pohjois-osissa,hinnat paljon huokeampia.
Mutta kokonaisuutena ihan jees paikka...
Kun kerran ollaan elokuun lopulla lähdössä, niin ilmeisesti lämpötilat on melko korkealla...? Hotellihuoneissa (Monte Feliz) ei kai ole ilmastointia, mutta kai sitä pärjää? -Millaiset oli kelit maaliskuulla?
Siis kannattaa muovikassikaupalla raahata naposteltavaa/juomaa Inglesin suuremmista marketeista? (hintojen vuoksi)
Olimme siis tässä samaisessa hotellissa, minne olette tekin ilmeisesti menossa. Meillä oli 2mh ja olkkari/keittiönurkkaus, kummassaki makuuhuoneessa oli jalallinen tuuletin,jonka sai päälle milloin itse halusi. Kuumaa oli...eka yöt meni valvoessa helteen kanssa ja loppuviikko, kun oli palanut jokapaikka eikä saanut nukuttua. Ilman sandaaleja ei ollut asiaa edes uima-altaalle, jalkapohjat siinä paloi..mutta hauskaa ja mukavaa oli hyvät lomat vaan teille ja meikäpoika lähtee heinäkuussa Rodokselle.
Meillä on parvekkeellinen yksiö siellä Monte Feliz:ssä... Voi olla että hotellihuoneessa tulee tuskaisat ensimmäiset yöt, mitä nyt sinne nukkumaan ollaan sitte menossa... Kandee vissiin varoa päivisin, ettei pääse palamaan siellä auringossa. Toisaalta on Suomessakin ollut kesää siihen elokuun loppuun mennessä, että voi olla pienempi se "lämpöero" kuin jos menisi talvella. -Paljon suojakerrointa sun blockiin?
Me kävimme siellä elokuunpuolivälissä ja vaikka pohjarusketusta oli saatu jo suomen kesästä, ei niitä lämpöjä voi verratakaan on ne niin erilaisia, siellä se aurinko paistaa todella kuumasti, Parvekkeella käväisy jo tuntui hipiässä. Suojakerroin oli meillä 15 ja veden kestävä ja siltiki levitimme voidetta vähäväliä iholle. Koko viikko oli hellettä, mutta auringon palvojalle se on todella hyvä paikka.
Bahia Felizissä ei ole menoa ollenkaan. Käytiin me siellä ehkä yhtenä iltana kerran "bilettämässä" ja syömässä, muuten mentiin aina joko taksilla tai bussilla Inglesiin. Mut muuten Bahia oli kiva, rauhallinen ja siisti. Ennemmin valitsen rauhallisen paikan jossa voi nukkua yöt ja ruskettua päivät, illaksi voi sit lähteä ihan mihin vaan. Taksimatka kesti ehkä vartin verran ja maksu jotenki vaihteli joka ilta (kuskista tai asiakkaiden humala-asteesta riippuen?? )Ei kuitenkaan mitään ältzin kallista. Bussi oli melkeen ilmainen.
Ja mahtava vesipuisto siellä Inglesin lähellä, suosittelen! Hintataso ei mikään halpa. Viinipullo ravintolassa puolet halvempi kuin suomessa mutta ruoka about samoissa. Kaupasta saa tosi halpaa viiniä! Ihan tosi loistoreissu oli meillä, pitäkää hauskaa!!!