Omistan Canon MP 540 monitoimilaitteen. Laitteessa on yht. 5 patruunaa. Kaikista patruuneista on nyt väri loppu. Vaihdoin mustan väriä sisältävän patruunan.
Tulostus ei silti onnistu Pitääköhän kaikki patruunat olla täynnä vai eikö riitä että pelkästään mustaa väriä on jäljellä?
Mistähän löytyy tulostimen asetuksista toiminto :"käytä vain mustaa väriä"? Aikani hain, muttei löytynyt.
Mustavalkotulostus
2
769
Vastaukset
- auttaja112
Aika usein tuota ei tulostimista löydy poikkeuksiakin tietysti on. Usein ne on ohjelman tulostus asetuksissa, kun etsii.
Tulostaako se siis tyhjän paperin vai ei edes yritä.
Tuokin on joskus hyvä huomata että väriä kuluu ihan turhaan joskus. Jotkut tulostimet saattavat tehdä mustat tekstitkin niistä väripatruunoista käyttämättä yhtään mustaa. Sekoittamalla cyan magentta keltainen keskenään syntyy mustaa( ei täydellinen musta vaan väri vivahteita saattaa huomata jos luupillakin katsot. - Toivo_Isänmaa
MP-780, jossa käsittääkseni sama tekniikka, ei onnistu pelkka mv-tulostus. Yksikin väripatruuna loppu niin tulostus pysähtyy siihen.
Suhteellisen riittoisia kyllä nuo musteet. Olen käyttänyt 112.comia nyttemmin pääasiallisena hankintakanavana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521787
- 621722
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101258- 611071
- 491034
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41775Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118637Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86630Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32607- 38566