Onko siitä haittaa jos lentolipusta puuttuu toinen nimi esim. passissa lukee Ville Juhani Virtanen mutta lentolipussa vain Ville Virtanen. Pääsekö tällaisella lipulla lennolle?
Lentolipusta puuttuu toinen nimi
qwerty34215
54360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varmaan raiskilla lähdössä?
Lentolippuun merkitään vain ensimmäinen nimi, joten ei ole mitään ongelmaa. Joihinkin kohteisiin lennettäessä voi tulla ongelma, jos lipussa on Juhani Virtanen (jos Ville käyttäisi tätä kutsumanimenään) ja passissa Ville Juhani. Mutta sinä pääset lipullasi lennolle, hyvää matkaa vain!
kiitos vastauksesta
Kenttähenkilökunnalla on ohjeet käyttää järkeään. Sukunimen pitää yleensä olla oikein (= sama kuin passissa tai muussa henkilöllisyystodistuksessa), etunimen ainakin suunnilleen. Sallivuuden aste vaihtelee. Suomessa ja yleensä Euroopassa ollaan vähemmän tarkkoja kuin esimerkiksi Usaan matkustettaessa.
Toinen etunimi ei yleensä ole tärkeä. Eiväthän kaikki nimet välttämättä edes mahtuisi käytettävissä olevaan tilaan.
Jos kuiteskin olet oikeasti Ville Virtanen, niin olisi ihan fiksua kirjoittaa myös toinen etunimi. Muuten voi nimittäin käydä niin, että lennolle on tulossa kaksi Ville Virtasta eli kahdella matkustajalla on identinen nimi. Silloin systeemi automaattisesti poistaa toisen varauksen 'päälleekkäisenä'. Matkalle pääsee se Ville Virtanen, joka ensimmäisenä checkaa sisään. Toinenkin *voi* päästä jos tilaa on ja kaikki ovat hyvällä tuulella jne.
ei itselläni ole koskaan ollut ongelmia tästä