Olen ostamassa 1,8 Terra Sedania, vuosimalli 99. Autolla on ajettu 69 tkm, yhdellä omistajalla ollu. Mitä mieltä olette? Kyseessä on varmaankin ihan luotettava peli?
Tämän ikäisissä Aveissa taisi olla tyyppivikana etujarrupalat, joista lähtevä materiaali ruostutti jarrulaikat. Lienekö muita tyyppivikoja? Onko herkkä ruostumaan jostakin kohtaa? Onko kova kulutus?
Tämän ikäisissä Aveissa taisi olla tyyppivikana etujarrupalat, joista lähtevä materiaali ruostutti jarrulaikat. Lienekö muita tyyppivikoja? Onko herkkä ruostumaan jostakin kohtaa? Onko kova kulutus?
Vastaukset 6
Vanhimmat
se ollut juuri tämä 1.8 laihaseosmoottorinen joka veti kulutuksessa pohjat Tuulilasin:n kestotestissä päihittäen pykälää pienemmän mitsun GDI:n, lähennellen kokoluokkaa pienemmän talousihmeen seat dieselin lukemia.
Niistä kohdista josta maalipuuttuu ruostuu herkimmin.
Kyseessä on laihaseosmoottori, tehoja yhtä paljon kuin 1,6 litraisessa, mutta vääntöä enemmän. Ja viritysaste luonnollisesti pienempi ja toivottavasti sitä kautta myös kestävyys parempi.
Sehän on selvä että pelti ruostuu siitä kohti mistä se on paljaana, mutta ei kai autoon käsittelemättömiä kohtia jätetä? Tarkoitin ruostumisella korimallille tyypillisiä heikkoja kohtia, mitkä olisi syytä vaihdokista tarkistaa...
kannattaa paikat mihin kivet osuvat, lokasuojien reunat(sisä), helmat ja niin edelleen, sekä tunkin nostokohdat. Takaluukun ympäristöstä voi löytyä myös(farmari), sekä nämä perinteiset ovien alareunat=väliin voinut jäädä jotain kun vetää oven kiinni. Katsii tarkistaa tuulilasin ympäristö jos tuulilasi vaihdettu. Pohjaahan avessa ei ole massattu kuin puoleenväliin asti reunoilta joten se kantsii tarkastaa ja suojata.
Tiettävästi ilman ulkoista syytä ruostuvia kohtia ei pitäisi olla. Eikä nuista kiveniskuistakaan ihan kovin herkästi ala ruostua.
105tkm takana:
-ohjauspylväs
-iskarit eteen
-jarrupalat/levyt
-kylkilistat
-akku
-molemmat grillit
-pientä nitinää&natinaa kojelaudasta
-koiranluut vaihdettiin juuri 105tkm huollossa kuten kaikki hihnat(kuuluu huolto-ohjelmaan)joten kallis oli huolto!
Hiljainen
OK ajaa
Vie paikasta A paikkaan B varmasti
Hyvä kone ja kulutus kohtuullinen, ajotyylistä kiinni
lähtenyt kerran irti (-99 1.8 Sol sedan). Kulutus saa hymyn huulille. Ks. myös "Kannattaako ostaa avensis?"
Grillit olivat minunkin yksilössäni rikki. Sähköt tulee muttei lämpiä. 1.8 litrainen vm 99 on laihaseoskone. Mittaristossa oleva Econy valo ei kuitenkaan pala. Lienekö lamppu palanut vai seoksen säädössä jotakin vikaa?