Kauniita mustalais lauluja

Nämä miehet eivät ole profeja, mutta laulavat mielellään yhdessä.
Muutenkin kivan tuntuisia kavereita.

http://www.yle.fi/player/player.jsp?id=510623&locale=#

Hyvää keväänalkua kaikille
61277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hienoja lauluja tosiaan.
Lisää linkkejä, kiitos ja Kaunista kesän odotusta Sveitsin maalle.

Äänestä
  • viesti ei tullut minulta.

    Äänestä

Olette se on tunnustettava. Olette hyviä siinnä.

Äänestä

Viitaten aekasempaan keskustelluun: Kyllä vaen oot tietäjä; "kaemahan" tua ol vaahissaan, vuojenajat vuan näkkyy sekottavan...Mutta tuannoin kysyit niistä lastenlaaluista. Näetähän minnäi lapsillen laaleskelin ja pistelin omian sekkaan ja "täävvestä män niinku viärä raha". Versijoita on varmaan usseita, tässä yks, siis toinen säkkeistö tupakkirullaan:

Mistäs tunsit meidän portin?
Näin teidän uuden portin.
Haka alla, pyörä päällä.
Karhuntalja portin päällä.

Oiskoon "Aa aa allin lasta" kolomas säkkeistö, ainain sävel lie sama ja vielä ois sammaan syssyyn:

Tii tii tikan poika
löysi tieltä nauriin.
Tuli tuhma talonpoika
söi sen tikan nauriin
Tikka se itkeä tillitteli
vaan talonpoika se nauroi.

Tämä kyllä minua penskana suretti. Jotensakkii murheellinen kertomus... Mutta toevottelen tässä Hyvvee Äetienpäevee sinne Veihtiin!

T. Hilima

Äänestä
  • Voi paljon kiitoksia laulunsanoista. Tänään poikani oli tyttöystävänsä kannssa luonani illalisella. Hän kertoi minulle, että poikani nukkuessaan usein hieroo kämmenellä oikeeta silmäänsä. Kysyi onko tämä tapa jo vauvaajasta. Näytin hänelle valokuvan, jossa poikani pitää pehmeetä sideharsovaippaa sivuittain kasvoillaan. Pehmeä, puhdas vaippa oli hänelle univaippa ja sitten Äidin laulut, vaikka joskus ihan omilla sanoilla. Meni myös hänelle yhtä täydestä kuin väärä raha, niinkuin sanoit.
    Voi tikka raukkaa, olisin itkenyt ja haukkunut talonpojan itsekkääksi, kun omalla pöydällä on varmasti odottamassa soppaa voita ja leipää. Ja jos talonpojalla on paljon onnea, niin pöydällä voisi olla kalakukkoa. Nami, nami, nami.

    Sinulle paljon terveisiä ja Hyvää Äitienpäivää. Poikani toi jo lahjan ja kortin, koska lähtee vielä huomenna viikoksi Geneveen armeijaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaalea Sveitsistä kirjoitti:

Nämä miehet eivät ole profeja, mutta laulavat mielellään yhdessä.
Muutenkin kivan tuntuisia kavereita.

http://www.yle.fi/player/player.jsp?id=510623&locale=#

Hyvää keväänalkua kaikille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu