tarvisin tietoa asiantuntijoilta. tilanne olis sellainen että olemme vaimon kanssa hankkimassa uutta vuokra-asuntoa. isompaa kuin nykyinen ja luonnollisesti sitten hintavampaa. itse olen opsikelija ja vaimo työtön ja odottaa lasta, eli jatkossakin työmaailmaan siirtyminen epätodennäköistä hänen osalta. haluaisin vinkkiä mitä tukia meille on oikeus saada ja mitä kannattaa hakea paljonko niistä mahdollisesti voisi kertyä ?
maksimi tuet
jkkkj
1511
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sinulle opintoetuudet eli opintoraha, asumislisä ja opintolainan takaus. Vaimolle asumistuki ja työttömyyskorvaus. Mahdollisesti yhteisesti toimeentulotuki.
Liikaa puuttuvia tietoja, jotta voisi summista sanoa. Käykää Kelan sivuilla. Siellä voi laskea laskureilla monien tukien määrän syöttämällä kysytyt tiedot koneelle.